Śnieżka - prawdziwa perła Karkonoszy. Który szlak wybrać?
Podczas każdej podróży w regiony górskie, głównym celem większości osób staje się zdobywanie popularnych i tych najwyższych szczytów. To nie tylko wspaniała, górska przygoda, ale również możliwość podziwiania niezwykłej panoramy - bardzo często również szczytów, które są oddalone od danego miejsca o setki kilometrów. Każdy, kto zdecyduje się na urlop w Sudetach, koniecznie powinien zdobyć Śnieżkę, czyli najwyższy szczyt Karkonoszy. W tym artykule przedstawimy Wam ciekawostki, związane z tym szczytem i opcje tras, które umożliwią dotarcie w to niezwykłe miejsce.
Przez jednych uznawana jest za najzimniejszy i najbardziej wietrzny szczyt górski w Polsce, szczególnie w sezonie zimowym. Innych fascynują tu malownicze widoki. Są też tacy turyści, którzy doszukują się tajemnic w obserwatorium meteorologicznym, które kształtem przypomina latający talerz z obcej planety. Większość osób podziwia tu również kaplicę św. Wawrzyńca, która jest swego rodzaju symbolem tego właśnie szczytu. Każdego roku, 10 sierpnia, świętowany jest tu dzień św. Wawrzyńca, jako patrona przewodników górskich.
Tak w skrócie, można scharakteryzować Śnieżkę, na którą wyruszamy w tym artykule. Może nie ma tu takich labiryntów, jak Błędne Skały, ale jest wyjątkowo z wielu innych powodów. Dlaczego ten najwyższy szczyt w Karkonoszach jest tak bardzo oblegany przez turystów i w czym tkwi jego wyjątkowość?
Śnieżka - najważniejsze informacje
Śnieżkę można zaliczyć do kategorii najchętniej zdobywanych szczytów górskich w Polsce. Jej wysokość to 1603 m n.p.m. Znajduje się w Karpaczu, czyli jednej z popularnych miejscowości na wypoczynek w górach w Polsce. Jest chętnie zdobywana o każdej porze roku.
fot. Marek Pogorzelski / zdjecia.nocowanie.pl
Śnieżka to bez wątpienia szczyt, po którym wszystkiego można się spodziewać. Tu nawet w upalne dni, na samym szczycie potrafi być zaledwie kilka stopni powyżej 0. Zalecane w związku z tym jest zabranie ciepłych ubrań, które będziemy mogli założyć po wejściu na Śnieżkę.
Ta prawdziwa perła Karkonoszy znajduje się na granicy polsko-czeskiej, dlatego też najczęściej spotykanymi turystami są tu właśnie obywatele tych dwóch państw. Śnieżka należy do Korony Gór Polski (podobnie jak Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych), Korony Europy, Korony Sudetów, Korony Sudetów Polskich i Korony Sudetów Czeskich, a jej widoczność przy sprzyjających warunkach sięga nawet 200 km - piękne widoki gwarantowane. Sudety potrafią zachwycić o każdej porze roku!
Nazwa Śnieżki wywodzi się od przymiotnika "śnieżna", czyli pokryta śniegiem. To określenie stosuje się od 1949 roku. Nie ma co się dziwić takiemu nazewnictwu, bo średnia temperatura nie przekracza tu 10 stopni Celsjusza. Nawet w upalne dni warto zabrać ze sobą ciepłe kurtki, bo na samym szczycie potrafi być naprawdę chłodno. Przeciętnie przez 105 dni w roku średnia dobowa temperatura wynosi poniżej -5 stopni Celsjusza, co świadczy o jej nieprzewidywalności. Przy porywistym wietrze, odczuwalna temperatura robi się naprawdę niebezpieczna dla zdrowia. Cieplejsze dni, ze średnią dobową temperatura powyżej 5 stopni Celsjusza występują od 2 czerwca do 15 września. Zdarzają się takie dni, że i latem potrafi tu nawet sypnąć śniegiem.
