Kto nie widział Krutyni, ten nie widział Mazur - Karol Małłek
Przez wieś Krutyń płynie rzeka Krutynia. Jest ona jednym z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Europie. Ten 102 km szlak przebiega przez Wielką Knieję, zwaną powszechnie Puszczą Piską, a od jeziora Mokrego przez Mazurski Park Krajobrazowy. Są miłośnicy spływów, którzy bez problemu pokonają cały szlak i poznają bogactwo jego flory i fauny, ale i na najpopularniejszym, zaledwie 2,5 km odcinku, będzie co oglądać. Zaczyna sie on na jeziorze Krutyńskim i prowadzi do wsi Krutyń. Rzeka wraz z jeziorem Krutyńskim ma tu status rezerwatu przyrody.
Jedną z ciekawostek na szlaku jest 1,5 kilometrowy odcinek rzeczki Sobiepanka, wypływającej z jeziora Lampasz (niedaleko Sorkwit), której nurt może płynąć w obie strony.
Szlakiem rzeki Krutyni pływał w latach 50.-70. XX w. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II.
Tak o Krutyni pisze Ernst Wiechert (zwany Piewcą Mazur) w swojej książce "Lasy i ludzie":
... Mieszkał (dziadek) w Krutyni, niewielkiej wiosce wśród niezmierzonych lasów, nad brzegiem słynącej z piękności rzeki Krutyni i przez wiele lat mego żywota ta właśnie miejscowość zdawała mi się uosobieniem piękna, przygody oraz pełnej czaru tajemniczości. Nie było tam chyba z wszystkich tych rzeczy niczego więcej ponad to, co posiadały inne leśne wioski mojej rodzinnej ziemi, lecz nigdzie na świecie nie znajdowało się tyle jezior i mokradeł, tyle czapli i orłów, tylu myśliwych z cudownie połyskującymi strzelbami, tyle prastarych dębów i słodkich malin, co podczas dwugodzinnej jazdy furmanką z naszej leśniczówki do dziadkowego domu. Wysoko nad wozem ciągnął do gniazda rybołów wybierający z naszego jeziora szczupaki, a po którego żałosnym krzyku, kto wie czy nie po raz pierwszy poruszyło się w mojej piersi coś, co nazwałem "nie dającym się wyrazić". Z lewej leżało ciemne oczko śródleśne, którego głębokość miała być niezmierna. Połów ryb też tam należał do nas. Gnieździł się tam orlik, tamże wystawały na niedostępnych łąkach żurawie, pierwsze jakie w ogóle oglądałem. Potem spośród mrocznych lasów połyskiwało jezioro, które widząc nasłuchiwałem zawsze z bijącym sercem, czy nie usłyszę dzwonów, jakie miały być w nim zatopione. Dalej droga opadała ku Morawie, trawiastej polanie pod starymi dębami, gdzie rozpoczynał się łańcuch ciemnych jeziorek biegnących aż do wielkiego Jeziora Mokrego i gdzie z czarnej, bagiennej wody tych jeziorek, jak gdyby za sprawą cudu, wypływał czysty, bystry i przejrzysty nurt Krutyni. Płynąc bezgłośnie pod rozpiętymi nad nim szarymi, drewnianymi kładkami, rozświetlała go błyskawica przemykającego zimorodka, sklepiały nawisy lasów, z których dolatywało żałosne nawoływanie orłów.
Zaczynamy!
Ścieżka przyrodnicza Rezerwat Krutynia liczy sobie 2,5 km. Wolnym krokiem, rozglądając się wokoło i oglądając za siebie, przejdziemy ją w niecałe 2 godziny. Rezerwat jest 1 z 11 rezerwatów Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Chroni on jezioro Krutyńskie i górny odcinek rzeki Krutyni, wypływającej z tego jeziora oraz przybrzeżne lasy liściaste i mieszane. Bogacto niezwykłych roślin i zwierząt występuje na tym terenie. Wśród roślin zobaczymy np. przylaszczkę, zawilca, kokoryczkę, konwalię majową, konwalijkę dwulistną... A wśród zwierząt orła bielika, dzięcioła czarnego, sójkę, łabędzia niemego, łabędzia krzykliwego, tracz nurogęś, puszczyka, wydrę.
