Ślęża czy Czantoria? Ciekawostki i praktyczne informacje dla turystów
Jeśli w najbliższym czasie zamierzasz zorganizować wycieczkę w góry, a chcesz zdobyć z jednej strony wyjątkowy, a z drugiej - niezbyt wymagający szczyt, to Ślęża na Dolnym Śląsku i Czantoria, znajdująca się w regionie Beskidu Śląskiego będą dla Ciebie idealną propozycją. Dlaczego akurat tu warto się wybrać?
Popularne szczyty górskie, niezależnie od pory roku, stanowią idealną opcję na weekendowy wyjazd. Chętnie zdobywamy je z dziećmi, najbliższą nam osobą. Wędrówka po górach pozwala się odstresować po trudach dnia codziennego, a z drugiej strony nacieszyć oczy malowniczymi widokami, które szczególnie teraz - w jesiennej odsłonie, potrafią naprawdę zaskoczyć.
Jeżeli jesteś mieszkańcem Dolnego lub Górnego Śląska, to wyjątkową opcją na weekendowy wyjazd może okazać się wyprawa na Ślężę lub na Czantorię. Pierwsza z nich cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Wrocławia i okolic. Drugą chętnie zdobywają turyści z Katowic, czy Bielska-Białej. Jeśli masz do pokonania zdecydowanie dłuższy dystans, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zorganizować swój wymarzony wyjazd w góry właśnie teraz.
Może nie są to bardzo oblegane szczyty, dlatego też możemy się tu cieszyć wszystkim tym, co najpiękniejsze w górach. Uroku tym miejscom bez wątpienia dodaje jesienny klimat - malownicze widoki pełne kolorów to prawdziwa uczta dla naszych oczu.
Z myślą o osobach, które w najbliższym czasie planują zdobyć któryś z tych dwóch szczytów, przygotowaliśmy krótkie porównanie. Być może zachęci Cię to do wizyty podczas długiego weekendu listopadowego, zarówno na Ślęży, jak i na Czantorii. W czym tkwi ich wyjątkowość? Sprawdźmy!
Przeczytaj koniecznie: Urlop w górach. TOP 5 szczytów Korony Gór Polski, które warto zdobyć
Ślęża i Czantoria - najważniejsze informacje
Zanim przystąpimy do porównania tych szczytów na Dolnym Śląsku i w Beskidzie Śląskim, warto zebrać wszystkie najważniejsze fakty z nimi związane, by móc odpowiednio zaplanować swój weekendowy wyjazd. W przypadku jednego, jak i drugiego szczytu możemy być pewni tego, że z ich zdobyciem nie powinniśmy mieć większych problemów. A jak będzie w rzeczywistości? Przekonaj się sam i zapoznaj się z naszym porównaniem!
Sprawdź również: Góra Ślęża - szlaki i ciekawostki
Rozpoczynamy od szczytu, który cieszy się niesłabnącą popularnością przede wszystkim wśród mieszkańców Wrocławia. Ślęża jest najwyższym szczytem Masywu Ślęży i całego Przedgórza Sudeckiego, wznoszący się na wysokość 717,5 m n.p.m. Ślęża należy do Korony Gór Polski, Korony Sudetów Polskich i Korony Sudetów.
Samo wejście na Masyw Ślęży wymaga odpowiedniego wysiłku. Warto podkreślić, że na szczyt nie prowadzi tylko i wyłącznie jeden szlak, ale kilka różnych, dzięki czemu możemy urozmaicać naszą wędrówkę i za każdym razem odkrywać coś zupełnie innego. Niezwykłym atutem tego miejsca jest fakt, że Ślężę możemy zdobywać praktycznie z każdej strony, jednak dwa najpopularniejsze punkty wyjściowe na szlaki znajdują się od strony Sobótki oraz na Przełęczy Tąpadła. I to właśnie z tej przełęczy prowadzi najbardziej malowniczy szlak niebieski. Istotne jest również to, że w to miejsce możemy wybrać się całą rodziną. Wrażenia z tego jednodniowego wyjazdu, na pewno będą niesamowite.
Czy wiesz, że Ślężę można zaliczyć do miejsca, w którym występują anomalie grawitacyjne w Polsce. Poznaj: 5 niezwykłych miejsc z anomalią grawitacyjną w Polsce
Drugi, z prezentowanych przez nas szczytów, czyli Czantoria, jest jednym z najchętniej zdobywanych szczytów w Beskidzie Śląskim. Rozciąga się nad Ustroniem, który wspólnie z Wisłą, Koniakowem, Szczyrkiem, stanowią najchętniej wybierane miejscowości na wypoczynek w tym paśmie górskim.
Na Czantorię (995 m n.p.m.) można wjechać kolejką krzesełkową lub wejść którymś z dostępnych tu szlaków górskich. Na samym szczycie, na turystów czeka tor saneczkowy, wieża widokowa oraz liczne knajpki polskie, jak i czeskie. Na samym szczycie mamy możliwość przekroczenia granicy polsko-czeskiej, co bez wątpienia czyni ten szczyt wyjątkowym. Samo wejście na Czantorię nie jest takie łatwe - pomimo niewielkiej wysokości szczytu, trzeba się nieco namęczyć, czasem nawet bardziej niż na dużo wyższe szczyty górskie.