Zgodnie z tym, co zostało już wcześniej wspomniane, na szczycie Śnieżki na przestrzeni lat powstały obiekty, służące obsłudze ruchu turystycznego, kultowi religijnemu, jak i obserwacjom meteorologicznym. Po stronie polskiej jest to kaplica św. Wawrzyńca z 1665 roku i obserwatorium meteorologiczne, przypominające swoim kształtem stację kosmiczną. Po stronie czeskiej możemy znaleźć stację kolejki linowej, budynek poczty, czy też punkty gastronomiczne, w których spokojnie możemy zapłacić polskimi złotówkami.
Prawdziwą "wisienką na torcie" są widoki, które możemy podziwiać ze Śnieżki. Są naprawdę piękne – można siedzieć, podziwiać i nie potrzeba nic więcej. Przy sprzyjających warunkach, widoczność ze Śnieżki przekracza 200 km, jak to już zostało wcześniej wspomniane.
Czujne oko dostrzeże tu Sudety Wschodnie, Góry Izerskie, Karkonosze, Góry Stołowe, a nawet Alpy, które zostały dostrzeżone przez jednego turystów, przy bardzo sprzyjającej pogodzie.
Śnieżka znajduje się w jednej z najpopularniejszych miejscowości górskich w Polsce. Sprawdź: Karpacz na weekend - co warto zobaczyć?
Ciekawostki związane z tą wyjątkową perłą Karkonoszy
Zanim wyruszymy na szlaki, które doprowadzą nas na Śnieżkę, warto jest przyjrzeć się kilku ciekawostkom związanym ze Śnieżką.
Czy wiesz, że na tym najwyższym szczycie w Karkonoszach średnia roczna temperatura przekracza tu nieznacznie 0 stopni Celsjusza. Jeżeli w Karpaczu temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, to na samym szczycie możesz spodziewać się śniegu i temperatur na poziomie około 5 stopni Celsjusza.
fot. Nocowanie.pl
Wiedz, że porywiste wiatry, z którymi mamy do czynienia na Śnieżce, są w stanie przewrócić samochód ciężarowy, a mgły są tu obecne niemalże przez 300 dni w roku.
Wraz z zachodem słońca, na szczycie Śnieżki przy padającym deszczu słychać tylko krople i wiatr. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że na Śnieżce uda Ci się zauważyć słupy świetlne.
W meteorologicznym "statku kosmicznym" obserwacje są tu prowadzone od 1880 roku. Każdy, kto zdobędzie Śnieżkę, będzie mógł wykonać naprawdę wspaniałe fotografie.
Wypoczywając w Karkonoszach, warto jest odwiedzić również pobliskie Góry Izerskie.
Szukasz noclegu blisko szlaku na Śnieżkę? Sprawdź nasze propozycje noclegów w Karpaczu:
Widokowo - Domy z Widokiem na Śnieżkę z jacuzzi i sauną
Karpacz, ul. Curie-Skłodowskiej
Domki Karpacz 9.9
Śnieżka w liczbach
Po ciekawostkach, związanych ze Śnieżką, warto przytoczyć kilka najważniejszych danych, związanych z liczbami, które pozwolą nam nieco lepiej poznać ten wyjątkowy szczyt.
Wiedz, że:
-
wysokość Śnieżki to 1603 m n.p.m.
-
na szczyt prowadzą łącznie 4 główne szlaki - 2 z Karpacza i 2 od strony czeskiej oraz kilka tras "wspomagających", które łączą się w dalszej fazie wędrówki - dojdziemy tu m.in. szlakiem niebieskim
-
najkrótszy szlak na Śnieżkę ma 5,9 km długości
-
suma podejść w przypadku Śnieżki wynosi 820 metrów
-
przybliżony czas wejście na Śnieżkę (najkrótszą trasą) to 2 godziny i 30 minut
-
średnia roczna temperatura na Śnieżce to zaledwie kilka stopni Celsjusza
-
przez 200 dni w roku, temperatura spada tu poniżej 0 stopni Celsjusza
-
przez 300 dni w roku mamy do czynienia z dużym zamgleniem na szczycie
-
dominują tu częste, porywiste wiatry o sile 30 m/s
-
w 1851 roku powstało pierwsze schronisko turystyczne na Śnieżce.