Przystanek 1 - Rzeka Krutynia
Przez wieś Krutyń płynie rzeka Krutynia, wypływająca z jeziora Krutyńskiego. Zaczynamy spacer przy siedzibie dyrekcji Mazurskiego Parku Krajobrazowego, którą jest zabytkowy drewniany budynek. Po sąsiedzku, "o płot dalej" w zabytkowej mazurskiej stodole znajduje się Muzeum Przyrodnicze. Kolekcja przyrodnicza Muzeum liczy ponad 200 eksponatów zwierząt. Zwierzęta te nie zostały zabite. Trafiły do Muzeum jako ofiary potrącenia lub zderzenia się z samochodami poruszającymi się po drogach Parku.
Stamtąd idziemy w kierunku ośrodka wypoczynkowego „Mazur Syrenka” i stanicy wodnej PTTK. Po minięciu ostatnich zabudowań wchodzimy do lasu. Ścieżka szybko sprowadza nas nad pełną niezwykłości rzekę.
Przystanek 2 - Czerwone Kamienie
Dno Krutyni pokrywają liczne w tym miejscu kamienie. Większość z nich pokryta jest plechami krasnorostu Hildebrandtia rivularis. Ten niewielki glon występuje tylko w czystych wodach małych i średniej wielkości rzek. Porasta kamienie nadając im charakterystyczne czerwonofioletowe (czerwonobrunatne) zabarwienie. Występuje tu także gąbka słodkowodna nadecznik - zwierzę bezkręgowe, żyjące w czystych wodach.
Dalej udajemy się ścieżką w górę rzeki. Rozglądajmy się za sójkami krążącymi tu licznie w powietrzu i za uroczymi rudzielcami, czyli wiewiórkami. W runie, na wysokich brzegach rzeki, rośnie skrzyp zimowy. Są też przylaszczki, zawilce, gwiazdnice wielkokwiatowe.
Przystanek 3 - Żółty piasek
Dochodzimy do wypłycenia rzeki nazywanego "Żółtym Piaskiem" od drobnoziarnistego słonecznego piasku. Jest to idealne miejsce na kąpiel. Jest czysto i płytko.
Przystanek 4 - Meandry Krutyni
Udajemy się w górę rzeki. Po kilkudziesięciu metrach ścieżka skręca w lewo wzdłuż brzegu rzeki Krutyni. Zawdzięcza ona swą nazwę licznym meandrom, charakterystycznym dla jej dolnego brzegu.
Dochodzimy do kolejnego rozlewiska rzeki, gdzie w trzcinach można spotkać łabędzie i tracze nurogęsi. Świat roślin reprezentują tu m.in. żółte grążele, rdestnice oraz wywłócznik, których łodygi i liście całkowicie zanurzone w wodzie, tworzą podwodne „sznury”.
Przystanek 5 - Zgryzy bobrowe
Ścieżka doprowadza nas do rozwidlenia; tu skręcamy w lewo, idąc nadal nad wodą. Szukamy bobrów lub śladów ich działalności. Nie powinno byc to trudne, bo bobry mogą silnie oddziaływać na środowisko, w którym żyją. Pierwsza kępa leszczyny, którą zobaczymy, została zgryziona przez bobry zimą 1994-95. Zgryzy te ściemniały i powoli giną wśród nowych, ulistnionych pędów. W drugiej kępie leszczyny można znaleźć zgryzy z zimy 96/97 lub jeszcze świeższe.
Bobry są zwierzętami roślinożernymi. Poza liśćmi, gałęziami i korą drzew liściastych, zjadają korzenie, kłącza i liście roślin wodnych i lądowych. Bóbr bez trudu przegryza gałąź grubości kilku centymetrów i obala drzewa o średnicy do ok. 70 cm. Do ścinania drzew używa swoich czterech potężnych siekaczy, do rozcierania pokarmu służą zęby policzkowe. W sumie bóbr posiada 20 zębów. Ślady zgryzania przez bobry składają się z licznych nacięć o gładkiej powierzchni, tak jakby zostały wykonane przy pomocy dłuta.
