Skoki narciarskie w Polsce. Poznaj najpopularniejsze polskie skocznie

Skoki narciarskie w Polsce. Poznaj najpopularniejsze polskie skocznie

W końcu nadszedł ten czas! Doczekaliśmy się kolejnego sezonu Pucharu Świata w skokach narciarskich. Nie ulega żadnej wątpliwości, że to obok piłki nożnej i siatkówki, jeden z ulubionych sportów wśród Polaków, który lubimy oglądać. Zanim oddamy się zimowym emocjom, warto poznać popularne polskie skocznie narciarskie, na których odbywają się ważne imprezy w skokach narciarskich. Gdzie się wybrać?

Oficjalne rozpoczęcie sezonu 2021/2022 będzie miało miejsce 19 listopada 2021. Tym razem areną zmagań będzie rosyjski obiekt, znajdujący się w Niżnym Tagile. Każdy, kto śledzi ten sport i jest fanem polskich skoczków narciarskich, doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że w przypadku tego sezonu nastąpi drobna zmiana. Inauguracyjne konkursy nie zostaną rozegrane tym razem w Wiśle. Nie oznacza to jednak, że w naszym kraju nie odbędą się zawody Pucharu Świata. Wręcz przeciwnie! Rozegrane zostaną dwukrotnie i to w popularnych miejscowościach Beskidu Śląskiego i Tatr, czyli odpowiednio w Wiśle i w Zakopanem


To właśnie w tych miejscowościach znajdują się najpopularniejsze skocznie narciarskie w Polsce. Jednak to nie jedyne obiekty, na których rozgrywane są zmagania polskich, jak i zagranicznych skoczków. Gdzie warto się wybrać?


Sprawdź: Wisła - stąd pochodzi nasz mistrz świata!


Najpopularniejsze polskie skocznie narciarskie - gdzie się znajdują?


Każdy sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich wzbudza duże zainteresowanie wśród większości Polaków. Sport ten cieszy się niezwykłą popularnością od ponad 20 lat. Wszystko za sprawą sukcesów Adama Małysza, a obecnie - Kamila Stocha, Piotra Żyły, czy Dawida Kubackiego.


Warto podkreślić, że nasi skoczkowie narciarscy w każdym sezonie należą do ścisłej czołówki światowej. Zawody, które rozgrywane są w naszym kraju przyciągają prawdziwe tłumy - są to nawet osoby, które zupełnie nie interesują się skokami narciarskimi. Liczy się przede wszystkim klimat, zabawa i doping. Bo w opinii większości osób, to właśnie w naszym kraju jest najlepiej! Gdzie i kiedy możemy podziwiać zmagania polskich skoczków?


  • Wielka Krokiew w Zakopanem



fot. Nocowanie.pl

Rozpoczynamy od najsłynniejszej polskiej skoczni narciarskiej, która znajduje się w najchętniej odwiedzanych miejscowości w górach, czyli w Zakopanem. Można je określić, jako swego rodzaju “Mekkę skoków narciarskich”. Cieszy się dużym zainteresowaniem, niezależnie od sezonu. Jest to na pewno wyjątkowa atrakcja i zabytek, którą odwiedzają turyści z całej Polski, a nawet ze świata. Każdy robi sobie tutaj zdjęcie, a wjazd wyciągiem na górę skoczni sprawia, że możemy poczuć się tu jak skoczek podczas zawodów w skokach narciarskich.


W 2022 roku zostaną rozegrane tutaj zmagania najlepszych skoczków świata - w dniach 15 i 16 stycznia. Z informacji, jakie przekazał Polski Związek Narciarski, na trybuny pod skocznią będą mogły wejść tylko osoby zaszczepione przeciwko COVID-19. Oficjalna sprzedaż biletów już się rozpoczęła.


Wielka Krokiew to jeden z architektonicznych symboli Zakopanego. Jej twórcą jest Karol Stryjeński, który w 1922 roku wygrał konkurs na plan zagospodarowania przestrzennego miasta. Przewidywał m.in. stworzenie dzielnicy sportowej ze skocznią narciarską w roli głównej.


Do realizacji planu przystąpiono pod koniec 1922 roku, jedna budowa skoczni szła powoli. Udało się jednak uzyskać pomoc wojska i gminy, dzięki czemu Wielką Krokiew udało się uroczyście otworzyć 25 marca 1925 roku. Podczas inauguracyjnego konkursu padł jej pierwszy rekord – 36 metrów ustanowione przez Stanisława Gąsienicę Sieczkę. 


Skocznia ma punkt konstrukcyjny, umieszczony na 125 metrze. Rozmiar skoczni to 140 m. Długość rozbiegu wynosi 98,7 m. Rekordzistą skoczni jest Japończyk - Yukiya Sato, który w 2020 roku pofrunął tu aż na 147 metr!


Przeczytaj również: Zakopane w 3 dni! Co zwiedzić?


Warto podkreślić, że Wielka Krokiew nie jest jedyną skocznią w Zakopanem. Nieopodal Wielkiej Krokwi znajdują się cztery skocznie o zróżnicowanych wielkościach jako najbardziej popularne w Polsce obiekty treningowe dla zawodników wszystkich kategorii wiekowych. Jest tu m.in. Średnia Krokiew, która w sezonie letnim została oddana do użytku po gruntownej modernizacji.