Ruszamy na Śnieżkę - który szlak warto wybrać?
Zgodnie z tym, co zostało wyżej wspomniane, na Śnieżkę prowadzą łącznie 4 główne szlaki - 2 z Karpacza i 2 z czeskiej strony. Od strony polskiej jest to szlak czerwony i szlak czarny, a od strony czeskiej - szlak zielony i szlak żółty. Każdy z nich posiada swój określony stopień trudności, ale warto mieć na uwadze, że niezależnie od tego, na który się zdecydujemy, możemy być pewni, że nasza wyprawa na Śnieżkę będzie jedną piękną górską przygodą.
fot. Aneta159 / zdjecia.nocowanie.pl
Może nie są to najłatwiejsze szlaki, ale na pewno bardzo przyjemne pod każdym względem.
W tym miejscu, warto zaznaczyć, że są rozwiązania, które umożliwią dotarcie na Śnieżkę w dość ekspresowym tempie. Mowa tu o takich rozwiązaniach, jak kolej gondolowa, czy wyciąg krzesełkowy Biały Jar - Kopa, o których szczegółowo wspomnimy w dalszej części artykułu.
Długość szlaków, które prowadzą na Śnieżkę, jest porównywalna i wynosi około 6 km. Czas potrzebny na przejście każdym z nich to średnio 3-3,5 godziny.
Jeśli chcesz urozmaicić swój urlop w górach i zdobyć nieco mniejsze szczyty, to polecamy wyprawę na Chełmiec, który znajduje się w Górach Wałbrzyskich.
Każda wyprawa w góry wymaga odpowiedniego przygotowania. Sprawdź: Co zabrać ze sobą w góry?
Szlak czerwony z Karpacza
Rozpoczynamy od pierwszej opcji, która umożliwi nam dotarcie na Śnieżkę. Czerwony szlak jest chętnie wybierany przez turystów, którzy decydują się na nocleg w Karkonoszach. Atutem tego wariantu trasy są przede wszystkim malownicze widoki.
Ruszając czerwonym szlakiem, możemy być pewni, że szczyt Śnieżki uda nam się osiągnąć po około 3 godzinach, natomiast zejście to kwestia około 2 godzin. Jego długość to 6,7 km.
fot. danuska / zdjecia.nocowanie.pl
Wędrówka rozpoczyna się na parkingu hotelu Orlinek, skąd udajemy się w kierunku Schroniska nad Łomniczką. Pierwszy odcinek jest dość łagodnym fragmentem. Jest to idealny szlak dla osób, które wolą spacerować. Im dalej, tym zdecydowanie trudniej - jednak bez obaw, każdy powinien dać sobie radę. Droga staje się węższa, w związku z tym należy zachować szczególną ostrożność. Pamiętaj, że zimą od schroniska nad Łomniczką do Domu Śląskiego szlak nie jest dostępny, ze względu na zagrożenie lawinowe.
Kolejny etap naszej wędrówki to podejście do Schroniska Dom Śląski, który uznawany jest za jedno z najpiękniej położonych schronisk. Początkowo trasa lekko wznosi się do góry, a następnie zmienia się w kamienną ścieżkę. Po pewnym czasie wchodzi się do Kotła Łomniczki, najgłębszego (300 m) karkonoskiego kotła pochodzenia lodowcowego. Ciekawostkę stanowi tutaj fakt, że znajdziemy tu symboliczny Cmentarzyk Ludzi Gór, który został utworzony z inicjatywy Koła Przewodników Sudeckich.
