Sleep tourism podczas wymarzonego urlopu. Czy ma szansę przyjąć się w Polsce?
Przyzwyczailiśmy się już do tego, że z każdym kolejnym miesiącem lub rokiem, w turystyce pojawiają się zupełnie nowe trendy. Zmienia się nie tylko sam sposób podróżowania, ale również nawyki turystów, którzy spędzają swój wolny czas tak, jak najbardziej lubią. Coraz większe grono zwolenników zyskuje zupełnie nowy trend, który określa się jako “sleep tourism”. Czy ma szansę na stałe zadomowić się w polskiej turystyce?
Planując swój wymarzony urlop, dokładamy wszelkich starań, by był on możliwie jak najlepszy. Chcemy przede wszystkim uwolnić się od problemów i szarej codzienności, przywiązując jednocześnie dużą wagę do atrakcyjności danego miejsca, w którym planujemy swój wypoczynek. Nie ulega żadnej wątpliwości, że każdy turysta ma swoje własne przyzwyczajenia i upodobania. Jedni wybierają slow tourism i noclegi w ustronnych miejscach. Inni robią dosłownie wszystko, by zobaczyć jak najwięcej i dlatego też decydują się na podróż do tych najbardziej obleganych miejsc.
Spore grono zwolenników zyskuje również city break, który szczególnie teraz cieszy się największym zainteresowaniem turystów. Rosnąca inflacja i wzrost kosztów codziennego życia spowodowała, że sporo osób zaczęło praktykować trend, który określany jest jako “bliska turystyka”. Okazuje się jednak, że na tym trendy turystyczne się nie kończą. Z każdym kolejnym dniem i miesiącem, coraz większym zainteresowaniem cieszy się zjawisko określane, jako “sleep tourism”. Na czym polega?
Zobacz koniecznie: Bliska turystyka - idealna opcja na trudne czasy. Gdzie się wybrać i co zobaczyć?
Idea sleep tourismu - skąd się wzięła i gdzie jest obecna w turystyce?
Po co jeździmy na urlop? Przede wszystkim żeby odpocząć. A podstawą udanego wypoczynku zawsze jest spokojny i wygodny sen. Dlatego trend określany jako “sleep tourism” to nic innego, jak podróżowanie, którego celem jest poprawienie jakości swojego snu. Wzrost zainteresowania właśnie takim podróżowaniem sprawia, że większość obiektów noclegowych dokłada wszelkich starań, by swoim gościom zapewnić możliwie najlepszy sen.
fot. Rido / AdobeStock, CC0
Obecnie, tego typu zjawisko można zaobserwować przede wszystkim w hotelach i apartamentach w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, ale wiele wskazuje na to, że prędzej, czy później pojawi się w innych państwach, również w Polsce.
W związku z tym, powstają specjalne, odosobnione pomieszczenia dla gości. Właściciele obiektów dbają o odpowiednią jakość snu swoich gości, dlatego też niektóre pokoje posiadają specjalną akustykę, która ułatwia zasypianie. Goście mają możliwość korzystania znagrań dźwięków zachęcających do snu, specjalnie dostosowanych poduszek do snu, w zależności od pozycji, w jakiej preferują spać, kocy obciążeniowych, herbaty ułatwiającej zasypianie i relaksujących zapachów do pościeli.
Poznaj: City break - pomysły i miejsca na udane wakacje
Dobra jakość snu to podstawa udanego wypoczynku, w związku z tym nikogo nie powinno dziwić to, że hotele i apartamenty przywiązują uwagę do takich kwestii.
Czy sleep tourism ma szansę na stałe pojawić się w Polsce?
Trendy turystyczne mają to do siebie, że zyskują masę zwolenników w bardzo szybkim tempie. W przeciągu ostatnich dwóch lat, mogliśmy zaobserwować wiele turystycznych trendów, które pojawiły się w związku z pandemią koronawirusa.
Poszukując cichcego i spokojnego miejsca, najczęściej decydowaliśmy się na pobyt w ustronnych miejscach lub noclegi w górach, ale w takich miejscowościach, gdzie szlaki są nieco mniej uczęszczane, a szczyty rzadziej zdobywane.
Nie ulega żadnej wątpliwości, że obecnie większość hoteli w Polsce dokłada wszelkich starań, by sprostać oczekiwaniom gości. Co prawda sleep tourism może nie jest rozwinięty w Polsce aż na taką skalę, jak w innych państwach, ale już można zaobserwować pewnego rodzaju “zarodki”, które do tego prowadzą.
Większość hoteli i ośrodków wypoczynkowych w Polsce oferuje strefy SPA z masażami, czy zajęciami jogi, podczas których można się wyciszyć. Standardem są wygodne łóżka, zapewniające spokojny sen, a cisza nocna, której należy przestrzegać, jest obecna w praktycznie każdym regulaminie obiektu noclegowego.
Są też obiekty położone w ustronnych miejscach, które w treści oferty, jasno podkreślają, że w tych miejscach zaznasz ciszy i spokoju, a co za tym idzie masz zapewniony spokojny sen. Poniekąd sleep tourism łączy się ze slow tourismem - rożnica tkwi jednak nie w tym, gdzie wypoczywamy, ale jak wypoczywamy i czy będziemy w stanie odespać wszystkie nieprzespane noce.
Sprawdź propozycje noclegów w ustronnych miejscach:
Poznaj miejsca, w których wyciszysz się w Polsce
Spokój i odpowiednia harmonia są niezwykle istotne, jeśli zdecydowaliśmy się na noclegi nad jeziorami, nad morzem, w górach, czy zupełnie innej części Polski. Okazuje się, że wszędzie jesteśmy w stanie znaleźć takie miejsca, w których będziemy mogli się wyciszyć, co z pewnością przyczyni się do udanego snu, gdy powrócimy do swojego obiektu.
Zakłada się, że najlepszymi miejscami do wyciszenia się w Polsce są:
-
obszary leśne i mniej uczęszczane trasy spacerowe, które się w nich znajdują
-
spokojne i klimatyczne miejscowości nadmorskie - szum fala pozwala ukoić każde zszargane nerwy
-
piękna przyroda, niezwykły klimat oraz wszechobecna cisza i spokój w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich
-
Góry Sowie
-
Szwajcaria Kaszubska
-
parki miejskie w popularnych polskich miastach.
Więcej szczegółów znajdziesz w treści tego artykułu: Szukasz wyciszenia? TOP 5 miejsc na jogę w Polsce
Już dziś zarezerwuj swój nocleg na Kaszubach i Mazurach:
Czy sleep tourism przyjmie się w związku z tym w Polsce? Z pewnością tak. Jego symptomy już zauważymy w wielu miejscach w Polsce. A jakie jest Wasze zadanie na ten temat? Podzielcie się swoją opinią w komentarzu pod tym artykułem.
Komentarze