Skrzyczne - raj dla narciarzy, rowerzystów i pieszych wędrowców

Skrzyczne - raj dla narciarzy, rowerzystów i pieszych wędrowców

Skrzyczne to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego i bardzo popularne wzniesienie zarówno wśród zdobywców Korony Gór Polski, jak i narciarzy. Skrzyczne tłumnie odwiedzają także miłośnicy pieszych wędrówek, rowerzyści, a także osoby, które chcą poczuć dreszczyk emocji towarzyszący lotom na paralotni czy ekstremalnej jeździe na rowerze.

Turystyczną atrakcyjność wzniesienia dodatkowo podnosi fakt, że na Skrzyczne możemy wybrać się przez okrągły rok, korzystając z dobrze wytyczonych szlaków turystycznym o różnym stopniu trudności lub wygodnie dostać się na sam jego szczyt kolejką krzesełkową.

Wiele emocji dostarcza nie tylko sama wędrówka oraz towarzyszące jej przepiękne widoki, ale także to, co czeka na nas na Skrzycznem - platforma widokowa, z której można podziwiać cały, rozległy obszar Beskidu Śląskiego, maszt telewizyjny oraz schronisko PTTK Skrzyczne, w którym można zatrzymać się na posiłek lub spędzić noc w górskich klimatach. Sprawdźmy, dlaczego warto wybrać się na Skrzyczne i jakie atrakcje czekają na nas zarówno na miejscu, jak i po drodze!


fot. Milosz Maslanka/AdobeStock, CC0

 

Skrzyczne - lokalizacja, nazwa i Korona Gór Polski

Beskidy to jedne z najpiękniejszych gór w Polsce. Beskid Śląski wchodzi w skład Beskidów Zachodnich. Jego najwyższymi szczytami są Skrzyczne i Barania Góra po stronie polskiej i Czantoria Wielka po stronie czeskiej. Beskid Śląski graniczy z Beskidem Śląsko-Morawskim, Beskidem Żywieckim, Kotliną Żywiecką, Beskidem Małym i Pogórzem Śląskim. Skrzyczne jest najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego, który wznosi się na wysokość 1257 m n.p.m. i wchodzi w skład Korony Gór Polski - listy zawierającej najwyższe wzniesienia z każdego pasma górskiego w naszym kraju. Więcej na: Urlop w górach. TOP 5 szczytów Korony Gór Polski, które warto zdobyć

Wejście na Skrzyczne prędzej czy później czeka więc każdą osobę, która pragnie zdobyć wszystkie najwyższe góry w Polsce. Wniesienie jest położone w bocznym ramieniu pasma Baraniej Góry, na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego. Na mapie znajdziemy go pomiędzy popularnym, zwłaszcza zimą miasteczkiem Szczyrk, a wsią Lipowa. Co więcej, górę tę bardzo łatwo wypatrzyć i rozpoznać na tle innych wzniesień, gdyż jest nie tylko najwyższa, ale także na jej szczycie znajduje się charakterystyczny maszt nadajnika RTV.

 

Skąd jednak wzięła się nazwa Skrzyczne? Otóż, wyjaśnienie jej etymologii jest dość proste. Nazwa ta po raz pierwszy pojawiła się w Dziejopisie Żywieckim - dokumencie z XVIII w., autorstwa ówczesnego wójta żywieckiego, Andrzeja Komonieckiego. Według podanych przez niego informacji, nazwa góry wzięła się po prostu od skrzeczenia żab, które licznie zamieszkiwały staw pomiędzy Skrzycznem a Małym Skrzycznem. A. Komoniecki tak pisał o Skrzycznem: „Masyw Skrzycznego zbudowany jest z grubych warstw piaskowców godulskich. Ku dolinie Żylicy oraz ku Kotlinie Żywieckiej góra ta opada bardzo stromymi stokami. W krajobrazie Kotliny Żywieckiej prezentuje się tym potężniej, iż śmiało wystrzela ponad otaczające ją obniżenie jednym, blisko 800-metrowym zrębem."

Skrzyczne jest oblegane przez turystów przez okrągły rok. Wiosną, latem i jesienią cieszy się sporym zainteresowaniem miłośników górskich wędrówek, w okresie zimowym z kolei jest tłumnie odwiedzana przez narciarzy - Skrzyczne to bowiem drugie, tuż za Kasprowym Wierchu, najpopularniejsze w Polsce miejsce dla osób uprawiających sporty zimowe. Na zboczach wniesienia nie brakuje bowiem tras narciarskich o zróżnicowanym stopniu trudności, dzięki którym narciarze mogą do woli oddawać się swojej pasji.

