Slow tourism - nowy trend w polskiej turystyce? Poznaj wyjątkowe miejsca

Slow tourism - nowy trend w polskiej turystyce? Poznaj wyjątkowe miejsca

Podczas prawie każdej podróży, chcemy zobaczyć możliwie jak najwięcej i najszybciej - szczególnie, jeśli do dyspozycji mamy zaledwie kilka godzin, czy kilka dni. Sposób podróżowania zmienia się jednak z roku na rok i coraz popularniejszy staje się trend “slow tourismu”. Czym jest i gdzie najlepiej z niego korzystać?

Każda wizyta w popularnym turystycznie miejscu, niesie ze sobą wiele wspaniałych przeżyć związanych z odkrywaniem nowych miejsc i korzystaniem z dostępnych atrakcji. To oczywiste, że każdy chce zobaczyć możliwie jak najwięcej, by później mieć co wspominać. Nie da się ukryć, że Polska oferuje wiele wspaniałych miejsc - tych bardziej i mniej popularnych. I to właśnie na tych drugich możliwościach skupia się idea “slow tourismu”, z której chętnie korzysta coraz większa grupa polskich turystów.


Sprawdź również: Trendy turystyczne w 2022 roku. Jak będziemy wypoczywać i gdzie podróżować?


Czym tak naprawdę jest “slow tourism”?


Planując każde wakacje, niezależnie, czy to morze, góry, czy jeziora, chcemy przede wszystkim wypocząć i pozwiedzać miejsca, których nie mieliśmy szans odkryć do tej pory. Standardowy wypoczynek nad morzem, czy jeziorem to przede wszystkim plażowanie, a w przypadku gór - wędrówki po szlakach górskich i zdobywanie upragnionych szczytów. Urlop spędzany w ten sposób jest w wielu przypadkach intensywny, ale na pewno bogaty w turystyczne przeżycia.


Ostatnie lata pokazały, że sam sposób podróżowania ulega zmianie. Zmieniło się to przede wszystkim podczas trwającej pandemii koronawirusa, ale również dużo, dużo wcześniej. Każdy ma swoje określone preferencje, jeśli chodzi o spędzanie czasu podczas wymarzonego urlopu - najważniejsze, by towarzyszyło nam dobre samopoczucie.



fot. dreamypixel / pixabay.com, CC0

Nie da się ukryć, że nowym sposobem podróżowania na świecie i w Polsce jest “slow tourism”, który jest zamiennie określany również mianem “slow travels”. O co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi?


Slow tourism to przede wszystkim:


  • wypoczynek w mniej popularnych miejscach

  • koncentracja na działaniach zgodnych z harmonią przyrody

  • niezwykle ważną rolę w tym wszystkim odgrywa kultura, jedzenie, ludzie, dziedzictwo narodowe i przede wszystkim - przyroda

  • slow tourism ma ścisły związek z promocją danego regionu

  • turysta, który korzysta z trendu slow tourismu ma wysoką świadomość ekologiczną

  • doświadczenia, pozwalające uzyskać dokładny obraz danego regionu

  • prostota i autentyzm

  • podejmowanie działań na rzecz ochrony przyrody

  • odkrywanie tego, co znajduje się w pobliżu nas

  • korzystanie z nieoczywistych środków transportu - rower, kajak, konie

  • odkrywanie smaku regionalnej kuchni, bazującej na lokalnych produktach

  • zwolnienie tempa podróży i skupienie się na wypoczynku w jednym określonym miejscu.


Jak widać, jest to zjawisko bardzo złożone, na które składa się szereg niezwykle ważnych czynników. W Polsce zauważalne jest coraz większe zainteresowanie tego typu podróżami, podczas których turysta skupia się na tym, co wyjątkowe, a jego celem staje się ochrona tego, co unikatowe.


Z trendem slow tourismu ściśle związane są regionalne smaki. Sprawdź również: Wakacje kulinarne po Polsce - dania regionalne, gdzie i co zjeść?


W których miejscach w Polsce można w pełni korzystać z trendu “slow tourismu”?