Przystanek 6 - Las nad Krutynią
Udając się w górę rzeki obserwujemy drzewa, porastające brzegi Krutyni. Wśród nich wyróżniają się sosny noszące ślady żywicowań z lat 60-tych, dęby i graby. Nad wodą najczęściej spotykanym drzewem jest olsza czarna.
Przystanek 7 - Stary most
Rzekę przegradzają szczątki drewnianego mostu w miejscu brodu, którym przeprawiali się Krzyżacy do pobliskiej stanicy myśliwskiej nad Krutynią. Od mostu do jeziora Krutyńskiego prowadzi brukowana droga z okresu międzywojennego, kiedy nad jeziorem stała restauracja „Murawa”.
Podążając brzegiem jeziora Krutyńskiego podziwiać można jesiony. Trzcinowa wyspa nad jeziorem Krutyńskim kryje gniazdo łabędzi, które gnieżdżą się w tym miejscu od wielu lat.
Ścieżka przyrodnicza „Rezerwat Krutynia” (obiekt 101491)
11-710
Krutyń
Opis obiektu
W pobliżu
Krutyń
Noclegi w okolicy
Pokoje Gościnne Nadolny
Piecki
Gościniec Zapiecek
Piecki
Krutyńska Ostoja
Krutyński Piecek 21, Piecki
Inne trasy spacerowe w okolicy
Leaflet | © OpenStreetMap contributors
Leaflet | © OpenStreetMap contributors
Leaflet | © OpenStreetMap contributors
Okoliczne noclegi
Noclegi Krutyński Piecek
Noclegi Rosocha
Noclegi Gałkowo
Noclegi Zameczek
Noclegi Kadzidłowo
Noclegi Wojnowo
Noclegi Ukta
Noclegi Zgon
Noclegi Nowa Ukta
Noclegi Osiniak-Piotrowo
Noclegi Cierzpięty
Noclegi Dobry Lasek
Noclegi Ładne Pole
Noclegi Wypad
Noclegi Stare Kiełbonki
Noclegi Bobrówko
Noclegi Ruciane-Nida
Noclegi Wygryny
Noclegi Nowe Kiełbonki
Noclegi Nawiady
Noclegi Koczek
Noclegi Kierwik
Noclegi Wólka Prusinowska
Noclegi Prusinowo
Noclegi Kamień
Noclegi Nowy Zyzdrój
Noclegi Lipowo
Noclegi Spychowo
Noclegi Piecki
Noclegi Zełwągi
Noclegi Inulec
Noclegi Karwica
Noclegi Probark
Noclegi Kosewo
Noclegi Mikołajki
Noclegi Powałczyn
Noclegi Kolonia
Noclegi Zamordeje
Noclegi Kolonia (pow. szczycieński)
Noclegi Krzywe
Noclegi wg kategorii
Krutyń informacje
Atrakcje Krutyń
Trasy spacerowe
Trasy spacerowe Kazimierz Dolny
Trasy spacerowe Warszawa
Trasy spacerowe Nałęczów
Trasy spacerowe Bardo
Trasy spacerowe Międzyzdroje
Trasy spacerowe Bukowina Tatrzańska
Trasy spacerowe Czorsztyn
Trasy spacerowe Karpacz
Trasy spacerowe Kraków
Trasy spacerowe Legnica
Trasy spacerowe Gorzów Wielkopolski
Trasy spacerowe Ciechocinek
Trasy spacerowe Zakopane
Trasy spacerowe Ustka
Trasy spacerowe Gdańsk
Trasy spacerowe Sopot
Trasy spacerowe Poronin
Trasy spacerowe Mielno
Trasy spacerowe Polańczyk
Trasy spacerowe Tylicz
Trasy spacerowe Lądek-Zdrój
Trasy spacerowe Szczytna
Trasy spacerowe Toruń