 

Jak dostać się w najbliższe okolice Skrzycznego?

Skrzyczne jest zlokalizowane w pobliżu Szczyrku. Nic więc dziwnego, że właśnie to miasto jest najchętniej wybieraną bazą wypadową do zwiedzania całej okolicy. Największym miastem w regionie jest natomiast Bielsko Biała, którą od Szczyrku dzieli dystans zaledwie 5 km w linii prostej. Z Katowic do Szczyrku można dojechać samochodem w ok. 75 min., a z Krakowa dostać się na miejsce w ok. 2 godziny.

 

Dojazd do Szczyrku jest dogodny zarówno na osób, które dysponują własnym autem, jak i tych turystów, którzy zdecydują się na skorzystanie z komunikacji publicznej. Szczyrk jest bowiem całkiem dobrze skomunikowany z pozostałymi częściami Polski. Do Bielska Białej turyści mogą dostać się koleją lub autobusem, z kolei z miasta wyruszyć do Szczyrku jednym z regularnie kursujących na tej trasie busów. Bielsko Biała ze Szczyrkiem posiada także połączenie PKS.

 

Gdzie zatrzymać się na nocleg w okolicach Skrzycznego?

W miasteczku dostępnych jest sporo parkingów stworzonych specjalnie z myślą o turystach wyruszających na Skrzyczne - większość z nich jest jednak płatnych. W związku z tym, zwłaszcza jeśli zależy na na spokojnym wejściu na szczyt Skrzycznego i odwiedzeniu także innych, nie mniej ciekawych atrakcji w okolicy, warto zatrzymać się tu na dłuższy pobyt.

 

Szczyrk to idealne miejsce na nocleg dla zdobywców Skrzycznego. Ze względu na swój turystyczny charakter, miasteczko to dysponuje szeroką i zróżnicowaną bazą noclegową, w ramach której turyści znajdą zakwaterowanie w ramach takich kategorii noclegowych, jak m. in. apartamenty Szczyrk, pokoje Szczyrk oraz popularne zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, domki Szczyrk.

 

Wszystkie obiekty noclegowe dostępne w ramach kategorii noclegi Szczyrk są świetnie przystosowane do goszczenia w swoich progach turystów w każdym wieku, w tym także rodzin z dziećmi. W Szczyrku warto zatrzymać się na nocleg tym bardziej, że to właśnie w tej miejscowości swój początek mają dwa najpopularniejsze szlaki turystyczne, prowadzące na sam szczyt Skrzycznego.

 

Droga na szczyt, czyli jak dostać się na Skrzyczne?

Skrzyczne jest uznawane za największą atrakcję turystyczną Szczyrku, a być może także całego Beskidu Śląskiego, nad którym majestatycznie góruje. Nic więc dziwnego, że u jego podnóża co roku meldują się prawdziwe tłumy turystów, spragnionych podziwiania pięknych widoków zarówno podczas wędrówki na górę, jak i z samego szczytu Skrzycznego. Dla wszystkich turystów, którzy mają w planie wyprawę na Skrzyczne, mamy bardzo dobrą wiadomość - na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego zaprowadzą ich liczne szlaki turystyczne, o różnym stopniu trudności.


fot. K. Skubala/AdobeStock, CC0

 

Najpopularniejsze są dwie trasy, obydwie rozpoczynające się w Szczyrku. Pierwszą z nich jest szlak zielony. Ma on swój początek przy ul. Leśnej w Szczyrku i wiedzie przy Polanie Jaworzyna i przez Przełęcz Becyrek. Zielony szlak jest uznawany za bardziej atrakcyjny pod względem wizualnym, gdyż prowadzi przez miejsca o bardziej zróżnicowanej rzeźbie terenu, pozwalając po drodze obcować z przepiękną przyrodą Beskidu Śląskiego. Zielonym szlakiem do przejścia jest ok. 5 km, a na jego pokonanie trzeba poświęcić ok. 2,5 h.

 

Drugą, chętnie wybieraną przez turystów trasą jest niebieski szlak, który wiedzie od ul. Uzdrowiskowej w Szczyrku, przez Halę Jaworzyna. Na jego przejście potrzeba ok. 2,30 h. Niebieskim szlakiem chętnie wyruszają rodziny z dziećmi - wiedzie on bowiem wzdłuż wyciągu krzesełkowego, na otwartej przestrzeni, co ułatwia pokonywanie trasy. W okresie zimowym niebieski trasa jest trudniej dostępna, gdyż podobnie, co szlak zielony, także ona biegnie skrajem trasy narciarskiej - pod drodze turyści muszą omijać odcinki pokrywające się z trasami zjazdowymi.

