'Sami Swoi. Początek' i wieś Krużewniki. Gdzie powstał film o Kargulu i Pawlaku?

'Sami Swoi. Początek' i wieś Krużewniki. Gdzie powstał film o Kargulu i Pawlaku?

Ostatnie miesiące obfitują w wiele popularnych i kultowych filmowych polskich produkcji, które postanowiono “odświeżyć”. Z dużym entuzjazmem przyjęto “Znachora”, czy “Chłopów” i wszystko wskazuje na to, że podobnie będzie w przypadku filmu “Sami Swoi. Początek” w reżyserii Artura Żmijewskiego. Dziś zabieramy Was w kolejną filmową podróż, śladami Kargula i Pawlaka. Gdzie dokładnie znajdują się kultowe Krużewniki i gdzie dokładnie powstały sceny do filmu “Sami Swoi. Początek”?

Co powiecie na kolejną podróż śladami popularnych polskich bohaterów filmowych? Trend set-jetting, jeśli chodzi o popularne polskie filmy przybiera na sile. Jest to o tyle ważne, że tego typu produkcje pokazują niezwykłe piękno Polski. Nie pozostaje zatem nic innego, jak wybrać domki w górach lub innej lokalizacji w Polsce i poznać atrakcje turystyczne, związane z bohaterami popularnych filmów i seriali. A skoro o nich mowa, to z pewnością znacie film “Sami Swoi”. Właśnie miała miejsce premiera odświeżonej wersji tego kultowego filmu. “Sami Swoi. Początek” w reżyserii Artura Żmijewskiego to film, który w ostatnich dniach zbiera dość pozytywne recenzje. W tej sytuacji, postanowiliśmy zabrać Was w podróż po Polsce, śladami Kargula i Pawlaka, by nieco lepiej przybliżyć region i miejsca, w których powstały sceny do tej nowej produkcji. Gdzie warto się wybrać?

Sprawdź: Film Znachor 2023. Gdzie powstała popularna produkcja Netflixa?

“Sami Swoi. Początek” - co to za film?


"Sami Swoi. Początek" to polski film komediowy z 2024 roku, wyreżyserowany przez Artura Żmijewskiego. Scenariusz filmu bazuje na książce Andrzeja Mularczyka "Każdy żyje jak umie" i jest prequelem do kultowej trylogii "Sami swoi". Akcja filmu rozgrywa się w przedwojennej, podolskiej wsi Krużewniki i opowiada o młodości głównych bohaterów, Pawlaka i Kargula, przed ich przesiedleniem z Kresów na Ziemie Odzyskane.




Film "Sami Swoi. Początek" zabiera widzów w podróż do lat 30. XX wieku, do malowniczej, choć pełnej napięć między sąsiadami, wsi Krużewniki na Podolu. Dzieło to jest rozszerzeniem uniwersum znanego z kultowych polskich komedii "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć", które opowiadały o perypetiach dwóch skłóconych rodzin – Pawlaków i Kargulów, po ich przymusowym przesiedleniu na Ziemie Odzyskane po II wojnie światowej.

W prequelu, reżyser Artur Żmijewski oraz scenarzysta, opierając się na książce Andrzeja Mularczyka "Każdy żyje jak umie", postanowili zgłębić korzenie tej niezgody, przenosząc widzów w czasie do momentów, które ukształtowały charaktery i relacje między młodymi Pawlakiem i Kargulem. Film ma na celu nie tylko pokazać, jak zaczęła się ich rywalizacja, ale również zobrazować życie na kresach wschodnich przedwojennej Polski, pełne lokalnych zwyczajów, tradycji oraz codziennych zmagań z trudami tamtych czasów.


"Sami Swoi. Początek" to próba odkrycia, co legło u podstaw długotrwałej animozji między rodami, jednocześnie zachowując humorystyczny ton, za który seria jest znana i ceniona. Film ten stanowi nie tylko sentymentalną podróż do przeszłości dla wielbicieli oryginalnej trylogii, ale również szansę na przedstawienie historii Pawlaków i Kargulów młodszemu pokoleniu, które być może nie miało jeszcze okazji zapoznać się z tymi postaciami. Przez połączenie humoru, historycznego tła i uniwersalnych tematów takich jak przyjaźń, rywalizacja oraz znaczenie rodzinnych korzeni, "Sami Swoi. Początek" ma ambicję stać się nowym rozdziałem w polskiej kinematografii komediowej.

