Sieć Miast Kreatywnych UNESCO w Polsce. Gdzie się wybrać i co zobaczyć?
Polskie miasta obfitują w różnorodne atrakcje turystyczne. Niezależnie od sezonu turystycznego, większość z nich ma charakter kulturalno-rozrywkowy, przez co wypoczywa się tu miło i przyjemnie. Jeśli chcecie doświadczyć wrażeń, które na długo pozostaną w Waszej pamięci, może warto poznać kreatywne miasto UNESCO. W naszym kraju jest ich aż 5. Które destynacje zaliczają się do tego prestiżowego wyróżnienia?
Podróżowanie po polskich miastach to trend, który z każdym kolejnym rokiem staje się coraz popularniejszy. Weekendowy city break w Warszawie, czy apartamenty we Wrocławiu to tylko niektóre opcje, które biorą pod uwagę turyści z Polski, jak i z zagranicy. Cel takich wyjazdów jest niezwykle prosty - zobaczyć możliwie jak najwięcej w najkrótszym czasie. Biorąc pod uwagę atrakcje turystyczne w Polsce o charakterze kulturalno-rozrywkowym, może warto się wybrać do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Jeśli zastanawiacie się nad tym, co to takiego, to postanowiliśmy przybliżyć najważniejsze informacje związane z siecią miast, które warto wziąć pod uwagę, planując city break w Polsce.
Poznaj: Polskie zabytki na liście UNESCO. Gdzie się znajdują?
Poznaj: Polskie zabytki na liście UNESCO. Gdzie się znajdują?
Czym jest Sieć Miast Kreatywnych UNESCO?
Sieć Miast Kreatywnych UNESCO (UNESCO Creative Cities Network, UCCN) to program uruchomiony przez UNESCO w 2004 roku, mający na celu promowanie współpracy między miastami, które uznają kreatywność jako strategiczny czynnik swojego zrównoważonego rozwoju. Sieć obejmuje miasta z całego świata, które specjalizują się w jednej z siedmiu dziedzin kreatywnych: rzemiosło i sztuka ludowa, design, film, gastronomia, literatura, muzyka oraz media cyfrowe. Jeśli chodzi o polskie miasta, które należą do tego prestiżowego zestawienia, to warto podkreślić, że są to: Kraków, Katowice, Wrocław, Gdynia i Łódź.
Muzeum Teatralne im. Stanisława Wyspiańskiego - oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa
Kraków, ul. Szpitalna
Muzea Kraków 10Pomnik Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych
Gdynia, ul. Park Rady Europy
Pomniki, rzeźby Gdynia 9.4Celem Sieci Miast Kreatywnych UNESCO jest stymulowanie inicjatyw międzynarodowych, współpracy i wymiany doświadczeń między miastami, które dążą do integracji kultury i kreatywności w swoje plany rozwoju ekonomicznego i społecznego. Udział w sieci umożliwia miastom dzielenie się najlepszymi praktykami, realizację wspólnych projektów, a także zwiększa ich widoczność i profil na arenie międzynarodowej.
Miasta członkowskie są wybierane na podstawie zobowiązania do promowania kreatywności i kultury, a także na podstawie konkretnych projektów i inicjatyw, które demonstrują, jak kreatywność przyczynia się do rozwoju miasta. Przystąpienie do sieci jest także wyrazem zobowiązania miasta do wspierania kreatywności jako kluczowego elementu w planowaniu miejskim i rozwoju lokalnym.
Polskie miasta, należące do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO
Polska również ma swoje miasta, które są częścią Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Do tej sieci należą dobrze znane destynacje, które lubimy odwiedzać o każdej porze roku i takie, które zostały uznane za wybitne w jednej z siedmiu kreatywnych dziedzin: rzemiosło i sztuka ludowa, design, film, gastronomia, literatura, muzyka oraz media cyfrowe. Obecnie, jest to łącznie 5 miast:
- Kraków – miasto literatury. Kraków został uznany za miasto literatury UNESCO w 2013 roku, co czyni go pierwszym polskim miastem, które dołączyło do sieci. To wyróżnienie odzwierciedla bogatą historię literacką miasta, obecność znaczących instytucji kultury, festiwali literackich oraz dynamiczną scenę wydawniczą. Jeśli chcecie poznać atrakcje turystyczne w Krakowie, związane z literaturą, to warto wziąć pod uwagę apartamenty w Krakowie.
- Katowice – miasto muzyki. Katowice dołączyły do sieci w 2015 roku, podkreślając swoją rolę jako centrum muzyczne, szczególnie w dziedzinie muzyki poważnej, jazzu i muzyki popularnej. W mieście regularnie odbywają się międzynarodowe festiwale muzyczne, a instytucje takie jak Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach przyczyniają się do globalnego profilu miasta jako ważnego ośrodka muzycznego. Rezerwując apartamenty w Katowicach, możecie poznać wyjątkową, muzyczną stronę stolicy województwa śląskiego.
- Łódź – miasto filmu. Łódź została uznana przez UNESCO w 2017 roku, co jest uznanie dla bogatej historii kinematografii i kultury filmowej miasta, domu dla jednej z najstarszych szkół filmowych na świecie - Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Łódź jest również znana z produkcji filmowych i festiwali, które przyciągają miłośników kina z całego świata.
- Wrocław - miasto literatury. Stolica Dolnego Śląska stanowi niezwykle ważny ośrodek kulturalny, ekonomiczny, akademicki i turystyczny. To drugie, po Krakowie, polskie Miasto Literatury, które przystąpiło do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w 2019 roku. Podążając śladami literatury we Wrocławiu, warto odwiedzić Muzeum Pana Tadeusza czy Wrocławski Dom Literatury. Wrocław oferuje również wyjątkowe atrakcje turystyczne, dzięki którym wolny czas będzie tu odpowiednio spędzony.
- Gdynia – miasto filmu. Gdynia jest najmłodszym miastem, związanym z Siecią Miast Kreatywnych UNESCO i jest w niej obecna od 2021 roku, potwierdzając swoje zaangażowanie w promowanie kinematografii. Perełka Trójmiasta to m.in. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych (organizowany od 1987 roku), jak też siedziba Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz miejsce powstania Gdyńskiego Centrum Filmowego.
Te miasta reprezentują różnorodność kulturową i kreatywną Polski, a ich członkostwo w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO podkreśla ich zobowiązanie do promowania kreatywności i kultury jako kluczowych czynników rozwoju społeczno-ekonomicznego. Przynależność do sieci nie tylko zwiększa ich widoczność na arenie międzynarodowej, ale również ułatwia wymianę doświadczeń i najlepszych praktyk z innymi miastami na świecie.
Zdjęcie główne: fot. nd3000 / gettyimages.com, CC0
Komentarze