Sanatoria w Polsce. 7 miejsc, które warto odwiedzić

Sanatoria w Polsce. 7 miejsc, które warto odwiedzić

Wyjazd do uzdrowiska to doskonały pomysł na weekend. Wcale nie trzeba być kuracjuszem, by cieszyć się z pobytu w sanatorium – jest to przecież dobry sposób na zregenerowanie sił i złapanie oddechu od codzienności. Komercyjne wyjazdy sanatoryjne oferują różnego rodzaju masaże i zabiegi oparte na naturalnych bogactwach, takich jak wody mineralne czy borowina.

W Polsce istnieje czterdzieści pięć miejscowości, które mają status uzdrowiska – jest więc z czego wybierać. Przedstawiamy siedem polskich sanatoriów i uzdrowisk świetnie nadających się zarówno nad krótszy, jak i dłuższy wyjazd.

 

Sanatoria w Polsce – Augustów


Augustów to jedno z najpiękniej położonych podlaskich miasteczek. Otoczone jest dziewięcioma jeziorami i Puszczą Augustowską, niezwykle rozległym kompleksem leśnym. Wypoczynek w tym miejscu uwielbiają amatorzy sportów wodnych – można tu żeglować, uprawiać narciarstwo wodne, a zimą bojery. Warto wspomnieć także o augustowskich szlakach kajakowych, z których najsłynniejszymi są te rzeką Rospudą i Czarną Hańczą.

Miasto jest również znanym uzdrowiskiem, które wykorzystuje specyficzny mikroklimat oraz wysokiej jakości złoża borowiny. Można ją stosować zarówno w zabiegach na ciało, jak też do produkcji kosmetyków. Jednak warunki klimatyczne i leczniczy torf to nie jedyne naturalne bogactwo Augustowa. W sercu puszczy odkryto źródło wody mineralnej o wyjątkowym smaku i właściwościach leczniczych.

Sanatorium w Augustowie leży nad brzegiem jeziora Necko, otoczone jest sosnowym lasem, co zapewnia poczucie spokoju i szybką regenerację sił. W ofercie ma zarówno pobyty lecznicze, jak też Spa & Wellness. Sanatorium Augustów specjalizuje się w leczeniu między innymi:

  • chorób dróg oddechowych,
  • chorób ortopedyczno-urazowych i reumatologicznych,
  • nerwicy,
  • osteoporozy.

 

Sanatoria w Polsce – Ciechocinek


Ciechocinek jest najsłynniejszym i największym polskim uzdrowiskiem. Kiedy myślimy o sanatoriach w Polsce, właśnie to miasto wymieniamy jako pierwsze – nie bez przyczyny! Baza sanatoryjna obejmuje aż pięć tysięcy miejsc w dwudziestu sześciu sanatoriach, a do tego dochodzą także pobyty, które turyści organizują na własną rękę, rezerwując tamtejsze obiekty noclegowe.

Dlaczego miasteczko przyciąga tak wiele osób? Jednym z powodów jest niewątpliwy urok Ciechocinka – zielone, pięknie zagospodarowane i utrzymane parki oraz zabytkowe budynki zdrojowe. Do tego dochodzi kulturalna oferta miasta, gdyż w sezonie w tamtejszym Teatrze Letnim goszczą największe gwiazdy muzyki, aktorzy komediowi i znane kabarety. Podczas pobytu w Ciechocinku raczej trudno się nudzić.

Uroczego Ciechocinka nie byłoby jednak na mapie polskich uzdrowisk, gdyby nie złoża leczniczej solanki. To właśnie na niej oparte zabiegi i funkcjonują tężnie, które najbardziej kojarzą się z miastem. Dzięki tej specyficznej konstrukcji tworzy się specyficzny mikroklimat doskonale wpływający na drogi oddechowe. Oprócz tego w sanatorium w Ciechocinku leczy się:

  • choroby układu ruchu,
  • nerwice,
  • choroby układu krążenia i metaboliczne,
  • choroby ginekologiczne.