Trasy spacerowe Kołobrzeg
Trasy spacerowe Jastrzębia Góra
Trasy spacerowe Chłapowo
Trasy spacerowe Gdynia
Trasy spacerowe Szczecin
Trasy spacerowe Szczytno
Trasy spacerowe Jurata
Trasy spacerowe Łeba
Trasy spacerowe Łódź
Trasy spacerowe Lublin
Trasy spacerowe Krynica-Zdrój, Krynica Górska
Trasy spacerowe Wisła
Trasy spacerowe Mrągowo
Trasy spacerowe Mikołajki
Trasy spacerowe Giżycko
Trasy spacerowe Ruciane-Nida
Trasy spacerowe Jastarnia
Trasy spacerowe Krynica Morska
Trasy spacerowe Malbork
Trasy spacerowe Puck
Trasy spacerowe Wrocław
Trasy spacerowe Bydgoszcz
Trasy spacerowe Krasnobród
Trasy spacerowe Susiec
Trasy spacerowe Zwierzyniec
Trasy spacerowe Tomaszów Mazowiecki
Trasy spacerowe Nowy Targ
Trasy spacerowe Gliwice
Trasy spacerowe Sosnowiec
Trasy spacerowe Żywiec
Trasy spacerowe Kielce
Trasy spacerowe Sandomierz
Trasy spacerowe Świnoujście
Trasy spacerowe Dziwnów
Trasy spacerowe Pobierowo
Trasy spacerowe Międzywodzie
Trasy spacerowe Jantar
Trasy spacerowe Elbląg
Trasy spacerowe Olsztyn
Trasy spacerowe Szaflary
Trasy spacerowe Sztutowo
Trasy spacerowe Rewal
Trasy spacerowe Niechorze
Trasy spacerowe Katowice
Trasy spacerowe Dąbki
Trasy spacerowe Koszalin
Trasy spacerowe Andrychów
Trasy spacerowe Sromowce Wyżne
Trasy spacerowe Sromowce Niżne
Trasy spacerowe Nysa
Trasy spacerowe Poznań
Trasy spacerowe Stare Jabłonki
Trasy spacerowe Gniezno
Trasy spacerowe Krościenko nad Dunajcem
Trasy spacerowe Kartuzy
Trasy spacerowe Sorkwity
Trasy spacerowe Węgorzewo
Trasy spacerowe Trzebiatów
Trasy spacerowe Witów
Trasy spacerowe Sarbinowo
Trasy spacerowe Białogóra
Trasy spacerowe Swarzewo
Trasy spacerowe Jarosławiec
Trasy spacerowe Kuźnica
Trasy spacerowe Rewa
Trasy spacerowe Ostróda
Trasy spacerowe Racibórz
Trasy spacerowe Słupsk
Trasy spacerowe Łukęcin
Trasy spacerowe Zabuże
Trasy spacerowe Pogorzelica
Trasy spacerowe Spychowo
Trasy spacerowe Lubiatowo
Trasy spacerowe Lębork
Trasy spacerowe Siemiatycze
Trasy spacerowe Jakubów
Trasy spacerowe Świeradów-Zdrój
Trasy spacerowe Trzebnica
Trasy spacerowe Jazowsko
Trasy spacerowe Chechło
Trasy spacerowe Kluczbork
Trasy spacerowe Biała Piska
Trasy spacerowe Świerklaniec
Trasy spacerowe Kórnik
Trasy spacerowe Stara Morawa
Trasy spacerowe Grunwald
Trasy spacerowe Jarków
Trasy spacerowe Kalwaria Pacławska
Trasy spacerowe Kamieniec
Trasy spacerowe Unieście
Trasy spacerowe Krutyń
Trasy spacerowe Ochotnica Górna
Trasy spacerowe Gołąbek
Trasy spacerowe Łęknica
Trasy spacerowe Szczawno-Zdrój
Trasy spacerowe Sierpnica