 

Zielony i niebieski szlak są uznawane za równie łatwe i krótkie, przez co są bardzo chętnie uczęszczane przez turystów. Każdy z nich będzie świetnym wyborem dla osób początkujących, w tym także dla rodzin z dziećmi oraz seniorów. Co więcej, przejście nimi jest możliwe także zimą. Co ciekawe, szlak niebieski i zielony szlak wspólnie tworzą ok. 10-km pętlę, której pokonanie trwa ok. 4 godzin.

 

Pozostałe szlaki turystyczne prowadzące na Skrzyczne

Szlak niebieski i zielony szlak to nie jedyne drogi, które pozwalają dostać się na szczyt Skrzycznego. Na Skrzyczne prowadzi bowiem łącznie aż pięć szlaków turystycznych. W przeciwieństwie do szlaku niebieskiego i zielonego, swój początek mają w innych miejscowościach. Z Buczkowic na szczyt Skrzycznego dostaniemy się szlakiem czerwonym, który w połowie trasy łączy się ze szlakiem zielonym. Trasa wiedzie z Przełęczy Salmopolskiej (934 m n.p.m.), przez Malinowską Skałę (1152 m n.p.m.), z Malinowskiej Skały na Kopę Skrzyczeńską (1189 m n.p.m.), dalej na Małe Skrzyczne (1211 m n.p.m.) i na samo Skrzyczne 1257 m n.p.m.

 

Z Twardorzeczki na Skrzyczne prowadzi natomiast szlak niebieski, a w połowie drogi między Szczyrkiem a Walczakulą zaczyna się szlak żółty, który na Małe Skrzyczne staje się szlakiem zielonym. Szlak czerwony i żółty są dłuższe od tras rozpoczynających się w samym Szczyrku, jednak oferują coś w zamian - piękne widoki oraz możliwość znacznie dłuższego podziwiania unikalnej panoramy i przyrody Beskidu Śląskiego. Obydwa szlaki prowadzą wzdłuż grzbietu góry, co gwarantuje nasycenie się górskimi panoramami do woli.

 

Kolejka krzesełkowa na Skrzyczne zimą i latem

Dla turystów, którzy preferują podziwiać górskie widoki bez wysiłku, również mamy doskonałą wiadomość! Na szczyt góry zawiezie ich także kolejka krzesełkowa, której dolna stacja mieści się przy ul. Myśliwskiej 45 w Szczyrku. Jej lokalizacja jest tym bardziej dogodna, że dolną stację znajdziemy w pobliżu przystanku PKS Szczyrk Skrzyczne.


fot. Curioso.Photography/AdobeStock, CC0

 

Wyciąg krzesełkowy jest czynny przez cały dzień - pierwsza kolejka wyrusza z dolnej stacji o godzinie 9, a ostatni kurs jest przewidziany na godzinę ok. 17. Można z niego korzystać przez cały rok, także zimą i jesienią (poza przerwami na przeglądy techniczne). Pokonywana przez niego trasa dzieli się na dwie części. Pierwszą stanowi odcinek Szczyrk - Hala Jaworzyna, a drugą Hala Jaworzyna - Skrzyczne. Każdy odcinek kolejka pokonuje w ok. 15 min., co pozwala na dotarcie na Skrzyczne w ok. pół godziny bez wysiłku.

 

Warto jednak wysiąść po pokonaniu przerwszego odcinka i zobaczyć Halę Jaworzyna, a konkretnie roztaczające się z niej widoki. Hala Jaworzyna znajduje się na wysokości 920 m n.p.m. i jest świetnym punktem widokowym. Przy stacji kolejki znajduje się bar oraz dyżurka GOPR. Z Hali Jaworzyna można natomiast udać się w dalszą trasę kolejką lub szlakiem niebieskim pieszo dostać się na Skrzyczne. Czas przejścia z tego miejsca na piechotę wynosi ok. 1 godziny.

 

Skrzyczne 1257 m n.p.m. - co czeka na nas na szczycie?