 

Sanatoria w Polsce – Kołobrzeg


Kołobrzeg to nie tylko znany nadmorski letni kurort, ale także uzdrowisko, które przyciąga turystów niezależnie od pory roku. Miasto położone jest w zachodniej części wybrzeża, a jego niewątpliwy atut stanowi bezpośrednie sąsiedztwo morza. To właśnie dzięki temu sanatoria w Kołobrzegu przyciągają tak wielu kuracjuszy, na których czeka aż siedem tysięcy miejsc – nie licząc tych, oferowanych w prywatnych obiektach noclegowych.

Miasto znane jest jako ośrodek, w którym do leczenia wykorzystywana jest borowina oraz lecznicza woda solankowa. Na przestrzeni lat z kołobrzeskich ujęć wydobywano również wody mineralne – butelkowano je i sprzedawano. Obecnie także można kupić kołobrzeską wodę mineralną o nazwie „Jantar”. Działanie leczniczego torfu i solanki wzmacnia oczywiście specyficzny nadmorski mikroklimat, przesycony jodem. Przy wietrznej pogodzie wytwarza się dodatkowo morski aerozol, na który składają się między innymi cząsteczki jodu, chloru, soli a także bromu.

Kołobrzeskie sanatoria zlokalizowane są w malowniczej Dzielnicy Uzdrowiskowej, położonej blisko plaży, pomiędzy portem a ekoparkiem. Ich oferta skierowana jest zarówno do dorosłych, jak też dzieci, które ukończyły trzy lata. Leczenie uzdrowiskowe obejmuje między innymi:

  • choroby układu oddechowego,
  • choroby układu krążenia,
  • choroby tarczycy i cukrzycę,
  • astmę oskrzelową u dzieci,
  • otyłość dziecięcą,
  • alergiczne schorzenia skóry – także u najmłodszych.

 

Sanatoria w Polsce – Krynica-Zdrój


Duża część sanatoriów w Polsce znajduje się na terenach górskich. Prawdziwą perłą tych uzdrowisk jest niezwykle malownicza, położna w Beskidach, Krynica-Zdrój. Miasto zachwyca nie tylko lokalizacją, ale przede wszystkim niepowtarzalnym urokiem. Drewniane wille oraz zabytkowe pijalnie wód mineralnych przenoszą turystów w czasie i dają poczucie, że nigdzie nie muszą się spieszyć. Z kolei Park Zdrojowy to zielone płuca miasta, dające wytchnienie i cień w gorące letnie dni.

Krynica-Zdrój to również znany zimowy kurort – w mieście i niedalekiej okolicy działa kilka stacji narciarskich, więc z oferty uzdrowiskowej bardzo chętnie korzystają osoby, które chcą zregenerować się po szaleństwach na stoku.

Największym naturalnym bogactwem Krynicy-Zdroju są lecznicze szczawy, które wydobywane są zarówno z naturalnych źródeł, jak i odwiertów. To właśnie stąd pochodzi słynna woda Zuber, mająca dość specyficzny smak, ale niezwykłe właściwości dla zdrowia. Krynickie wody stosowane są także w zabiegach leczniczych – inhalacjach oraz kąpielach.

Jakie choroby leczone są w beskidzkim uzdrowisku? To między innymi:

  • choroby górnych dróg oddechowych,
  • choroby układu nerwowego,
  • choroby reumatologiczne,
  • choroby układu trawienia,
  • choroby nerek i dróg moczowych.

