Sinice w Bałtyku. Gdzie występują i czy są groźne dla ludzi?
To temat, który powraca jak bumerang, w przypadku każdych wakacji w Polsce. I trzeba przyznać, że jest to problem, przez który popularne kąpieliska nad morzem, czy jeziorami są na jakiś czas zamknięte. Czy sinice w Bałtyku to problem, którego należy się obawiać i czy w jakimś stopniu są w stanie zakłócić wakacyjne plany Polaków?
Nie da się ukryć, że Morze Bałyckie to kierunek, który cieszy się największym zainteresowaniem na wakacje. Turyści chętnie wybierają domki na Półwyspie Helskim, czy apartamenty w Świnoujściu. Każdy chce spędzić tu swój czas w możliwie najlepszy sposób. Kluczowa w tym wszystkim wydaje się być pogoda, która w ostatnich latach jest dość niepewna. Podobnie wygląda sytuacja, gdy weźmie się pod uwagę sinice. To właśnie one stanowią problem, przez który popularne plaże i kąpieliska są zamknięte dla turystów. Czy faktycznie jest się czego obawiać?
Zobacz: Co zabrać ze sobą nad morze?
Sinice - co to takiego?
Jeśli lubicie spędzać swój wolny czas nad polskim morzem, to z pewnością dobrze wiecie, czym tak naprawdę są sinice. Jeśli nie, to koniecznie zapoznajcie się z tymi informacjami, zanim wyruszycie na plażę. Sinice, znane również jako cyjanofity, cyjanobakterie lub cyjanoprokarioty (Cyanobacteria), są jednymi z najstarszych organizmów obecnych na naszej planecie. Mają zdolność przetrwania w różnych środowiskach, ponieważ są odporne na długotrwałe susze, wysokie temperatury i nawet wysoką kwasowość podłoża. Charakteryzują się zieloną barwą, wynikającą z obecności chlorofilu.
Początkowo sinice były uważane za rośliny, jednak później zostały sklasyfikowane jako bakterie jednokomórkowe.
Najlepsze warunki dla rozwoju sinic w morzach to:
-
Obecność słonej wody,
-
Wysoka temperatura wody,
-
Zanieczyszczenia wynikające z nawozów stosowanych na polach i odpływów ścieków.
Zakwity sinic ograniczają dostęp tlenu i światła do głębszych warstw zbiorników wodnych, co prowadzi do obumierania organizmów zamieszkujących te obszary. To właśnie powoduje nieestetyczny wygląd i nieprzyjemny zapach wody.
Przeczytaj: Jak bezpiecznie spędzić wakacje?
Sinice są fascynującymi organizmami, które mają zarówno pozytywne, jak i negatywne wpływy na środowisko wodne. Wiedza na ich temat jest istotna, aby lepiej zrozumieć ich rolę i znaleźć sposoby zapobiegania nadmiernemu rozwojowi sinic w zbiornikach wodnych.
Gdzie występują sinice i jak je rozpoznać?
Sinice są bardzo łatwe do rozpoznania. Widać je doskonale gołym okiem, tuż przy brzegu. Dodatkowo, pojawia się nieprzyjemny zapach wody, a także bardzo często formują się gęste kożuchy sinicowe.
Toksyny sinicowe najczęściej pojawiają się w silnie zanieczyszczonych wodach morskich, jeziornych i zbiornikach zaporowych o wysokim stopniu eutrofizacji, czyli nadmiernym obciążeniu składnikami odżywczymi.
Podczas kąpieli w takich zbiornikach wodnych istnieje większe ryzyko zatrucia sinicami, które może objawiać się łagodnymi objawami zatrucia pokarmowego lub bardziej poważnymi przypadkami paraliżu mięśni, prowadzącymi do niewydolności oddechowej.
Masywne zakwity sinic w polskich wodach są wynikiem eutrofizacji środowiska. To oznacza, że jeziora, rzeki i Bałtyk są nadmiernie obciążone składnikami odżywczymi, takimi jak azotany i fosforany. W Morzu Bałtyckim zidentyfikowano obecność różnych toksyn, w tym mikrocystyn, nodularyny i anatoksyny-a.
Według raportu opracowanego przez Światową Organizację Zdrowia, rekreacyjne korzystanie z wód dotkniętych zakwitami sinic stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka.
Sprawdź: Nie tylko morze! Poznaj najpiękniejsze polskie plaże
Jeśli chodzi o dokładną lokalizację sinic, to mogą pojawić się tak naprawdę wszędzie. Mogą się z nimi borykać turyści, którzy wybrali kwatery i pokoje na Mierzei Wiślanej, czy turyści, którzy biorą pod uwagę inne lokalizacje nad polskim morzem.
Kiedy na jakimś kąpielisku pojawiają się sinice, wtedy wstęp do wody jest zabroniony. Pozostają co najwyżej kąpiele słoneczne. Lepiej nie łamać tego zakazu, ponieważ toksyny, które są produkowane przez sinice, mogą być groźne dla zdrowia ludzi oraz zwierząt. Wywołują między innymi zaburzenia układu pokarmowego, nerwowego oraz choroby skóry.
Sprawdź noclegi na wakacje nad morzem:
SUMMER LOFTS Apartamenty Premium Ustronie Morskie
Willa "Pod Żaglami" Władysławowo
Pamiętaj, że nie należy bagatelizować sinic w Bałtyku. W przypadku pojawienia się problemu, możesz śmiało odkrywać niezwykłe atrakcje turystyczne nad morzem.
Komentarze