Rynek Staromiejski w Koszalinie to plac miejski zlokalizowany w centralnej części miasta. Wokół rynku znajdują się budynki usługowo-bankowe użyteczne dla mieszkańców.
Na północnej ścianie rynku zlokalizowany jest modernistyczny ratusz, który jest siedzibą Urzędu Miejskiego w Koszalinie. W pobliżu znajduje się również katedra Niepokalanego Poczęcia NMP.
W 1718 roku w wyniku pożaru część zabudowy rynku została zniszczona. Z inicjatywy i fundacji króla Fryderyka Wilhelma I miasto zostało odbudowane, a rynek powiększony. Z wdzięczności za wysiłek włożony w odbudowę miasta mieszkańcy postawili na rynku pomnik pruskiego króla, który stał tu do 1945 roku.
W 1962 roku oddano do użytku nowy gmach ratusza a w 1965 roku w celu upamiętnienia zdobycia miasta przez Armię Czerwoną oraz w 20. rocznicę „polskiego Koszalina” odsłonięto tu pomnik Byliśmy-Jesteśmy-Będziemy.
Kolejnej przebudowy rynku dokonano w 2014 roku kiedy to wymieniono jego nawierzchnię, pozbyto się starych drzew, postawiono podświetlaną fontannę oraz pergolę.
Rynek Staromiejski w Koszalinie to miejsce, którego nie sposób ominąć przebywając w tej miejscowości.
Betonoza
1