Po jego wschodniej stronie zauważymy wodospad Łomniczki, a sam kocioł podcina Równię pod Śnieżką. W tym miejscu, Śnieżka zaczyna być coraz lepiej widoczna, a my wychodzimy z lasu i wędrujemy pośród kosodrzewiny.
Od mostku nad Łomniczką trasa przybiera wysokogórski charakter, jednak to, co najtrudniejsze, dopiero przed nami. Możemy stąd podziwiać przepiękne widoki na dolinę Łomniczki, Karpacz i całą Kotlinę Jeleniogórską. Po drodze mijamy symboliczny cmentarz ofiar gór, a do przejścia pozostaje już krótki odcinek do schroniska Dom Śląski.
Przy Domu Śląskim możemy odpocząć, posilić się posiłkiem i podziwiać trasę, która została nam do pokonania. Od Domu Śląskiego szlak staje się nieco trudniejszy i najbardziej stromy. Śnieżkę zdobywamy po kilku minutach. Satysfakcja i zadowolenie na pewno będą ogromne.
Szlak czarny z Karpacza
Kolejna propozycja jest równie chętnie wybierana przez osoby, które zdecydowały się na nocleg w Karpaczu. Jest to bez wątpienia opcja najtrudniejsza - czarny szlak ma długość 5,9 km. Jego pokonanie powinno nam zająć około 2,5 godziny, a zejście 1,5 godziny. Suma podejść w tym przypadku wynosi aż 820 m, co dobitnie świadczy o tym, z jak trudną trasą mamy w tym przypadku do czynienia.
Wędrówkę rozpoczynamy szlakiem czarnym przy dolnej bazie wyciągu na Małą Kopę przez Biały Jar. Wejście czarnym szlakiem jest najkrótsze, ale na pewno najbardziej strome. Widoczność jest mocno ograniczona, a trasa sama w sobie jest dość monotonna.
fot. Merchut / zdjecia.nocowanie.pl
Gdy osiągniemy Równię pod Śnieżką, podejście staje się nieco łagodniejsze, aż do osiągnięcia Przełęczy pod Śnieżką, powyżej której następuje końcowa wspinaczka na szczyt.
Z kolejnymi metrami, szlak czarny stopniowo wyłania się ponad granicę lasu i naszym oczom ukazują się stoki Złotówki, skały Pielgrzymy, a w kierunku północnym porozrzucane zabudowania Karpacza.
Z najbardziej stromym i męczącym fragmentem szlaku będziemy mieć do czynienia przed osiągnięciem Białego Jaru, poniżej którego Śląska Droga doprowadza do rozstaju z żółtym szlakiem. Zimą podejście może okazać się prawdziwym wyzwaniem.
Szlak ten odbija w prawo, przecinając Biały Jar i w kilka minut osiąga schronisko Strzecha Akademicka. Możemy tu zejść do Złotego Potoku, skąd będzie nam dane podziwiać panoramę Białego Jaru i zbocza Równi pod Śnieżką.
Podczas dalszej wędrówki, turyści mogą podziwiać niezwykłą panoramę na kotły Małego i Wielkiego Stawu, stoki Złotówki, Polanę, Pielgrzymy oraz Słonecznik. Docieramy do Kopy i dalej wzdłuż kosodrzewiny wędrujemy w stronę Przełęczy pod Śnieżką, do której docieramy po 15 minutach. Trasa łączy się tu z niebieskim szlakiem z Karpacza i czerwonym Głównym Szlakiem Sudeckim. Powyżej przełęczy znajduje się Dom Śląski, przy którym znajduje się węzeł szlaków. Stąd już przysłowiowy "rzut beretem" na Śnieżkę. Szlak niebieski prowadzi nas tu Drogą Jubileuszową, a szlak czerwony wiedzie stromymi zakosami. Wejście powinno nam tu zająć około 20 minut.