Skrzyczne to bez wątpienia jedna z najchętniej odwiedzanych przez turystów atrakcji Szczyrku. Najważniejszą atrakcją, jaka czeka na nas na samej górze, są oczywiście przepiękne widoki, jakie rozciągają się ze Skrzycznego. Swoiste preludium do ich podziwiania stanowi już samo wejście na Skrzyczne - z jego stoków możemy bowiem zobaczyć okoliczne szczyty, pasma górskie, a także całą malowniczą panoramę Beskidu Śląskiego.

 

fot. Chawran/AdobeStock, CC0


Na szczycie wzniesienia czeka na nas natomiast platforma widokowa, z której zobaczyć można jeszcze więcej. Warto zrobić sobie na niej pamiątkowe zdjęcie. Przygotowany specjalnie z myślą o turystach taras widokowy pozwala sięgnąć wzrokiem aż po horyzont, gdzie znajduje się m. in. Jezioro Żywieckie, Beskid Żywiecki, Pilsko, Kotlina Żywiecka i Babia Góra, a przy dobrej pogodzie nawet wypatrzeć odległe Tatry.

 

Planujesz jesienną wyprawę w góry? Zobacz: Jesienne wyjście w góry. O czym warto pamiętać?

Maszt telewizyjny na szczycie Skrzycznego

Przy tarasie widokowym znajduje się jeszcze jedna, bardzo charakterystyczna atrakcja Skrzycznego - jest nią wysoki na 87 metrów maszt nadajnika RTV. To właśnie jego obecność pozwala bezbłędnie wytypować Skrzyczne spośród innych szczytów, spoglądając na niego ze Szczyrku i innych miejscowości w regionie. Nadajnik został wzniesiony pod koniec lat 90-tych XX w., a tuż obok niego mieści się Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy Wisła/Skrzyczne firmy EmiTel TP S.A.


fot. Sawomir / AdobeStock, CC0

fot. fotozen / AdobeStock, CC0

https://www.nocowanie.pl/masyw-slezy---poznaj-szczyt-gorski-w-poblizu-wroclawia.html

 

Schronisko PTTK Skrzyczne

Podczas pobytu na szczycie Skrzycznego nie sposób przegapić jeszcze jednej atrakcji znajdującej się tuż przy górnej stacji kolejki. Jest nią Schronisko Skrzyczne, które cieszy się ogromną popularnością wśród turystów nie bez powodu. W jego progach miłośnicy górskich wypraw znajdą nie tylko ciepłą, domową strawę, gorące napoje i wypieki, ale także możliwość podziwiania przepięknych widoków z okien sali jadalnej. Schronisko PTTK Skrzyczne dysponuje ponadto licznymi miejscami noclegowymi, pozwalając tym samym na spędzenie nocy w unikalnej, typowo górskiej atmosferze.

 

Schronisko Skrzyczne posiada długą historię. Pierwszy jego budynek powstał już w latach 30-tych XX w. za sprawą Rudolfa Urbanke. Niestety, drewnianą konstrukcję wkrótce strawił pożar, konieczne stało się więc odtworzenie schroniska. W 1946 r. powstał nowy obiekt, który był większy i bardziej nowoczesny od swojego pierwowzoru. Nad obiektem początkowo pieczę sprawował Bielski Oddział PTT, którego obowiązki następnie przejął Oddział Górnośląski PTTK.

 

Oddział Górnośląski PTT zadbał o remont schroniska i jego lepsze przystosowanie do celów turystycznych. Obecnie schronisko PTTK Skrzyczne cieszy się sporym zainteresowaniem, noclegi w nim warto więc rezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem.

 

Pozostałe atrakcje Skrzycznego

Skrzyczne jest górą, na której możemy naprawdę ciekawie spędzić czas. Oprócz platformy widokowej, schroniska PTTK i masztu telewizyjnego, do dyspozycji turystów jest także ścianka wspinaczkowa, strzelnica, a nawet boisko. Oprócz tego, Skrzyczne to prawdziwy raj dla miłośników sportów ekstremalnych - na jego stokach znajdują się bowiem liczne ścieżki rowerowe i trasy zjazdowe, po których można przemieszczać się zarówno zwykłymi jednośladami, jak i skorzystać z potencjału rowerów elektrycznych. Skrzyczne to także prawdziwa mekka dla miłośników jazdy z dreszczykiem emocji - co roku jego stoki są licznie odwiedzane przez fanów enduro, downhill i kolarstwa górskiego.

Dla miłośników dwóch kółek i pięknych widoków polecamy: Gdzie wybrać się na rower podczas urlopu w górach?

