Schronisko górskie PTTK na Hali Ornak im.Walerego Goetla zlokalizowane jest na Małej Polance Ornaczańskiej w górnej części Doliny Kościeliskiej w regionie Tatr Zachodnich na wysokości 1100 m n.p.m.
Budynek schroniska powstał w latach 1947-48 i reprezentuje styl zakopiański. Dawniej funkcjonowało na tym miejscu schronisko na Hali Pyszniańskiej, które uległo spaleniu przez Niemców w czasie II wojny światowej. W 1973 roku otrzymało ono imię profesora Walerego Goetla.
Schronisko usytuowione jest w kompleksie leśnym, należącym do obszaru ochrony ścisłej. Z okien budynku podziwiac możemy Kominiarski Wierch, Bystrą oraz Błyszcz. Można tu skorzystać z całodziennego wyżywienia oraz bezpłatnego wrzątku. Oprócz tego turyści mają do dyspozycji kuchnię turystyczną oraz suszarnie na mokrą odzież, kącik do naprawy sprzętu i przechowalnie plecaków. Udogodnieniem jest tutejszy internetowy kiosk informacyjny, ładowarka do telefonów komórkowych oraz przestronna sala wypoczynkowa z biblioteczką.
Schronisko Ornak jest doskonałym punktem wypadowym na całe Tatry Zachodnie, a zwłaszcza na grań Czerwonych Wierchów, Grań Ornaku, Strarobociański Wierch. Przez Iwaniacką Przełęcz najszybciej przedostać się do Doliny Chochołowskiej.
Ze Schroniska można wyruszyć na zwiedzanie Doliny Kościeliskiej: jaskini Mylnej, Mroźnej, Raptawickiej, czy też Wąwozu Kraków. Można również wybrać się na spacer do Smreczyńskiego Stawu. Ponadto jest też szlak na przepiękną Polanę Tomanową.
Dojść do schroniska można pieszo (1h 30 min z Kir) albo dojechać dorożką lub saniami do Polany Pisanej, skąd pieszo jest 30 minut drogi. W schronisku można skorzystać z noclegów.