Skalny Stół w Karkonoszach. Szczyt z najpiękniejszym widokiem na Śnieżkę
Wybierając się na wyjazd w góry, niemal każdy turysta dąży do tego, by móc podziwiać możliwie najpiękniejsze widoki. Jest ku temu kilka dobrych opcji - dużym zainteresowaniem cieszą się punkty i wieże widokowe, czy ścieżki w koronach drzew. Jednak nic nie jest w stanie zastąpić popularnych szczytów. Dziś zabieramy Was w Karkonosze, na Skalny Stół, z którego rozpościera się prawdopodobnie najpiękniejszy widok na Śnieżkę. Jak zdobyć ten szczyt i dlaczego warto?
Każda pora roku jest dobra, by odkrywać piękno polskich gór. W sezonie zimowym, turyści chętnie wybierają domki w górach i korzystają z odrobiny zimowego szaleństwa na świetnie przygotowanych stokach narciarskich. W sezonie letnim, wybierając pensjonaty w Karkonoszach, można przemierzać malownicze szlaki górskie i podziwiać te najpiękniejsze widoki. A dlaczego akurat Karkonosze? Jest to bez wątpienia region, który oferuje rozmaite atrakcje turystyczne w Karkonoszach, jak też wspaniałe szczyty górskie, z których można podziwiać najpiękniejsze krajobrazy. Jeśli na Waszej liście znajduje się Śnieżka i Szrenica, to powinniście tam dopisać również Skalny Stół. Na pewno nie będziecie żałować. Dlaczego?
Poznaj: Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce
Skalny Stół Karkonosze - najważniejsze informacje
Skalny Stół to wyjątkowy szczyt w Karkonoszach o wysokości 1281 m n.p.m. Może nie jest tak popularny, jak chociażby Śnieżka, ale to właśnie z niego rozciąga się prawdopodobnie najpiękniejszy widok na najwyższy szczyt w Karkonoszach. Stanowi najwyższy szczyt Kowarskiego Grzbietu i jest położony na polsko-czeskiej granicy.
Jeśli chodzi o panoramę, jaka rozciąga się ze Skalnego Stołu, to warto podkreślić, że to nie tylko wspomniana wcześniej Śnieżka, ale również malownicze widoki na Kotlinę Jeleniogórską, wschodnie Karkonosze, Góry Kaczawskie, okoliczne miejscowości, czy Rudawy Janowickie. Sięgając nieco dalej swoim wzrokiem, można również dostrzec Dom Śląski w Karkonoszach, Kocioł Łomniczki, czy fragment Równi pod Śnieżką.
Zobacz również: Droga Przyjaźni Polsko - Czeskiej. Wyjątkowa propozycja wędrówki w Karkonoszach
Warto podkreślić, że od znajdującego się po drugiej stronie Kowarskiego Grzbietu szczytu Czoło, Skalny Stół oddziela płytka przełęcz Siodło. Jeśli zaś chodzi o Czarny Grzbiet, będący częścią Głównego Grzbietu Karkonoszy, to warto zaznaczyć, że Skalny Stół odgradza Sowia Przełęcz.
Eksplorując Sudety, warto jest wziąć pod uwagę Skalny Stół, który w ostatnich lat stał się celem wielu wypraw turystycznych. Największego oblężenia należy spodziewać się tu w weekendy. Osoby, poszukujące spokoju, które wybrały domki Karkonosze, powinny tu przyjść w środku tygodnia, by poobcować z przyrodą i nacieszyć oczy pięknymi widokami górskimi.
Ciekawostkę stanowi fakt, że na szczycie nie ma żadnych ławek, stolików, czy gastronomii. Można kontynuować stąd swoją wędrówkę na czeską część Karkonoszy - np. w stronę bouda Jelenka, czy Browar Trautenberk.
Sprawdź: Co zabrać ze sobą w góry?
Należy pamiętać, że Skalny Stół to szczyt, który znajduje się w Karkonoskim Parku Narodowym. Oznacza to, że przed wyruszeniem na szlak, konieczne jest zakupienie biletu wstępu do parku on-line lub w kasie stacjonarnej.
Skalny Stół w Karkonoszach - szlaki i opis trasy
Jeśli zainteresowały Was najważniejsze informacje, związane ze szczytem Skalny Stół, to warto zaczerpnąć najważniejszych informacji na temat tego, jak dojść na szczyt Skalny Stół w Karkonoszach. Możliwości jest kilka - każda z opcji będzie wyjątkowa dla osób, które kochają góry.
Przeczytaj: Nieodkryte szlaki w Karkonoszach. Gdzie się wybrać?
Szlaki na Skalny Stół w Karkonoszach:
-
Szlak niebieski z Przełęczy Okraj - jest to opcja, którą można dojść aż na Śnieżkę. Jest to jednocześnie najkrótszy szlak na Skalny Stół, bo o długości 2,9 km. Jego przejście powinno zająć nieco ponad godzinę, a suma podejść wynosi około 250 metrów. Najtrudniejszy wydaje się być pierwszy etap, w którym trzeba podejść pod szczyt Czoło - później już zaczyna się robić płasko.
-
Czarny szlak przez Sowią Dolinę i czerwony szlak z Małej Upy - są to opcje tras, które łączą się ze wcześniej wspomnianym niebieskim szlakiem.
-
Szlak żółty z Kowar przez Budniki
-
Czarny i niebieski szlak z Karpacza - jest to dość popularna opcja wędrówki. Co prawda, szlak jest nieco dłuższy, bo do przejścia jest prawie 5 km, ale 2 godziny i 20 minut pozwolą nacieszyć oczy wspaniałymi, karkonoskimi widokami. Wędrówkę należy rozpocząć przy Ośrodku Wypoczynkowym Krucze Skały i kierować się Sowią Doliną do Przełęczy Sowiej. Skręcając w lewo, szlak niebieski zaprowadzi bezpośrednio na Skalny Stół.
-
Szlak z Karpacza przez osadę Budniki - najbardziej atrakcyjną trasą jest ta z Karpacza, prowadząca przez osadę Budniki. Wyruszamy z Wilczej Poręby i po około godzinie docieramy do osady Budnik, w której można zaplanować dłuższy odpoczynek. Gdy już zdobędziemy Skalny Stół, naszym oczom ukaże się widok na Śnieżkę, Kotlinę Jeleniogórską, Rudawy Janowickie, czy też Góry Kaczawskie. Na pewno warto jest wybrać się na wędrówkę tym szlakiem.
Sprawdź noclegi w Karpaczu:
Poszukując inspiracji na wędrówkę po pięknych Karkonoszach, warto jest wziąć pod uwagę Skalny Stół. To szczyt, który zachwyca pod każdym względem.
Komentarze (1)
Bolo