Rzeszów na weekend - co warto zobaczyć?
Mnóstwo wspaniałych zabytków, urokliwy rynek, liczne muzea, kina, kawiarnie a wszystko to w otoczeniu zieleni i kolorowych kwiatów. Tak wygląda stolica województwa podkarpackiego, Rzeszów, latem. Zdecydowanie warto odwiedzić to miasto i poznać jego zakamarki. Jest to idealne miejsce na weekendowy wypoczynek.
Rzeszów jest największym miastem w południowo-wschodniej części Polski i jednocześnie stolicą województwa podkarpackiego. Miasto stanowi centrum ekonomiczne, akademickie, kulturalne i rekreacyjne całego regionu. Dodatkowo znajduje się na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby studentów. Rzeszów jest niezwykle ceniony przez ludzi młodych i to właśnie oni stanowią największy procent liczby mieszkańców.
Turyści przybywają tutaj o każdej porze roku, ze względu na liczne atrakcje oraz ciekawe muzea. Dużą popularnością cieszy się Starówka wraz z przestronnym rynkiem i reprezentacyjnym budynkiem ratusza.
Miasto, które można określić mianem „compact city” jest świetnym miejscem do pieszego zwiedzania zabytków i atrakcji turystycznych. Choć przez chwilę warto tu być i wczuć się w atmosferę i koloryt tej aglomeracji. Rzeszów posiada pewien urok - pachnie zielenią, jest pełen kwiatów, czysty i przyjazny dla turystów. Niczym dawne, urokliwe, galicyjskie miasteczko.
Co warto zobaczyć będąc w Rzeszowie?
Będąc w Rzeszowie, warto udać się na Stare Miasto. Punkt centralny starówki stanowi rynek, na którym znajduje się studnia pochodząca z XVII wieku. Dookoła wznoszą się piękne kamienice, które przez lata uległy licznym przebudowom. Na wyjątkową uwagę zasługuje kamienica znajdująca się pod numerem 19, w jej podziemiach odkryto fragmenty ceglano-kamiennych murów oraz ostrołukowych gotyckich nadproży. Najokazalszą budowlą na terenie rynku jest powstały prawdopodobnie w 1591 roku ratusz. Jego podziemia kryją pięknie sklepione, zabytkowe piwnice, a w jednej z nich znajdziemy słynną Galerię pod Ratuszem.
Dużą popularnością wśród turystów cieszy się także podziemna trasa turystyczna. Jej długość wynosi 369 metrów i przebiega głównie pod kamienicami i płytą rynku. W czasie spaceru można podziwiać relikty średniowiecznych murów, ślady pożarów, a także pozostałości żelaznych krat i zawiasów.
Rzeszów wśród swoich zabytków ma również monumentalny zamek, otoczony murem obronnym z bastionami. Budowa zamku rozpoczęła się pod koniec XVI wieku z inicjatywy Mikołaja Spytka Ligęzy. U jego podnóży znajduje się multimedialna fontanna, która przyciąga turystów chcących podziwiać odbywające się w tym miejscu niezwykłe pokazy multimedialne.
Kiedy podczas zwiedzania Rzeszowa niespodziewanie zacznie padać deszcz, warto wówczas przenieść się z otwartych przestrzeni do licznych muzeów. Kilka z nich cieszy się naprawdę dużą popularnością, np. Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli. Wśród bogatych zbiorów muzealnych podziwiać możemy dawne sprzęty rolnicze, a także damskie i męskie stroje ludowe Lasowiaków, Rzeszowiaków i Pogórzan. Do cenniejszych należy tutejszy zbiór instrumentów ludowych, najczęściej drewnianych i wykonywanych własnoręcznie przez wiejskich muzykantów.
Dużym zainteresowaniem cieszy się także Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy. Muzeum jest miejscem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od wieku. Wśród dorosłych wywoła z pewnością wiele emocji i wspomnień. Na kolekcje składają się oryginalne lalki z filmów: „Miś Uszatek”, „Przygody Misia Colargola”, „Mały pingwin Pik-Pok”, „Plastusiowy pamiętnik”, „Jacek i Agatka” i wiele innych.
Nie można oczywiście pominąć Muzeum Historii Miasta Rzeszowa. W czterech salach prezentowane są dzieje miasta i regionu, a także najważniejsze wydarzenia w jego historii. Cała ekspozycja stała nosi nazwę „Sześć wieków Rzeszowa”.
