Skrzyczne vs. Barania Góra. Poznaj popularne szczyty Beskidu Śląskiego
Lubimy jeździć w góry - niezależnie od pory roku. W opinii wielu turystów, to właśnie jesienią wyglądają one najpiękniej. Wyróżniają się przede wszystkim bogactwem kolorów i malowniczymi widokami. Dla tych i innych powodów, zdobywamy popularne górskie szczyty. Tym razem, przyszła kolej na porównanie dwóch popularnych szczytów z regionu Beskidu Śląskiego.
Regiony górskie w Polsce stanowią doskonałą opcję na weekendowy i rodzinny wyjazd. Najchętniej wybierane są Tatry, Bieszczady, czy Karkonosze. Przy sprzyjającej pogodzie, tutejsze szczyty przeżywają prawdziwe oblężenie. Mogliśmy się o tym przekonać m.in. we wrześniu, czy w październiku, kiedy to na popularnych szlakach górskich tworzyły się korki, przez co turyści musieli czekać nawet kilka godzin, by móc zdobyć upragniony szczyt.
Równie wyjątkowy, co wcześniej wspomniane popularne regiony górskie, jest Beskid Śląski. Do najpopularniejszych miejscowości, w których lubimy tu wypoczywać, należy zaliczyć przede wszystkim Ustroń, Brennę, Istebnę, Koniaków, Szczyrk, czy Wisłę. I to właśnie w tych dwóch ostatnich miejscowościach znajdują się popularne szczyty, które postanowiliśmy zestawić w tym artykule.
Przeczytaj koniecznie: Szczyrk czy Wisła?
Skrzyczne i Baranią Górę należy zaliczyć do kategorii chętnie odwiedzanych szczytów, niezależnie od pory roku. Najwięcej osób można tu spotkać jednak w sezonie letnim. Zdobywają je rodziny z dziećmi, pary, osoby starsze, a zdarza się, że również osoby niepełnosprawne.
Z myślą o osobach, które w najbliższym czasie planują zdobyć któryś z tych dwóch szczytów, przygotowaliśmy krótkie porównanie. Być może zachęci Cię to do wizyty, zarówno na Skrzycznem, jak i na Baraniej Górze. W czym tkwi ich wyjątkowość? Sprawdźmy!
Jeśli Twoją wielką miłością są góry, to z pewnością zainteresuje Cię treść tego artykułu: Babia Góra vs. Giewont. Fakty i ciekawostki o popularnych szczytach w górach
Skrzyczne i Barania Góra - najważniejsze informacje
W tym miejscu warto podkreślić, że zarówno Skrzyczne, jak i Barania Góra, kryją w sobie wiele wyjątkowego. Skrzyczne to obok szczytu, również ważny ośrodek narciarski w Szczyrku, natomiast na Baraniej Górze, swój początek bierze największa polska rzeka, czyli Wisła. Ze zdobyciem Skrzycznego i Baraniej Góry nie powinno być większego problemu. A jak będzie w rzeczywistości? Przekonaj się sam i zapoznaj się z naszym porównaniem!
Skrzyczne, bez wątpienia należy do miejsc chętnie wybieranych przez turystów, którzy zdecydowali się na urlop w Szczyrku. To popularny szczyt górski, znajdujący się w regionie Beskidu Śląskiego. Jest atrakcją samą w sobie i miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów o każdej porze roku. Panują tu wspaniałe warunki dla narciarzy (obecność wyciągu) i miłośników pieszych wędrówek. Jego wysokość to 1257 m n.p.m., dlatego też uznawany jest za najwyższy szczyt w grupie górskiej Beskidu Śląskiego w Zewnętrznych Karpatach Zachodnich w Polsce. Będąc najwyższym szczytem, Skrzyczne należy również do Korony Gór Polski.
Zdobycie Skrzycznego w pewnych punktach może być wymagające, jednak radość z wędrówki powinna być naprawdę wielka. Można tu spotkać rodziny z dziećmi, które z uśmiechem na ustach pokonują kolejne metry, mimo że trudy wędrówki czasem potrafią dać w kość. Możemy tu dojść szlakiem zielonym lub niebieskim, prowadzącymi ze Szczyrku. Większość trasy prowadzi przez las. Na samym szczycie znajduje się schronisko, w którym możemy posilić się posiłkiem i ciepłymi napojami. Same widoki są naprawdę malownicze - możemy stąd podziwiać najwyższe szczyty Beskidów. Nasza ekspedycja w to właśnie miejsce na pewno zakończy się powodzeniem.
Lubisz wędrówki po Beskidach? Zobacz: Nieodkryte szlaki w Beskidach. Gdzie się wybrać?
Jest taki szczyt, który znajduje się w Wiśle i z którego swój początek bierze największa polska rzeka o tej samej nazwie. Każdy, kto miał przyjemność wypoczywać w Wiśle, z pewnością zdecydował się na zdobycie Baraniej Góry. Jest kopulastym szczytem w Beskidzie Śląskim, o wysokości 1220 m n.p.m. Jest drugim, po Skrzycznem, szczytem tego pasma górskiego, a jednocześnie najwyższym szczytem polskiej części Śląska Cieszyńskiego i polskiego Górnego Śląska. Szczyt znajduje się na terenie miasta Wisła i na granicy powiatów cieszyńskiego i żywieckiego.
