Skarb Krzyżaków odnaleziony w Olsztynie
Historie o wielkich skarbach nawet dzisiaj rozpalają wyobraźnię wielu osób. Stąd tak duże poruszenie wywołało odkrycie archeologów, którzy kilka dni temu w ruinach baszty przy ul. Staszica w Olsztynie odnaleźli kilkusetletnie krzyżackie szelągi.
Archeolodzy, którzy prowadzili wykopaliska w centrum Olsztyna, natrafili srebrne szelągi, pochodzące z XV wieku. Monety były ukryte prawdopodobnie jeszcze od czasów wojny trzynastoletniej!
Poznaj inne historyczne miejsca stolicy Warmii i Mazur, wejdź: Zabytki w Olsztynie
Skarb podzielony był na dwa skupiska i znajdował się na głębokości czterech metrów. W sumie znaleziono 43 krzyżackie monety, które najprawdopodobniej trzymano w mieszkach, a te zakopano pod podłogą. Być może tragiczne wydarzenia wojenne uniemożliwiły właścicielom ich odzyskanie. Wiadomo też, że skarb nosił ślady pożaru, ale po przeprowadzeniu prac konserwatorskich nie zagraża mu już zniszczenie.
Monety trafią do Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, gdzie będzie je można zobaczyć.
Szukasz innych muzeów, które można odwiedzić w Olsztynie? Wejdź i zobacz: Muzea w Olsztynie
Myśląc o skarbie, wiele osób ma przed oczami skrzynie wypełnione kosztownościami. Skarbem nazywa się jednak skupisko przynajmniej pięciu monet, które niegdyś ukryto lub utracono. Olsztyńskie znalezisko spełnia wszystkie te warunki.
Oprócz krzyżackiego skarbu, w ruinach baszty znaleziono młodsze monety oraz biżuterię wraz z elementami uzbrojenia.
Komentarze