Rynek Staromiejski w Toruniu to obszar zlokalizowany w centralnym punkcie Starego Miasta będący głównym placem Torunia. Rynek kształtem przypomina kwadrat o wymiarach 105 na 109 metrów.
Prawdopodobnie obszar ten został wytyczony między rokiem 1252 a 1259 i był drugim z kolei głównym placem miasta. Początkowo głównym placem Torunia było miejsce, które zajmuje dzisiaj kościół katedralny. Układ rynku nie jest charakterystyczny dla układu w miastach średniowiecznych.
Od 1259 roku pojawiały się tu budowle śródrynkowe, początkowo był to Rynek Staromiejski, który do dziś spełnia rolę centralnego punktu miasta. Od początku spełniał on funkcje placu targowego okolicznych kupców, był również miejscem publicznych spotkań podczas których dokonywano straceń oraz wymierzania kar na stojącym tu pręgierzu. W zachodniej części placu nazywanej placem turniejowym odbywały się wszelkie imprezy okolicznościowe miasta.
Rynek Staromiejski to miejsce będące doskonałą bazą wypadową do zwiedzania toruńskich zabytków. Znajdziemy tu Ratusz Staromiejski, Dwór Artusa, Kamienicę pod Gwiazdą, Kościół pw. Św. Ducha, Pomnik Mikołaja Kopernika, Pomnik Flisaka i wiele innych.
Rynek Staromiejski to podstawowy punkt na trasie zwiedzania Torunia.