SKALICKÝ TRDELNÍK - zarejestrowany przez Unię Europejską

SKALICKÝ TRDELNÍK - zarejestrowany przez Unię Europejską

„SKALICKÝ TRDELNÍK” – pierwszy słowacki regionalny produkt spożywczy, który został zarejestrowany przez Unię Europejską.

Nazwa „Skalický trdelník” pochodzi od miasta Skalica znajdującego się w zachodniej części Słowacji, w regionie Zahorie (Zagórze) i liczy około 15 tys. mieszkańców. To wielki sukces i kolejne historyczne pierwszeństwo miejscowości Skalica, która na początku listopada 1918 roku była przez kilka dni pierwszą stolica Słowacji.


Skalický trdelník” - to ciasto w kształcie walca pustego w środku o średnicy wewnętrznej 3-5 cm i średnicy zewnętrznej 6-10 cm. Produkowane jest w sposób tradycyjny poprzez nawinięcie wyrośniętego ciasta drożdżowego na „trdlo” (wałek drewniany). Nawinięte ciasto naciera się ubitymi białkami, posypuje siekanymi orzechami włoskimi, migdałami lub pestkami moreli albo mieszanką tych produktów. Następnie piecze się je na wolnym ogniu do uzyskania złotego koloru, a po upieczeniu posypuje się cukrem pudrem zmieszanym z cukrem waniliowym.

Najczęściej używa się ciasta składającego się z następujących składników: mąka pszenna, jaja, drożdże, mleko, cukier kryształ, skórka cytrynowa, sól, gałka muszkatołowa, siekane orzechy włoskie, migdały, pestki moreli, smalec wieprzowy, olej roślinny, masło, cukier puder, cukier waniliowy.

Produkcja ciasta „Skalický trdelník” odbywa się na wyodrębnionym terytorium Republiki Słowacji, ograniczonym od północy granicą państwową z Republiką Czeską, granicę zachodnią tworzy rzeka Morava, granicę południową rzeka Myjava a wschodnią granicę, od miasta Senica do granicy państwowej z Czechami, stanowi rzeka Teplica.

Wniosek o rejestrację oznaczenia geograficznego „Skalický trdelník” ma podstawy zarówno w reputacji produktu i tradycji wypieku, jak i w wyjątkowej jakości, właściwościach i kształcie. „Skalický trdelník” jest wyjątkowy wśród wyrobów cukierniczych i ciast dzięki kształtowi walca pustego w środku. Przygotowywany jest w szczególny sposób, wyrośnięte ciasto jest nawijane na wałek i na nim pieczone. Kolejną cechą charakterystyczną jest sposób pieczenia na wolnym ogniu nad żarem lub w piecu żarowym, co nadaje produktowi specyficzny zapach i smak, przy jednoczesnym ciągłym obracaniu i natłuszczaniu go od czasu do czasu.

Receptura: Z drożdży, mleka i cukru kryształu przygotować zakwas, wymieszać go z mąką pszenną, następnie dodać do tego cukier kryształ, żółtka i białka, sól i pozostałe składniki. Wymieszać i przygotować delikatne ciasto, pozostawić je do wyrośnięcia w temperaturze pokojowej. Wyrośnięte ciasto podzielić na bochenki o masie ok. 250 g-500 g, które należy zrolować do postaci walca. Przygotowane w ten sposób ciasto pozostawić jeszcze do wyrośnięcia, a następnie nawijać na drewniane natłuszczone „trdlo” (wałek drewniany), położone na kopycie. Nawinięte ciasto natrzeć pianą z białek, posypać posiekaną mieszanką orzechów i piec na wolnym ogniu do uzyskania złotego koloru stale obracając i natłuszczając. Upieczony trdelník pozostawić do wystygnięcia, posypać cukrem pudrem zmieszanym z cukrem waniliowym.

Wypiekanie „trdlovanie” ciasta „Skalický trdelník” datuje się od początku XIX wieku aż do dnia dzisiejszego. Na przełomie wieków XIX i XX zaczął być sprzedawany na jarmarkach. Produkcja Skalického trdelníka na większą skalę zaczyna się dopiero w połowie wieku XX, z którego to okresu pochodzi większość dokumentów pisanych. W ustnych podaniach przekazywano, że przepis na trdelník, który rozpowszechnił się w Skalicy i jej okolicy, posiadał kucharz hrabiego, poety i pisarza Jozefa Gvadániego, mieszkającego w Skalicy w latach 1783-1801.

W miejscowości Skalica w 2004 roku powstało „Stowarzyszenie Skalický trdelník”, którego głównym celem jest zachowanie tradycyjnego sposobu produkcji „Skalického trdelníka” na otwartym ogniu. Turyści, którzy przyjadą do Skalicy, powinny odwiedzić również Klasztor Franciszkanów, gdzie w jednym ze specjalnie przygotowanych pomieszczeń odbywa się pokaz pieczenia Skalického trdelníka „po staremu“ oraz jego degustacja.

Rezerwację specjalnego pokazu przygotowania "Skalickeho trdelnika" zapewnia Centrum Informacji Turystycznej w Skalici (www.skalica.sk)

Następny artykuł ROBOTS IN DISGUISE w Hard...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!