Są szanse na odnowienie piramidy w Rapie
Jedno z najbardziej tajemniczych i rozbudzających wyobraźnię miejsc w naszym regionie ma szansę na odnowienie! Przez dziesiątki lat zaniedbywane, a nawet celowo niszczone, może stać się prawdziwą perełką, która przyciągnie jeszcze większą liczbę turystów.
Ten niezwykły zabytek znajduje się na terenie Nadleśnictwa Czerwony Dwór, które na początku lutego poinformowało o podpisaniu umowy na wykonanie projektu prac konserwatorskich oraz remontowo-budowalnych. Aby można było odpowiednio zadbać o piramidę, potrzebna jest ogromna kwota – oszacowano ją na około milion złotych!
Można to było określić dzięki badaniom, jakie przeprowadzili archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego. Latem 2015 roku wykonali trójwymiarowe skany oraz badania termowizyjne i georadarem. Wtedy też wnętrze piramidy zostało uporządkowane i zinwentaryzowane. Jesienią ubiegłego roku zabezpieczono ściany i strop, które groziły zawaleniem.
Głównie dzięki naukowcom udało się określić zakres działań konserwatorskich, jakie trzeba będzie przeprowadzić w Rapie, by ocalić zabytek.
Historia mazurskiej piramidy
Piramida została wybudowana na początku XIX wieku, na polecenie Fryderyka von Farenheida, jako rodzinny grobowiec. Zagadką jest oryginalny kształt – wysuwane są dwie hipotezy. Jedna z nich mówi o zainteresowaniach Fryderyka starożytnym Egiptem, natomiast druga łączy kształt grobowca z funkcją, jaką pełnił w królewieckiej loży masońskiej. Jedno jest pewne – drugiego takiego budynku nie znajdziemy w innym regionie Polski!
W Grobowcu spoczęła żona von Farenheida, jego córeczka Ninette, on sam oraz siedmiu innych członków rodziny. Ze względu na specyficzny klimat panujący w piramidzie, ciała uległy mumifikacji, zachowały się również ubrania zmarłych. Niestety, nie dane im było spoczywać w spokoju. Piramida była wielokrotnie grabiona, trumny otwierane – najprawdopodobniej w poszukiwaniu kosztowności. W pewnym momencie zbezczeszczono zwłoki, pozbawiając je głów…
W końcu wejście do piramidy zamurowano, zabezpieczając w ten sposób przed dostępem niepowołanych osób.
Dowiedz się więcej o ciekawej historii tego miejsca, wejdź i zobacz: Piramida w Rapie
Źródło zdjęcia: Ludwik Boehm (Flickr.com CC BY 2.0)
Komentarze