“Sami Swoi. Początek” - gdzie kręcono ten film?


Czy filmowe Krużewniki istnieją naprawdę? To pytanie dość często pojawia się wśród fanów tej kultowej polskiej produkcji. Okazuje się, że nie. Krużewniki tak naprawdę zostały wymyślone przez Andrzeja Mularczyka. Ciekawostkę stanowi fakt, że Krużewniki istnieją naprawdę, ale jest to miejscowość na Ukrainie, będące częścią wsi Boryczówka.

Rolę Krużewnik w filmie przejęła miejscowość Dobrzykowice, która znajduje się na Dolnym Śląsku, tuż pod Wrocławiem. Co ciekawe, można tu znaleźć naprawdę wiele odniesień do pierwotnej wersji filmu - jest tu m.in. pomnik Kargula i Pawlaka, a domy, w których kręcono sceny kultowego polskiego filmu, stoją do dziś. Warto podkreślić, że niektóre sceny powstały również w Lubomierzu, który również znajduje się w województwie dolnośląskim. W tej sytuacji, warto wziąć pod uwagę noclegi w Lubomierzu, czy Dobrzykowicach.


fot. luzniak / zdjecia.nocowanie.pl

Poznaj: Góry Świętokrzyskie - atrakcje, szlaki, ciekawostki

Odnosząc się do obecnej wersji filmu “Sami Swoi. Początek”, warto zaznaczyć, że głównym miejscem, w którym powstała większość scen było Muzeum Wsi Kieleckiej - Park Etnograficzny w Tokarni. Niektóre ujęcia zrealizowano także w Lublinie, Nowej Słupi w województwie świętokrzyskim, a także Racławicach Śląskich w województwie opolskim.

Park Etnograficzny w Tokarni - to tu powstał film “Sami Swoi. Początek”


Muzeum Wsi Kieleckiej - Park Etnograficzny w Tokarni to jeden z najpiękniejszych polskich skansenów i chętnie wybierane miejsce wśród turystów, którzy wybrali domki w Górach Świętokrzyskich. Na powierzchni około 65 hektarów zgromadzone zostało ponad 40 budowli prezentujących różnorodność budownictwa oraz kultury subregionów Kielecczyzny. Zwiedzając skansen, będziemy mogli zobaczyć układ osadniczy Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Sandomierskiej oraz Niecki Nidziańskiej. By lepiej dostrzec różnorodność lokalnego budownictwa, park w Tokarni podzielony jest na sześć stref: małomiasteczkową, wyżynną, świętokrzyską, lessową, nadwiślańską oraz dworsko-forwarczną.


fot. AdobeStock, CC0

Dodatkową atrakcją podczas zwiedzania świętokrzyskiego skansenu jest możliwość wzięcia udziału w grze terenowej (to świetny pomysł dla rodzin z dziećmi!).

Przeczytaj również: 12 najciekawszych skansenów w Polsce

Do najciekawszych budynków znajdujących się na terenie parku etnograficznego w Tokarni należy zaliczyć imponujących rozmiarów drewniany spichlerz stanowiący przykład XVIII-wiecznego budownictwa gospodarczego. Innymi ciekawymi obiektami są: wiatrak typu “holender” wybudowany w 1931 roku, kuźnia pochodząca z 1900 roku!






Jeśli zamierzasz zorganizować podróż śladami Kargula i Pawlaka, to może to być świetna opcja na rozpoczynający się już niedługo sezon letni. Taka wycieczka będzie świetną opcją dla całej rodziny!

Zdjęcie główne: fot. AdobeStock, CC0

Następny artykuł Udogodnienia na sezon...

Komentarze (1)

ZIP

W tym samym skansenie zaraz po Samych Swoich kręcono też serial kostiumowy

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!