 

Z uroków Skrzycznego skorzystać mogą także miłośnicy... latania. Jest to bowiem jedno z najbardziej cenionych w Polsce miejsc, z których startują paralotnie. Dzięki nim można zobaczyć z lotu ptaka przepiękną panoramę Beskidu Śląskiego, Jezioro Żywieckie, Beskid Mały i Beskid Żywiecki. Panujące na stokach Skrzycznego korzystne warunki pozwalają "załapać się" na lot paralotnią z instruktorem nawet od ręki i być może dzięki temu przeżyć jedną z największy przygód w swoim życiu. Skrzyczne zimą przemienia się natomiast w prawdziwy raj dla miłośników narciarstwa. To właśnie tu mieści się bowiem znany i ceniony ośrodek narciarski, który słynie z licznych tras zjazdowych.


fot. Guenther Dillingen/pixabay.com, CC0

 

Narciarstwo na Skrzycznem

Skrzyczne to drugi, zaraz po Kasprowym Wierchu w Tatrach, najpopularniejszy ośrodek narciarski w Polsce. Na jego terenie znajdują się szeroki wybór tras narciarskich o różnym poziomie trudności, z których mogą korzystać zarówno zaawansowani, doświadczeni narciarze, jak i początkujący adepci, dopiero poznający sporty zimowe.

 

Trasy narciarskie należą do Ośrodka Narciarskiego COS i mają łączną długość tras wynoszącą 14 km. Jedna z nich, trasa fis oznaczona nr 23, spełnia kryteria Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS, co pozwala na organizowanie na niej zawodów w narciarstwie alpejskim! Jest wyposażona w system sztucznego naśnieżania i liczy sobie dystans ok. 2800 metrów.


fot. stepmar / AdobeStock, CC0

 

Trasy Ośrodku Narciarskiego COS są dostępne właściwie przez cały rok. Sprzyjają temu unikalne warunki panujące na Skrzycznem oraz specyficzny, śnieżny mikroklimat tego miejsca, dzięki któremu stosunkowo łatwo można utrzymać na trasach narciarskich obfitą pokrywę śnieżną.

 

Ze względu na takie warunki, przed wyprawą na górę, warto sprawdzić pogodę panującą na Skrzycznem - może się ona bowiem diametralnie różnić od aury panującej u podnóża góry, w Szczyrku. Warunki pogodowe można podejrzeć także za pośrednictwem kamer - znajdują się one m. in. na Hali Skrzyczeńskiej, Zbójnickiej Kopie, Solisku, a także przy samej górnej stacji kolejki.

Sprawdź: noclegi w Szczyrku przy wyciągach narciarskich

Nie tylko Skrzyczne! Co jeszcze warto zobaczyć i zwiedzić w okolicach Szczyrku?

Okolice Szczyrku i Skrzycznego to nie tylko sama górą, ale także wiele innych, wartych odwiedzenia miejsc, o które warto zahaczyć podczas pobytu w tych malowniczych okolicach. Skrzyczne słynie ze sporej ilości jaskiń. Są one zlokalizowane bezpośrednio na zboczach góry oraz przylegających do niej szczytów. Do najbardziej znanych jaskiń zalicza się m. in. Jaskinia Pajęcza oraz Jaskinia Malinowska, usytuowana pod górą Malinów.

 

Pomiędzy Skrzycznem a Małym Skrzycznem wiedzie szlak zielony, który prowadzi do najpopularniejszej atrakcji w regionie. Jest nią znana w okolicy Malinowska Skała. Na Malinowską Skałę zdecydowanie warto się wybrać, gdyż roztacza się z niej przepiękna panorama okolicy.


Aparthotel Narciarska 2

Aparthotel Narciarska 2

Korbielów, ul. Narciarska

Apartamenty Korbielów 9.9
Anielskie Chaty

Anielskie Chaty

Ujsoły, ul. Soblówka

Domki Ujsoły 9.9

Zatrzymując się na nocleg w Szczyrku nie sposób natomiast pominąć spaceru deptakiem nad Żywicą, wizyty w Beskidzkiej Galerii Sztuki, a także odwiedzenia zabytkowego, drewnianego Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła. Po zdobyciu najwyższego szczytu w Beskidzie Śląskim można natomiast udać się szlakiem prowadzącym do Beskidu Małego, a także na inne, popularne wzniesienie w okolicy - Klimczok (1119 m. n.p.m.).

Następny artykuł 5 dziwnych rzeczy, które...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!