Apartament Wiktoria

Apartament Wiktoria

Zakopane, ul. Chałubińskiego

Apartamenty Zakopane 9.3
Willa Kasztan

Willa Kasztan

Zakopane, ul. Kościeliska

Apartamenty Zakopane 9.9



Już dziś zaplanuj swój pobyt i wybierz nocleg w Zakopanem


  • Skocznia im. Adama Małysza w Wiśle


Zanim rozegrane zostaną zmagania najlepszych skoczków na świecie w Zakopanem, będziemy mogli cieszyć się dwoma konkursami, które zostaną rozegrane jeszcze w tym roku, a dokładniej 4 i 5 grudnia. Areną zmagań będzie druga z najpopularniejszych skoczni narciarskich w Polsce, której patronem jest wybitny polski skoczek - Adam Małysz.



fot. Nocowanie.pl

Skocznia im. Adama Małysza w Wiśle, od kilku lat była miejscem inauguracji Pucharu Świata w skokach narciarskich. Tym razem zawody rozegrane zostaną tu dopiero w grudniu, a Wisła będzie trzecim przystankiem całego cyklu Pucharu Świata. W tegorocznym sezonie letnim, tradycyjnie zainaugurowano tu Letnie Grand Prix w skokach narciarskich.


Jest to obiekt nowoczesny i chętnie odwiedzany przez turystów. Podobnie, jak w przypadku Zakopanego, również i tu można wjechać wyciągiem na szczyt skoczni i podziwiać widoki z wieży znajdującej się tuż nad rozbiegiem. Będąc tam jest się pod wrażeniem odwagi, jaką ma każdy ze skoczków narciarskich. Skocznię w Wiśle chętnie odwiedzają turyści podczas urlopu w Beskidzie Śląskim.


Poznaj: 4 najlepsze szlaki turystyczne w Wiśle 


Pierwsza skocznia narciarska w tym miejscu powstała w 1933 roku. Modernizację przeszła w 2004 roku. Aktualnie  Skocznia Narciarska im. Adama Małysza  jest obiektem o rozmiarze HS-134, punkcie konstrukcyjnym: 120 m, punkcie jury: 134 m. Posiada homologację FIS K120, spełnia również wszelkie normy Polskiego Związku Narciarskiego. Dzięki temu możliwe jest więc organizowanie tu zawodów krajowych i międzynarodowych. Rekordzistą skoczni jest Stefan Kraft z Austrii, który w 2013 roku oddał tu skok na odległość 139 m.


Skocznia ta posiada system naśnieżania i sztucznego oświetlenia oraz nawierzchnię igelitową, dzięki czemu może sprawnie funkcjonować przez cały rok.


Skocznia Narciarska im. Adama Małysza jest udostępniana zwiedzającym codziennie w godzinach 10.00 – 16.00


Na tej arenie bardzo często odbywają się treningi naszych skoczków, jak i zagranicznych ekip. Przy odrobinie szczęścia, być może uda Ci się zobaczyć ich w akcji.


Turyści, którzy są mobilni, mogą skorzystać z bezpłatnego parkingu w pobliżu skoczni.



Domek Górski Promyk

Domek Górski Promyk

Wisła, ul. Gimnazjalna

Domki Wisła 10
Willa Stok

Willa Stok

Wisła, ul. Willowa

Pensjonaty Wisła 9.6
Willa Księżówka

Willa Księżówka

Wisła, ul. Górnośląska

Kwatery i pokoje Wisła 9.7



Zawody Pucharu Świata tuż-tuż… Zarezerwuj swój nocleg w Wiśle


  • Kompleks skoczni Skalite w Szczyrku


Nieopodal Wisły, w kolejnej popularnej miejscowości Beskidu Śląskiego - Szczyrku, znajdują się kolejne najpopularniejsze polskie skocznie narciarskie. Na kompleks Skalite składają się trzy skocznie: normalna skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym K95 i rozmiarze HS104; skocznia Średnia – średnia skocznia narciarska o K70 i HS77 oraz skocznia mała o punkcie konstrukcyjnym K40.


Obecnie rozgrywane są tu przede wszystkim zawody krajowe w skokach narciarskich. Skalite jest również areną zmagań Pucharu Kontynentalnego, będącego zapleczem Pucharu Świata. Do tej pory nie rozegrano tu zmagań w ramach najwyższego poziomu skoków.



fot. Karol Wiak

Pierwsze zawody zorganizował tu klub WKS Bielsko-Biała w 1937 roku. Początkowo osiągano na niej odległości do 40m. Po przebudowie po wojnie długość skoków wzrosła do 70 m. Przez wiele lat organizowany był tu Puchar Beskidów oraz regularnie odbywały się Mistrzostwa Polski. W latach 70-tych ora 2007-2008 skocznie przeszły modernizację. Posiadają m.in. sztuczne oświetlenie, igielit i wszystko, co niezbędne do rozgrywania najważniejszych zawodów na świecie. Rekordzistą największej z tych skoczni jest Krzysztof Leja, który w 2011 roku oddał tu skok na odległość 116 m


Przeczytaj również: Atrakcyjny Szczyrk - co warto zobaczyć?


W Szczyrku bardzo często trenują nasi skoczkowie. Być może uda Ci się ich tu spotkać podczas jesiennego urlopu w Szczyrku.






Tutaj znajdziesz oferty noclegów w Szczyrku


Sezon narciarski za pasem. Mamy nadzieję, że prezentacja tych miejsc sprawi, że w najbliższym czasie uda Ci się odwiedzić te miejsca, być może podczas zawodów Pucharu Świata.



Następny artykuł Nie tylko uzdrowisko!...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!