Barania Góra jest najbardziej znana z faktu, że to właśnie stąd wypływa źródło Wisły, a dokładnie dwa z trzech potoków źródłowych Wisły (Biała i Czarna Wisełka) – teren źródlisk jest chronionym obszarem. Znajduje się tu również rezerwat przyrody „Barania Góra” o powierzchni 386 ha, obejmujący szczytowe partie góry wraz z obszarem źródliskowym Wisły.
Wybierając wejście na Baranią Górę, musimy nastawić się na kilkugodzinną wędrówkę szlakiem, liczącym około 10 km w jedną stronę. Dla chcącego nic trudnego, dlatego warto odpowiednio zaplanować swoją wędrówkę, jeśli masz w planach zdobycie Baraniej Góry.
Sprawdź również: Ruszamy w góry! Szlak na Baranią Górę
Najpopularniejsze trasy, umożliwiające zdobycie Skrzycznego i Baraniej Góry
Skrzyczne
-
Szlak niebieski: Szczyrk - Jaworzyna - Skrzyczne
-
Szlak zielony: Szczyrk - Polana Podskrzyczeńska - Skrzyczne
-
Szlak czerwony, prowadzący do Buczkowic.
Barania Góra
-
Szlak czerwony ze schroniska na Przysłopie
-
Szlak żółty i czarny prowadzący z Kamesznicy
-
Szlak czerwony z Przełęczy Kubalonka przez Stecówkę
-
Szlak czerwony z Węgierskiej Górki
-
Szlak zielony ze Skrzycznego – można śmiało pokusić się o zdobycie 2 szczytów jednego dnia i wyruszyć zielonym szlakiem ze Skrzycznego
-
Szlak niebieski z Wisły Czarne doliną Białej Wisełki
-
Szlak niebieski i czerwony ze Zwardonia
-
Szlak czarny i czerwony z Wisły Czarne doliną Czarnej Wisełki.
Porównanie szlaków
Przygotowując porównanie Skrzycznego i Baraniej Góry, postanowiliśmy się skupić na każdym, najważniejszym aspekcie, który może być szczególnie ważny dla turysty, który pragnie zdobyć któryś z tych szczytów.
Długość trasy
-
Długość najkrótszej trasy na Skrzyczne to 5 km
-
Szlak na Baranią Górę ma 8,5 km
Suma podejść
-
W przypadku Skrzycznego jest to 771 m
-
Suma podejść na Baranią Górę wynosi 725 m
Przybliżony czas zdobycia szczytów
-
Wędrówka na Skrzyczne powinna nam zająć 2 godziny i 30 minut
-
Czas potrzebny na zdobycie Baraniej Góry to około 3 godzin
Sztuczne ułatwienia
-
W przypadku Skrzycznego jest to możliwość przejazdu koleją kanapową i gondolową
-
Barania Góra nie posiada żadnych sztucznych ułatwień
Natężenie ruchu turystycznego
W przypadku jednego, jak i drugiego szczytu, mamy do czynienia z podobnym zainteresowaniem i natężeniem ruchu turystycznego. Ciężko jest jednoznacznie wskazać, który z tych szczytów jest chętniej wybierany przez turystów. Na pewno będzie to minimalna przewaga Skrzycznego, ze względu na ułatwienia w postaci kolejki. W sezonie turystycznym w schronisku na Skrzycznem i do wejścia na wieżę widokową na Baraniej Górze, tworzą się ogromne kolejki, dlatego polecamy wybrać się tam w godzinach porannych.
Porównanie trudności w zdobywaniu obu szczytów
Z własnego doświadczenia, mogę podkreślić, że nieco bardziej wymagająca może okazać się wyprawa na Baranią Górę. Jest to przede wszystkim spowodowane nieco dłuższym dystansem i momentami dość stromymi podejściami. Na szlakach, które prowadzą na Baranią Górę często spotyka się rodziców z dziećmi. Wejście na ten szczyt nie wymaga wielkiego doświadczenia, a jedynie zachowania zasad bezpieczeństwa.
Podobnie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o Skrzyczne. Jest to na pewno szlak przyjemny i odpowiedni dla każdego, nawet dla najmłodszych miłośników gór.
Poznaj: 4 najlepsze szlaki turystyczne w Szczyrku
Noclegi w Wiśle i Szczyrku
Bazę noclegową w jednej i drugiej miejscowości można śmiało określić jako doskonałą i spełniającą wymagania każdego turysty. Pewne jest to, że każdy powinien tu znaleźć coś dla siebie spośród pełnego wachlarza obiektów noclegów znajdujących się w miejscowości. Pokoje gościnne, czy domki? To żaden problem, bo i w Szczyrku, jak i w Wiśle znajdziemy ich całe mnóstwo i to w ścisłym centrum, jak i takie, znajdujące się w miejscach z dala od miejskiego zgiełku, gdzie panuje cisza i spokój.
Tutejsi gospodarze są niezwykle życzliwi - oferują pomoc i zrozumienie, tak by każdy z gości był zadowolony. Przy prawie każdym obiekcie znajdziemy darmowy parking, co jest niezwykle istotne z tego względu, że dziś prawie każdy przyjeżdża na urlop swoim samochodem. Z tutejszych ofert korzystają zarówno rodziny z dziećmi, jak i pary, czy grupy znajomych.
Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Szczyrku lub Wiśle
Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas porównanie, ułatwi Ci podjęcie decyzji. Wiedz jednak, że warto wybrać się zarówno na jeden i drugi szczyt. A jest to możliwe - nawet w 1 dzień!
Komentarze