Skalne Miasto w Czechach

Skalne Miasto w Czechach

W Czechach nie brakuje atrakcji i pięknych miejsc, a w ich czołówce niezmiennie plasuje się Skalne Miasto Adršpach. Miejsce to działa na wyobraźnię kolejnych pokoleń turystów – dowiedzmy się dlaczego.

Park Krajobrazowy Broumovsko położony jest w Górach Stołowych, obejmuje powierzchnię 410 km², a większość jego terytorium graniczy z Polską. Bez względu na porę roku rezerwat urzeka każdego odwiedzającego.


Najbardziej znaną i chętnie odwiedzaną przez turystów częścią parku są Adršpašsko-Teplickié Skály. Jest to największe i najdziksze skalne miasto w Europie Środkowej, które fascynuje turystów i wspinaczy już od XVIII wieku. Skalne miasto zachwyca dziewiczą przyrodą, oferuje romantyczne skalne formacje, wąwozy oraz widoki na cały region.

Tylu fascynujących zakątków, ile znajduje się w Adršpašsko-Teplickich Skálach, nie oferuje żaden inny park krajobrazowy Czech! Szlaki turystyczne są dopasowane do możliwości osób w różnym wieku, ale najbardziej widać tu rodziny z dziećmi. Natura przez tysiące lat rzeźbiła unikalne kształty w piaskowcu. Zwiedzając te rejony wynurza się nagle przed turystami postać z bajki lub zwierzę wyrzeźbione w skale.

Nie tylko forma głazów jest fantazyjna, bo wyobraźnię pobudzą również ich nazwy. Kto nie chciałby spotkać na swojej drodze Głowy Cukru czy Słoniowego Rynku, któż mógłby odmówić sobie zdobycia Wieży Elżbiety lub Diabelskiego Mostu?

Niektóre miejsca skalnego miasta są dostępne tylko dzięki wspinaczce po drabinach. W szczególności wysoko położone piaskowcowe jezioro, przez które przewozi tratwą zawsze zabawny flisak. Zwiedzając park krajobrazowy od strony Adršpachu można podziwiać piękne lazurowe jezioro powstałe z dawnej kopalni piaskowca. W miesiącach letnich jest również do dyspozycji wypożyczalnia łódek.

Turyści odkryli urok tego miejsca dopiero w XVIII wieku - kiedy to kilkudniowy pożar zniszczył miejscowe bujne lasy odsłaniając tak piękne formacje piaskowych skał. Od tego czasu zaczęły się pojawiać w okolicy piesze szlaki turystyczne i wspinacze stopniowo zdobywali z pasją kolejne skalne formacje. Wśród nich był również Goethe, który odwiedził Adršpach w 1790 roku - pamiątką jego wizyty jest popiersie i tablica.

Na północnym skraju skalnego miasta można podziwiać ruiny zamku Adršpach. Ponieważ zamek rozebrano ponad 500 lat temu, pozostało po nim niewiele śladów. Jedynie w paru blokach skalnych do dziś można znaleźć pozostałości konstrukcji szkieletowych dawnych drewnianych budynków. Ponadto w paru zakątkach zostały zachowane skalne ściany szczytowe oraz wyraźnie widoczne pozostałości studni i piwnic.

 

Jak najlepiej dojechać do Skalnego Miasta Adršpach? Radzimy wybrać przejście graniczne w Kudowie-Słonem lub w Lubawce, a następnie kierować się do miasteczka Teplice nad Metują, skąd już tylko kilka kilometrów do wioski Adršpach i słynnych skał.

 

Skalne miasto jest dostępne dla zwiedzających przez cały rok.

Następny artykuł „45 lat” na otwarcie

Komentarze (3)

Jurek

super miejsce , super czyste gorskie powietrze ,ogromny teren do zwiedzenia,piękne czyste jezioro miedzy ogromnymi skałami,polecam

Iza

W Polsce też mamy Skalne Miasto. Może nie tak spektakularne i rozreklamowane, ale jest :)

Kinga

Nie wiedziałam, że to tak blisko Polski! Teraz to na pewno się tam wybiorę :) Zawsze lubiłam takie ciekawostki :D

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!