Schronisko Orle w Górach Izerskich. Świetna opcja na wycieczkę o każdej porze!

Schronisko Orle w Górach Izerskich. Świetna opcja na wycieczkę o każdej porze!

Decydując się górskie kierunki, najczęściej oczekujemy tego, by czas tu spędzony, był w pełni wyjątkowy. Dlatego też, najczęściej wybieramy te najpopularniejsze i najpiękniejsze miejsca, które stanowią pewnego rodzaju wizytówkę regionu. Jeśli Twój wybór padł na Góry Izerskie, to konieczna będzie tu wizyta w schronisku Orle. W czym tkwi wyjątkowość tego miejsca?

Góry Izerskie, pomimo tego, że nie należą do najpopularniejszego kierunku górskiego, należy uznać za naprawdę wyjątkowe miejsce, które przyciąga turystów z różnych stron naszego kraju, o każdej porze roku. Ich wyjątkowość tkwi przede wszystkim w tym, że znajdują się w malowniczym regionie Dolnego Śląska, blisko Karkonoszy i jednocześnie blisko granicy z Czechami. To właśnie tu, na Polanie Jakuszyckiej odbywa się słynny Bieg Piastów, a schronisko Orle, któremu poświęcimy nieco więcej uwagi w tym artykule, to kultowe miejsce i jedno z najpopularniejszych górskich schronisk w Polsce. Jeśli Twój wybór padł na domki Góry Izerskie, to wiedz, że czas tu spędzony, na pewno będzie w pełni wyjątkowy.


Poznaj: Kultowe schroniska górskie w Polsce. Gdzie się wybrać?


Schronisko Orle - najważniejsze informacje


Schronisko Orle, które inaczej jest określane jako stacja turystyczna Orle, to miejsce, którego historia sięga roku 1754. To właśnie wtedy, rodzina Preusslerów założyła hutę szkła Carlsthal, która funkcjonowała do 1890 roku. Później w budynku administracyjnym huty funkcjonowała leśniczówka, a w latach 30. XX wieku Niemcy ustanowili tu posterunek Grenzschutzu – służb granicznych, budując 2 nowe domy w stylu sudeckim. Po II wojnie światowej funkcjonowała tutaj Strażnica WOP Orle.



fot. LukaszB / AdobeStock, CC0

Dopiero później, budynek przejął funkcję schroniska i tak jest do dzisiaj. W jego skład wchodzi budynek oraz dwie przedwojenne strażnice, wybudowane w stylu sudeckim jeszcze przez Niemców. Budynek schroniska zrobi wrażenie na każdym turyście - jest kamienny, pięknie zdobiony i pięknie współgra z okoliczną zielenią. Nieco gorzej jest w samym środku - zauważalny jest upływ czasu. Orle może pochwalić się wyśmienitą kuchnią - specjalność stanowi zupa pokrzywowa i kopytka.


Gdzie znajduje się schronisko Orle?


Warto podkreślić, że Orle schronisko znajduje się w jednym z najpiękniejszych punktów w Górach Izerskich. Stacja Orle położona jest u stóp góry Granicznik (870 m n.p.m.) nad dopływem rzeki Izery – strumieniem Kamionek, około 4 km na zachód od Przełęczy Szklarskiej w Jakuszycach.


Zobacz również: Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce


Chętnie odwiedzają to miejsce, przede wszystkim ci turyści, którzy wybrali apartamenty Szklarska Poręba na swoje zakwaterowanie. Równie niezwykła jest okolica tego schroniska. Jest tu chociażby pomnik w postaci bryły kwarcu, postawiony z okazji 250 lecia huty. Znajduje się też astrościeżka, utworzona w ramach Izerskiego Parku Ciemnego Nieba, na której można znaleźć model Układu Słonecznego. Najbliżej budynku schroniska Orle znajduje się Słońce. Planety zostały tak ulokowane, aby odwzorowywały skalę ich odległości od Słońca. Ostatni Neptun, znajduje się tuż obok Chatki Górzystów, czyli 1h 20 min spaceru od Słońca.


Schronisko Orle - jak dojść z Polany Jakuszyckiej?


Z Jakuszyc do Stacji Turystycznej Orle prowadzą dwie trasy. Pierwsza to połączenie żółtego i zielonego szlaku. Szlak to asfaltowa droga, która początkowo biegnie wzdłuż linii kolejowej do Harrachova, odbijając w dalszej części w kierunku Działu Izerskiego.



fot. Dariusz / AdobeStock, CC0

Chętnie wybierany jest tu jednak czerwony szlak z Polany Jakuszyckiej do schroniska Orle na Halę Izerską (jest tzw. szlak przez punkt widokowy Samolot). Jest to jednocześnie jedna najciekawszych tras w Górach Izerskich. Idziemy tu m.in. doliną górnej Izery, której korytem przebiega granica polsko-czeska. Urocze meandry Izery stanowią serce Gór Izerskich, ukryte pomiędzy Wysokim oraz Średnim Grzbietem. Spacer tym właśnie szlakiem, pozwala odkryć najpiękniejsze miejsca w Górach Izerskich. Droga jest szutrowa, miejscami kamienista, a jego pokonanie powinno nam zająć nieco ponad godzinę.


Zobacz również: TOP 10 miejscowości w polskich górach. Gdzie się wybrać?


W przypadku wędrówki szlakiem żółtym i zielonym, do pokonania mamy trasę o długości 9 km. Jej przejście powinno nam zająć około 3 godzin w jedną stronę. Suma podejść i zejść w przypadku tego szlaki wynosi 202 metry.


Zaplanuj swój pobyt i sprawdź noclegi w Górach Izerskich:





Będąc w Górach Izerskich, koniecznie odwiedź schronisko Orle. To punkt obowiązkowy i jedno z najpiękniejszych miejsc tego regionu górskiego.



Następny artykuł Pomysły na karnawał 2024....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!