Analizując wszystko to, co zawiera się w idei “slow tourismu”, można dojść do wniosku, że warto wybrać takie miejsca, gdzie ruch turystyczny jest ograniczony, taki region, który wyróżnia się wspaniałą, regionalną kuchnią i takie miejsce, w których dominuje niezwykła przyroda. Mówiąc krótko, są to na pewno miejsca nieoczywiste i takie, których nie wybiera co drugi Polak. Co może nam dać wypoczynek w takich miejscach? Na pewno błogi spokój i wiele możliwości, związanych z odkrywaniem tego właśnie miejsca. Przygotowaliśmy kilka propozycji miejsc, w których miłośnik “slow tourismu” z pewnością znajdzie coś dla siebie. Gdzie w związku z tym, warto się wybrać? Sprawdźmy!


  • Mazury


Rozpoczynamy od regionu, który jest wspaniałym cudem natury w Polsce. Wyróżnia się przede wszystkim wspaniałą przyrodą, dużą liczbą jezior i możliwościami, które sprawią, że będziemy chcieli nieco lepiej poznać ten region. Dlaczego akurat Mazury? To region, w którym przyroda gra “pierwsze skrzypce”, gdzie dominuje cisza i spokój, można tu nieco zwolnić, oddać się temu, co najpiękniejsze, dobrze zjeść i oddać się głębokiemu relaksowi


fot. Karol Wiak

Jest wiele możliwości, które pozwolą odkryć ten właśnie region, z wykorzystaniem niestandardowych środków transportu. Wycieczki rowerowe, spacery, zwiedzanie okolicy z perspektywy kajaku lub wypożyczonej żaglówki. Wystarczy np. wyruszyć do Puszczy Piskiej na spacer, z kijkami do nordic-walking, by móc obcować z przyrodą sam na sam. Gwarantujemy, że jesienią z lasu wyjdziecie z koszami pełnymi grzybów, a zimą pośmigacie na nartach biegowych po specjalnie przygotowanych okolicznych trasach narciarskich. Gdy jezioro zamarznie można też jeździć na łyżwach, by później móc ogrzać się przy kominku w obiekcie i spróbować regionalnych potraw.


A jeśli już o potrawach mowa, to warto wspomnieć w tym miejscu, że sam region wyróżnia się różnorodnością smaków i dostępnych tu potraw. Lokalne nalewki, kartacze, smażona sielawa, różnorodne potrawy z ziemniaków, czy też dojrzewająca szynka - to tylko niektóre przykłady przysmaków, których możemy spróbować podczas wypoczynku w tym właśnie regionie. Gwarantujemy, że podczas urlopu na Mazurach, będziecie mieć wrażenie, że czas się tu zatrzymał.

 

 

 

 


Już dziś zarezerwuj swój nocleg na Mazurach


  • Podlasie


Skoro były Mazury, to warto tu wspomnieć również o sąsiadującym regionie, który przez wielu turystów jest właśnie w dużym stopniu identyfikowany z trendem slow tourismu. Podlasie to kolejny przykład nieoczywistego miejsca na wypoczynek, w którym dominuje wspaniała przyroda, cisza i spokój, bogactwo kulturalne i przede wszystkim - niezwykłe smaki regionu. Na samą myśl o podlaskim slowlifie, zapachu lasu, ucieczce z miasta i odpoczynku w tym dziewiczym regionie, mamy ochotę pakować walizki! Urlop w Polsce może być wyjątkowy i warto się o tym przekonać osobiście, wybierając się właśnie na Podlasie.





Wystarczy chociażby wspomnieć o tym, że region obfituje w wiele atrakcji przyrodniczych - na uwagę zasługuje przede wszystkim Puszcza Białowieska, ale nie tylko. W regionie Podlasia znajdziemy wiele klimatycznych i nieodkrytych wiosek z obszarami leśnymi, jeziorami. Gwarantujemy, że wypoczynek na Podlasiu pozwoli każdemu zbliżyć się do natury, poznać nowoczesne i tradycyjne smaki regionu, odkryć prawdziwe perełki architektury zabytkowej i nowoczesnej, a gościnność tutejszych mieszkańców zaskoczy każdego.


Będąc w województwie podlaskim, koniecznie powinniśmy spróbować kartaczy, czyli pulchnych kuli z nadzieniem z mięsa mielonego. W regionie tym równie popularna w przygotowaniu, jak i spożyciu jest babka ziemniaczana, potocznie nazywana kartoflakiem. To, co bez wątpienia najbardziej wyróżnia cały region to sękacze oraz mrowisko. Region słynie również z produkcji wysokoprocentowych alkoholi.