Szlak niebieski od Świątyni Wang na Śnieżkę
Przed nami najprawdopodobniej najłatwiejszy szlak, który umożliwi nam bezproblemowe dotarcie na Śnieżkę, również z dziećmi.
Ceprostrada, bo takie określenie używa się na ten niebieski szlak, to szeroka, kamienna droga, która rozpoczyna się w Karpaczu Górnym, tuż przy Świątyni Wang (ta ewangelicka świątynia została przeniesiona tu z norweskiej miejscowości Vang).
Szlak ten doprowadzi nas do głównych szlaków: czerwonego i czarnego, które doprowadzą nas na sam szczyt Śnieżki. To od nas samych zależy, na który wariant się zdecydujemy. Wędrówkę rozpoczynamy tuż przy niezwykle popularnej atrakcji Karpacza, jaką bez wątpienia jest Świątynia Wang.
fot. Nocowanie.pl
Dochodzimy do schroniska Strzecha Akademicka możemy wybrać czy pójdziemy przez Kopę, czy bardziej widokowo drogą "Na Śnieżkę" przez Spaloną Strażnicę.
Pomimo tego, że jest to najłatwiejszy szlak, to miejscami bywa naprawdę męczący. Jest przede wszystkim tłoczono, a wędrówka po kamieniach (bardzo często ostrych), nie należy do kategorii tych najprzyjemniejszych.
Planujesz rodzinny wyjazd do Karpacza? Sprawdź oferty noclegów dla rodzin z dziećmi w Karpaczu:
Pozostałe szlaki, które pozwolą ominąć te bardziej popularne trasy
Warto podkreślić, że jest kilka opcji szlaków, które pozwolą ominąć te bardziej zatłoczone miejsca i jednocześnie dojść do tras, które bezpośrednio zaprowadzą nas na sam szczyt Śnieżki.
Są to:
-
żółty szlak saneczkowy z Karpacza
-
zielony szlak Bronisława Czecha + niebieski przez Samotnię
-
szlak przez Jelenkę i Czarny Grzbiet
Pamiętaj, że niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujesz, zdobywanie Śnieżki będzie dla Ciebie tylko i wyłącznie przyjemnością.
Pętla na Śnieżkę - dla osób, które lubią górskie przygody
Lubisz wędrować po górach? Mamy dla Ciebie coś naprawdę wyjątkowego. Co powiedz na pętlę z Karpacza. Początek i koniec szlaku to Wilcza Poręba. Co prawda, trasa prowadzi tu głównie lasem do momentu aż pojawi się Sowia Przełęcz. Atutem tej trasy jest bez wątpienia Schronisko Jelenka, od którego wejście na Śnieżkę będzie prawdziwą przyjemnością.
Łączny dystans, jaki mamy w tym przypadku do pokonania wynosi 14,2 km, a czas wejścia potrzebny na przejście tą trasą to nieco ponad 5 godzin. Wędrujemy tu kolejno szlakiem zielonym, czarnym, szlakiem czerwonym oraz żółtym szlakiem.
Możemy też zdecydować się na nieco dłuższą opcję wędrówki - szlakiem niebieskim i czerwonym.
Trasa: Świątynia Wang Polana - Kocioł Małego Stawu i Kocioł Wielkiego Stawu - Schronisko PTTK Samotnia - do Strzechy Akademickiej - Spalona Strażnica - Dom Śląski - Śnieżka.
Szlaki od strony czeskiej
Tak, jak wspomnieliśmy na samym początku, zdobyć Śnieżkę możemy zarówno ze strony polskiej, jak i z czeskiej. Do wyboru mamy tu szlak zielony i żółty.
Jest to propozycja dla turystów, jak i mieszkańców, przebywających na terytorium państwa czeskiego. Szlak rozpoczyna się od strony czeskiego Pec pod Snezkou. Duży atut stanowi parking, który znajduje się w pobliżu. Sama trasa to jest dość łagodna, a widoki są bardzo ładne. Zimą konieczne mogą okazać się raki, które ułatwią nam przejście przez strome podejście na tych najtrudniejszych terenach.
