Słynne uzdrowiska czeskie

Słynne uzdrowiska czeskie

Wielowiekowa tradycja, ponad trzydzieści miejscowości uzdrowiskowych, kilkaset źródeł leczniczych i obfite występowanie leczniczej borowiny sprawia, że Republika Czeska jest jedną ze światowych potęg balneologicznych.

Perły uzdrowisk czeskich
Najsłynniejsze uzdrowiska znajdziemy na zachodzie kraju. Należą do nich Karlove Vary z dwunastoma źródłami termalnymi, bogatą ofertą kulturalną i sportową, Franciszkowe Łaźnie i wytworne Mariańskie Łaźnie, które wielkim bogactwem naturalnym – około 140 źródłami mineralnymi, przepiękną architekturą secesyjną i urokliwymi krajobrazami przyciągają turystów już od dwustu lat.

Spokój, pogodę ducha i odnowę zdrowia przynosi gościom także pobyt w wielu innych ośrodkach uzdrowiskowych, rozrzuconych na całym obszarze Czech. Można tu wymienić malownicze miasto uzdrowiskowe Luhačovice, leżące na południowych Morawach, około 20 km od Zlina, które swą renomę zawdzięcza nie tylko trzystuletniej tradycji balneologii, przepięknej architekturze domów uzdrowiskowych, okolicznym krajobrazom, ale przede wszystkim źródłom leczniczym. W tutejszych sanatoriach wykorzystuje się naturalne właściwości wód leczniczych, w połączeniu z najnowocześniejszymi metodami leczniczymi i rehabilitacyjnymi.

Pobyty świąteczne oferuje uzdrowisko Priessnitz, pierwszy na świecie instytut wodoleczniczy, położone w przepięknej okolicy Jesioników, z wyjątkowymi warunkami klimatycznymi. Możliwości aktywnego wypoczynku wśród Parku Krajobrazowego Jesioniki zapewnia swym gościom, liczące ponad dwieście lat uzdrowisko Karlova Studanka, z jedynym w swoim rodzaju górskim klimatem. Niemal stuletnią tradycją leczenia aparatu ruchu może poszczycić się uzdrowisko Bohdaneč, (8 km od Pardubic). Malownicze położenie w nizinie połabskiej zachęca do spacerów i wycieczek po okolicy.

Uzdrowisko Jáchymov, leżące w poblizu Karlovych Varów, jako pierwsze na świecie zaczęło wykorzystywać lecznicze właściwości źródeł radonowych, nawiązując do odkryć naukowych Marii Curie.

Tradycja i współczesność
Według starego zwyczaju, wrzucając monetę do źródła leczniczego, dziękowano za uzdrowienie. Wiele monet rzymskich i celtyckich znalezionych w źródłach termalnych w Teplicach świadczy o historii czeskiej balneologii sięgającej 2000 lat. Pod koniec XIX wieku uzdrowiska czeskie określano mianem „salonów Europy“. Obecnie zapewniają one swym gościom wszelkie wygody niezbędne do leczenia i przywrócenia sił, w nowocześnie wyposażonych obiektach, opiekę wykwalifikowanego personelu, miłą atmosferę, atrakcyjne ceny, a także relaks, najróżniejsze formy aktywnego wypoczynku oraz bogaty program kulturalny. Każdego roku, na początku maja, odbywa się uroczyste rozpoczęcie sezonu uzdrowiskowego, któremu towarzyszą liczne imprezy. Przepiękne, romantyczne zakątki, malownicza architektura, bogate życie towarzyskie, koncerty na promenadach i wyjątkowa atmosfera oczarują każdego turystę. Wyjeżdżając warto pamiętać o typowym upominku: waflach uzdrowiskowych, likierze ziołowym, czy pucharku na wodę, które będą nam przypominać miłe chwile spędzone w uzdrowisku.

Programy lecznicze dla każdego
Powody, dla których decydujemy się na pobyt w uzdrowisku mogą być różne: regeneracja sił, poprawa zdrowia i urody, leczenie dolegliwości spowodowanych przepracowaniem i stresem.
Uzdrowiska czeskie, oprócz zabiegów leczniczych, proponują specjalne pobyty relaksacyjne: wypoczynkowe, fitness, wellness, dla managerów, antystresowe, kuracje upiększające, zarówno dłuższe, jak i tygodniowe, świąteczne oraz pobyty w czasie długich weekendów – przygotowane specjalnie z myślą o gościach z Polski.

Wypoczynek aktywny
Wszyscy wiemy, że ruch jest w stanie zastąpić niejeden lek. Zapracowani, nie zawsze jednak znajdujemy czas na uprawianie swojego ulubionego sportu. W czasie pobytu w miejscowości uzdrowiskowej możemy skorzystać z różnych form aktywnego wypoczynku, m.in. turystyki pieszej i rowerowej. Na golfistów czekają liczne pola golfowe, z których najstarsze było uroczyście otwarte w 1905 roku w Mariańskich Łaźniach, z udziałem angielskiego króla Edwarda VII. Stoki narciarskie i trasy biegowe są do dyspozycji turystów wypoczywających w uzdrowiskach Priessnitz, Jańskie Łaźnie lub Libverda. Niektórzy z przyjemnością zrelaksują się łowiąc ryby w stawach rybnych w miejscowości uzdrowiskowej Třeboň lub Toušeň.


źródło: www.czechtourism.com

Następny artykuł Muzealna noc w Wieliczce

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!