 

 

 

 


Wybierz dla siebie wyjątkowy nocleg na Podlasiu


  • Bieszczady


Jeśli chcesz w pełni skorzystać z możliwości, jakie daje slow tourism, to rzuć wszystko i wyjedź w Bieszczady. To bez wątpienia region górski inny niż wszystkie - dominuje tu niezwykła dziewicza przyroda, cisza i spokój, a widoki górskie są malownicze. Panoramy zapierają dech w piersiach. A do tego cała kultura i tradycja polskich Karpat – wspaniałe chatki, drewniane kapliczki, cerkwie, mieszkanka prawosławia i katolicyzmu na każdym kroku. I tereny jeszcze nie do końca pożarte przez cywilizację – w wielu wioskach nie ma nawet lamp drogowych. Tu czas płynie zupełnie innym tempem. Dla osób szukających odpoczynku i relaksu w spokoju, naturze i ciszy, jest to po prostu miejsce idealne.




Spacer po połoninach, wypoczynek w mniej popularnych miejscach nad Soliną, wędrówka po nieodkrytych szlakach spacerowych - w tym regionie można się zakochać. Piękno gór, wspaniała przyroda na pewno pozwolą się odstresować.


Przeczytaj również: Gdzie się odstresować? Sprawdź propozycje miejsc


Region ten wyróżnia się również bogactwem smaków. Proziaki, fuczki, hryczanyki, werenyky, i wiele, wiele innych – ciekawych i pysznych dań o oryginalnie brzmiących nazwach znajdziemy w bieszczadzkiej kuchni. Jej największym bogactwem jest różnorodność wynikająca z wielokulturowości. W dużej mierze dominuje tu kuchnia myśliwska. Bogactwo smaków, wpływ obcych kultur - to wszystko możliwe właśnie tu.

 

 

 

 


Rzuć wszystko i zarezerwuj nocleg w Bieszczadach


  • Szwajcaria Połczyńska


Podróże zgodne z trendem slow tourismu kończymy na kolejnym wyjątkowym miejscu. Szwajcaria Połczyńska, zwana również Doliną Pięciu Jezior to obszar położony pomiędzy Czaplinkiem a Połczynem-Zdrój. To bez wątpienia jeden z najbardziej malowniczy regionów na całym Pomorzu Zachodnim, gdzie dominuje cisza i spokój, wspaniała przyroda i niezwykłe jeziora. Obecnie, z uwagi na wartości krajobrazowe i przyrodnicze, obszar ten został objęty ochroną w granicach rezerwatu krajobrazowego "Dolina Pięciu Jezior".





Szwajcarię Połczyńską z powodzeniem można zwiedzać z perspektywy roweru, spacerów, czy też z perspektywy wody. Okolica zawdzięcza nazwę malowniczemu otoczeniu wysokich (ponad 200 m) wzgórz morenowych pokrytych pastwiskami i lasami. Znajduje się tam jedno z najwyższych wzniesień zachodniego pomorza – Wola Góra (219,2 m n.p.m), na której szczycie wzniesiono wieżę obserwacyjną. To również miejsce, gdzie źródło ma rzeka Drawa.


Tutejsze szlaki spacerowe, które wiodąc przez zbocza i doliny z rwącymi strumieniami i jeziorami, tworzą niemalże górski krajobraz. To naturalne otoczenie tworzy wyjątkowy, łagodny mikroklimat, sprzyjający leczeniu wielu chorób.






Slow life w Połczynie-Zdroju? Wybierz swój nocleg


Mamy nadzieję, że nasze propozycje przypadną Wam do gustu i być może już podczas nadchodzącego sezonu letniego, skorzystacie z możliwości wypoczynku w stylu slow. Gwarantujemy, że ta forma urlopu jest wyjątkowa dla każdej grupy wiekowej.




Następny artykuł Przystań nie tylko na...

Komentarze (1)

Max

No a Roztocze? A Polesie? A kotlina Jeleniogórska? Że wymienię tylko trzy. ;)

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!