Rzeszów to także mnóstwo zieleni. Warto wybrać się na spacer po jednym z licznych parków. Park Kultury i Wypoczynku z Olszynkami ulokowany w terenie zalewowym między Mostem Lwowskim a Mostem Karpackim i jest największym rzeszowskim parkiem. Stanowi również naturalny „zabezpieczenie” dla miasta w razie powodzi. W parku zlokalizowana jest mała estrada koncertowa, na której organizowane są latem imprezy plenerowe. Od południa łączy się z Rezerwatem Przyrody „Lisia Góra”.
Kolejne zielone miejsce to Ogród Miejski im. Solidarności - najstarszy z miejskich parków. Znajduje się między ul. Dąbrowskiego, Chrzanowskiej i Langiewicza, w miejscu dawnego ogrodu klasztornego franciszkanów reformatów.
Niezwykle interesujący jest także zespół dworsko-parkowy na os.Słocina, położony we wschodniej części miasta, na stoku Pogórza Dynowskiego, w dolinie potoku Młynówka. Powstały w XIX wieku jako założenie dworsko-pałacowe o powierzchni ok. 6 ha. Na jego terenie znajduje się piętrowy eklektyczny dworek rodzin Chłapowskich i Branickich, neogotycki domek ogrodnika i sztuczne jezioro z wyspą. Park ten chroniony jest opieką miejskiego konserwatora zabytków i wojewódzkiego konserwatora przyrody.
Jest jeszcze park przy pałacu Jędrzejowiczów i Szpitalu Miejskim. XIX-wieczny park i pałac stanowią pozostałość dawnej posiadłości rodziny Jędrzejowiczów. Park przebudowano, a na jego terenie wzniesiono Szpital Miejski im. Jana Pawła II. Sam pałac, w latach powojennych, został adaptowany na potrzeby służby zdrowia, mieści się w nim Szpital Gruźliczy.
Jednym z najnowszych parków, otwarty kilka lat temu, jest Park Papieski (na rogu ulic Rejtana i Sikorskiego na Zalesiu). Znajduje się na błoniach w bezpośrednim sąsiedztwie katedry. W ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego została wybudowana fontanna, strumień oraz scena wraz z małą infrastrukturą.
W Rzeszowie znajduje się także rezerwat przyrody Lisia Góra, który jest położony nad sztucznie utworzonym Zbiornikiem Rzeszowskim. W mieście znajduje się również Ścieżka Przyrodnicza im. Władysława Szafera. Składa się ona z dziewięciu przystanków (Stary Cmentarz – Olszynki – Park Kultury i Wypoczynku – Zapora – Niżej Zespołu Szkół Elektronicznych – Ujęcie wody dla WSK – Lisia Góra – Skarpa Lessowa – Przeprawa na wyspę) na długości ok. 6 km wzdłuż Wisłoka. Co ciekawe, na przystanku Lisia Góra można spotkać sarny europejskie i zające szaraki, jaszczurkę zwinkę, ropuchy: szarą, zieloną i chronionego chrząszcza kozioroga dębosza. Największą osobliwością ścieżki jest lessowa skarpa, której wysokość względna wynosi 30 m.
Noclegi w Rzeszowie
Wśród turystów odwiedzających Rzeszów, największą popularnością cieszą się obiekty z kategorii hotele i agroturystyka. Liczy się nie tylko atrakcyjna cena, ale również dogodna lokalizacja, a najlepiej bliskie sąsiedztwo z centrum miasta.
Coraz większą popularność zyskują obiekty z kategorii agroturystyka i wybierane są przez turystów, którym zależy na odpoczynku i po całym dniu zwiedzania chcą spędzić wieczór w ciszy z dala od miejskiego zgiełku.
Ceny noclegów w Rzeszowie zależą głównie od standardu oraz lokalizacji danego obiektu. Najkorzystniej zatrzymać się w hostelu, wówczas cena za nocleg może wynieść od 30 zł. Szukając noclegu w Rzeszowie, warto wziąć także pod uwagę fakt, że właściciele obiektów indywidualnie ustalają cennik, dlatego za nocleg w weekend możemy zapłacić o 103% więcej niż w dni powszednie. Średni koszt noclegu to 86 zł.
Komentarze