Warto podkreślić, że Czantoria cieszy się również dużym zainteresowaniem turystów w sezonie zimowym. Wszystko za sprawą popularnych wyciągów narciarskich w Ustroniu, z których chętnie korzystają miłośnicy białego szaleństwa z całej Polski.
Sprawdź również: 4 najlepsze szlaki turystyczne w Ustroniu
Najpopularniejsze trasy, umożliwiające zdobycie Ślęży i Czantorii
Ślęża
-
Szlak żółty: Dom Turysty pod Wieżycą - Wieżyca - Ślęża
-
Szlak czerwony z Sobótki: Parking na ul. Armii Krajowej - Rozdroże pod Stolną - Panna z Rybą - Ślęża
-
Szlak niebieski: Sobótka Górka - Zamek Górka - Źródło Klasztorne - Ślęża
-
Szlak czerwony: Zalew Sulistrowicki - Sulistrowiczki - Rozdroże Holtei’a - Ślęża
-
Szlak żółty: Przełęcz Tąpadła - Polana z Dębami - Ślęża
-
Szlak żółty: Tąpadła - Pod Skalną - Kazalnica - Olbrzymki - Wieża Widokowa - Ślęża
Wielka Czantoria
-
Szlak czerwony z Ustronia Polany
-
Szlak niebieski z Ustronia-Zdroju
-
Szlak czarny z Małej Czantorii
Porównanie szlaków
Przygotowując porównanie Ślęży i Czantorii, postanowiliśmy się skupić na każdym, najważniejszym aspekcie, który może być szczególnie ważny dla turysty, który pragnie zdobyć któryś z tych szczytów.
Długość trasy
-
Najkrótszy szlak, prowadzący na Ślężę ma 3,1 km
-
Zdobywając Czantorię musimy przejść podobną odległość w jedną stronę
Suma podejść
-
W przypadku Ślęży jest to 339 m
-
Suma podejść na Czantorię wynosi 610 m
Czas potrzebny na zdobycie szczytów
-
Szczyt Masywu Ślęży powinniśmy osiągnąć po około 1 godziny i 21 minutach
-
Czas potrzebny na zdobycie Czantorii to około 2 godzin
Sztuczne ułatwienia
Sztuczne ułatwienia są dostępne w przypadku Czantorii - przez cały rok kursuje tu kolejka górska dla narciarzy i turystów indywidualnych.
Poznaj: Najpopularniejsze polskie kolejki linowe w górach
Natężenie ruchu turystycznego i trudności w zdobywaniu szlaków
Porównując natężenie ruchu turystycznego, można śmiało stwierdzić, że sytuacja wygląda bardzo podobnie. Zdecydowanie większego natężenia możemy się spodziewać podczas weekendów, kiedy to do miejscowości przyjeżdżają turyści z pobliskich dużych miast. Taka sytuacja ma miejsce praktycznie przez cały rok. Na pewno nie ma tu tłumów, takich jak chociażby w Tatrach, czy Karkonoszach, dzięki czemu każdy może delektować się pięknem gór.
Porównując trudności w zdobywaniu obu szczytów, należy podkreślić, że nieco trudniej jest w przypadku Wielkiej Czantorii. Jest to spowodowane przede wszystkim większą wysokością szczytu i większą sumą podejść. Na szlakach, które prowadzą na Ślężę oraz Czantorię często spotyka się rodziny z dziećmi co świadczy o tym, że każdy da sobie radę. Wejście na te szczyty nie wymaga wielkiego doświadczenia, a jedynie zachowania zasad bezpieczeństwa.
Noclegi w Ustroniu i Sobótce
Bazę noclegową w jednej i drugiej miejscowości można śmiało określić jako spełniającą wymagania każdego turysty. Jednakże nieco lepiej pod tym względem prezentuje się Ustroń, który jest miejscowością wypoczynkową i uzdrowiskową, cieszącą się dużym zainteresowaniem osób, planujących urlop w Beskidzie Śląskim.
Wśród kategorii noclegów przeważają tu przede wszystkim domki, kwatery i pokoje oraz pensjonaty. Tutejsi gospodarze są niezwykle życzliwi - oferują pomoc i zrozumienie, tak by każdy z gości był zadowolony. Przy prawie każdym obiekcie znajdziemy darmowy parking, co jest niezwykle istotne z tego względu, że dziś prawie każdy przyjeżdża na urlop swoim samochodem. Z tutejszych ofert korzystają zarówno rodziny z dziećmi, jak i pary, czy grupy znajomych.
Sprawdź oferty noclegów w Ustroniu i Sobótce
Który szczyt wybierasz? Gwarantujemy, że w przypadku Ślęży i Czantorii, wrażenia na pewno będą wspaniałe!
Komentarze