Niezwykłym atutem w przypadku planów zdobycia Śnieżki od czeskiej strony jest autobus Karpacz - Pec pod Śnieżką przez Przełęcz Okraj. W wysokim sezonie turystycznym, czyli latem i zimą kursuje trzy razy dziennie. Przejazd trwa około 1h 20 min, a bilet w jedną stronę kosztuje 19 zł, natomiast na Przełęcz Okraj - 13 zł.
Śnieżka stanowi jeden z punktów obowiązkowych podczas wizyty w Karkonoszach. Sprawdź najważniejsze i najpopularniejsze atrakcje w Karpaczu:
Szlaki na Śnieżkę - ekspresowe tempo
Zgodnie z tym, co zapowiadaliśmy wcześniej, na Śnieżkę możemy dojść w nieco szybszym tempie niż wędrując malowniczymi szlakami. Naprawdę dużym ułatwieniem będzie tu kolejka gondolowa i wyciąg krzesełkowy. Jest to o tyle ważne, jeśli zamierzasz wejść na Śnieżkę z dziećmi. To również duże ułatwienie dla osób niepełnosprawnych i starszych, którzy będą mogli nacieszyć się pięknem Śnieżki.
fot. Blanka Anna / zdjecia.nocowanie.pl
Dojedziemy tu m.in. na szczyt Kopy.
Kolejką gondolową wjedziemy od strony czeskiej, natomiast wyciąg krzesełkowy kursuje na trasie dolna stacja kolei linowej Biały Jar do górnej stacji kolejki na Kopie.
Kolej gondolowa:
- przejazd możliwy tylko ze strony czeskiej, codziennie w godzinach od 8.00 do 19.00
- czas przejazdu to około 30 minut
- wyciąg funkcjonuje cały rok, z wyjątkiem kwietnia i listopada.
Wyciąg krzesełkowy Biały Jar – Kopa (górna stacja kolejki):
- wyciąg czynny od 8.30 do 15.30
- czas podróży wynosi około 30 minut.
Noclegi w Karpaczu
Jeżeli planujesz swój wyjątkowy urlop w Karkonoszach i pragniesz zdobyć Śnieżkę, to najlepiej, jeśli zdecydujesz się na nocleg w Karpaczu. Możesz być pewny tego, że to właśnie ta miejscowość posiada doskonale rozwiniętą bazę noclegową. Jest to również świetna baza wypadowa do podróży po Dolnym Śląsku, m.in. nad Rudawy Janowickie.
W popularnych turystycznie terminach o znalezienie noclegu może być bardzo trudno. Popularność Karpacza można śmiało porównać do Zakopanego. To właśnie te dwie miejscowości znajdują się na czele najchętniej wybieranych miejscowości na wypoczynek w górach w Polsce.
Każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie i to nie za wielkie pieniądze. Pary najczęściej decydują się na apartamenty w Karpaczu, natomiast rodziny z dziećmi chętnie wybierają domki, czy kwatery i pokoje w Karpaczu.
Wszystkie obiekty w miejscowości posiadają niezbędne udogodnienia i liczne atrakcje dla gości. Są to przede wszystkim: bezpłatny parking, plac zabaw dla dzieci, miejsce do grillowania, w pełni wyposażona kuchnia, czy klimatyzacja.
Średnia cena za nocleg w Karpaczu kształtuje się na poziomie 239 zł. Najkorzystniej jest się zdecydować na wille w Karpaczu lub kwatery i pokoje, w których cena za nocleg rozpoczyna się od 40 zł od osoby za dobę. Pamiętaj, że do tych kosztów należy doliczyć również opłatę klimatyczną w wysokości 2,50 zł od osoby za każdy dzień pobytu.
Komentarze