 

Sanatoria w Polsce – Nałęczów


Zapraszamy na Lubelszczyznę, do pięknego Nałęczowa! Miasteczko jest niewielkie, ale za to znane na całą Polskę – a to za sprawą pisarzy, którzy na przełomie XIX i XX wieku upodobali sobie je jako miejsce wypoczynku i kuracji. Częstymi gośćmi byli Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz i Stefan Żeromski, co nie pozostało bez wpływu na ich twórczość (wystarczy wspomnieć powieść „Ludzie bezdomni”). Pamiątką po świetlanych czasach Nałęczowa są zabytkowe wille oraz Park Zdrojowy, w którym zlokalizowane są najważniejsze sanatoria i Pijalnia Wód Mineralnych.

Sanatoria w Nałęczowie oferują turnusy lecznicze finansowane przez NFZ, jak też pobyty komercyjne. Do tego oferta uzdrowiska została rozszerzona o możliwość wypoczynku w Spa i Medical Spa, Kompleks Wodny Atrium czy nawet własną linię kosmetyków! Na miejscu dostępny jest szereg zabiegów z zakresu hydroterapii, kinezyterapii a także fizykoterapii.

Profil leczniczy uzdrowiska w Nałęczowie obejmuje przede wszystkim:

  • schorzenia kardiologiczne,
  • choroby układu krążenia.

Planujesz przyjazd do tego uroczego miasta? Wejdź i zobacz: Noclegi w Nałęczowie

Sanatoria w Polsce – Polańczyk


Wśród polskich sanatoriów warto wyróżnić także Polańczyk – uzdrowisko położone w malowniczych Bieszczadach, nad brzegiem Jeziora Solińskiego. Dzięki temu, że miejscowość otaczają lasy iglaste, powietrze przesycone jest wytwarzanymi przez drzewa olejkami eterycznymi, co doskonale wpływa na samopoczucie osób wypoczywających w Polańczyku. Ale największym tamtejszym bogactwem naturalnym są wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowe, jodkowe i borowe wody mineralne.

Wypoczywając w Polańczyku i wędrując bieszczadzkimi szlakami, można wspaniale wypocząć. W bezpośredniej okolicy także jest co robić – atrakcję stanowi sztuczne jezioro i zapora solińska. Miejscowość oferuje kilka ścieżek spacerowych, plażę, wypożyczalnię sprzętu wodnego oraz przystań białej floty, skąd można wyruszyć w rejs turystyczny po rozległym zalewie.

Podczas pobytu w Polańczyku warto skorzystać z bazy uzdrowiskowej. W tamtejszych sanatoriach oferowane są zabiegi z zakresu balneologii, hydroterapii, laseroterapii, masaży i inhalacji. Leczone są tam między innymi:

  • choroby endokrynologiczne,
  • choroby górnych dróg oddechowych,
  • choroby kardiologiczne oraz nadciśnienie,
  • urazy ortopedyczne.

 

Sanatoria w Polsce – Rabka-Zdrój


Rabka-Zdrój to znane dziecięce uzdrowisko, które położone jest w zacisznej kotlinie, na granicy Gorców i Beskidu Wyspowego. Okolica zachwyca widokami, a malownicze szlaki zachęcają do wędrówek. Serce miasteczka stanowi Park Zdrojowy, gdzie można skorzystać z tężni i odwiedzić Pijalnię Wód Mineralnych. To właśnie lecznicze solanki jodowo-bromowe są najważniejszym surowcem naturalnym, który wykorzystywany jest w leczeniu:

  • chorób dróg oddechowych,
  • chorób kardiologicznych i nadciśnienia,
  • chorób ortopedyczno-urazowych,
  • chorób skóry.


Rabka-Zdrój kusi nie tylko walorami uzdrowiskowymi. Miasto jest bardzo atrakcyjne zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, na które czeka największy park rozrywki w regionie, czyli Rabkoland. Ciekawym miejscem jest także Teatr Lalek oraz Muzeum Górali i Zbójników. To wszystko sprawia, że czas zapełni tam nie tylko relaks w uzdrowisku, ale i całkiem inne rozrywki.

 

Zjęcie główne: Krynica-Zdrój / fot. Maciej / AdobeStock

Następny artykuł Polskie miasta na weekend i...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!