Śnieżka vs. Szrenica. Ciekawostki i najważniejsze informacje
Śnieżka i Szrenica to dwa najpopularniejsze szczyty w Karkonoszach. Jeden z nich znajduje się w Karpaczu, a drugi w Szklarskiej Porębie, czyli dwóch najchętniej wybieranych miejscowościach na wypoczynek. Jeśli zastanawiasz się nad tym, który z tych szczytów zdobyć w najbliższym czasie, to przygotowaliśmy porównanie, które ułatwi Ci podjęcie decyzji.
Sezon jesienny sprzyja wyjazdom w góry. Chętnie wybieramy się zarówno w bardziej, jak i mniej popularne miejsca. Dzieje się tak z wielu powodów. Każdy chce skorzystać z niezwykłego, górskiego klimatu, nacieszyć oczy malowniczymi widokami górskimi w jesiennej odsłonie i skorzystać z licznych atrakcji, które w dalszym ciągu są dostępne w większości miejscowości.
Karkonosze, a przede wszystkim Karpacz i Szklarską Porębę, należy zaliczyć do kategorii miejsc, chętnie wybieranych na urlop w górach. Widać to również w rezerwacjach dokonywanych przez turystów na najbliższy czas - zarówno jedna, jak i druga miejscowość karkonoska, znajdują się w ścisłej czołówce zestawienia.
Co przyciąga turystów? To bez wątpienia atrakcyjność terenów, malownicze szlaki górskie, panujący tu klimat, bliskość granicy z Czechami oraz święty spokój, który właśnie teraz, gdy rozpoczęła się jesień, można odczuć bardziej niż dotychczas. Karkonoskie szlaki przeżywały prawdziwe oblężenie podczas wakacji. Obecnie nie mamy do czynienia z pustkami na szlakach, jednak turystów wypoczywających w tym miejscu jest nieco mniej. Nie ma co się temu dziwić, bo całe Karkonosze to naprawdę region magiczny.
Śnieżka i Szrenica - najważniejsze informacje
Zanim przystąpimy do szczegółowego porównania obu tych szczytów, warto przytoczyć najważniejsze informacje z nimi związane.
fot. Karol Wiak
Śnieżka to nie tylko najpopularniejszy szczyt w Karpaczu, ale również w całych Karkonoszach. To punkt obowiązkowy, który każdy turysta powinien zdobyć, jeśli ma w planach spędzić urlop w tym właśnie regionie. Wysokość tego szczytu to 1602 m n.p.m., co sprawia, że jest dobrze widoczny z wielu miejsc regionu. Charakterystycznym elementem tego właśnie szczytu jest obserwatorium meteorologiczne, które kształtem zbliżone jest do spodków kosmicznych oraz zabytkowa kaplica św. Wawrzyńca, pochodząca z 1665 roku. Góra zbudowana jest z granitu oraz hornfelsów (skał metamorficznych). Niektórzy mylnie uważają, że Śnieżka to wygasły wulkan – ten błąd spowodowany jest kształtem wzniesienia.
Ciekawą kwestią jest klimat, jaki panuje na Śnieżce – zbliżony do tego na kole podbiegunowym. Jego występowanie spowodowało wykształcenie się roślinności alpejskiej, którą spotkamy już na niższych wysokościach. Poprzez klimat średnie temperatury panujące na Śnieżce są niskie, a śnieg leży tam od października aż do końca maja. Tu nawet w upalny letni dzień potrafi być zaledwie kilka stopni powyżej 0. Ale to nie jedyne ciekawostki meteorologiczne – na szczycie często wieją huraganowe wiatry, można też obserwować rzadkie zjawiska, takie jak ognie św. Elma, widmo Brockenu albo gloria. Nie dziwi więc lokalizacja obserwatorium meteorologicznego na Śnieżce.
Turyści, którzy znajdą się na szczycie Śnieżki, przy sprzyjającej pogodzie mają widoczność sięgającą nawet 200 kilometrów! Warto więc podjąć trud wspinaczki na sam szczyt.
Sprawdź również: Nowe obserwatorium na Śnieżce? Są wstępne plany!
fot. Karol Wiak
Szrenica to drugi z najpopularniejszych szczytów w Karkonoszach, będący swego rodzaju wizytówką Szklarskiej Poręby. Jest chętnie zdobywany przez każdego, kto wypoczywa w tej klimatycznej karkonoskiej miejscowości. Podobnie, jak w przypadku Śnieżki, Szrenica jest punktem obowiązkowym do zdobycia. Jest to na pewno niższy szczyt - jego wysokość to 1362 m n.p.m. Niezwykłym atutem tego szczytu jest fakt, że prowadzi na niego kolejka krzesełkowa. Na samym wierzchołku znajduje się niezwykle charakterystyczne schronisko górskie „Szrenica” i obserwatorium klimatologiczne Uniwersytetu Wrocławskiego. Pod szczytem działa górna stacja wyciągu krzesełkowego w Szklarskiej Porębie i początek nartostrad: czarnej Fis-owskiej tzw. "Ściany", Lollobrygidy 4400m, stoku slalomowego Hali Szrenickiej i Łabskiego Szczytu, Śnieżynki, Puchatka oraz Bystrej. Tutejsza baza narciarska uznawana jest za jedną z najlepszych w całym kraju.
Przeczytaj koniecznie: 4 najlepsze szlaki turystyczne w Szklarskiej Porębie
Najpopularniejsze trasy, umożliwiające zdobycie Śnieżki i Szrenicy
Śnieżka
-
Szlak czarny: dolna baza wyciągu na Małą Kopę - Biały Jar - Śnieżka
-
Szlak czerwony: Hotel Orlinek - Dolina Łomniczki - Schronisko nad Łomniczką - Dom Śląski - Śnieżka
Szrenica
-
Szlak czerwony (szczytami, od strony Hali Szrenickiej lub Łabskiego Szczytu) oraz zielony (od schroniska pod Łabskim Szczytem lub Hali Szrenickiej)
-
Szlak czerwony: Szklarska Poręba - Droga Czeska - Wodospad Kamieńczyk - Hala Szrenicka - Szrenica
Porównanie szlaków
Przygotowując porównanie Śnieżki i Szrenicy postanowiliśmy się skupić na każdym, najważniejszym aspekcie, który może być szczególnie ważny dla turysty, który pragnie zdobyć któryś z tych szczytów.
Długość trasy
-
Najkrótszy szlak (czarny), prowadzący na Śnieżkę ma 5,9 km
-
Trasa prowadząca na Szrenicę ma natomiast 6 km długości
Suma podejść
-
W przypadku Śnieżki jest to 820 m
-
Suma podejść na Szrenicę to z kolei 705 m
Przybliżony czas dojścia
-
Najkrótszy wariant trasy, prowadzącej na Śnieżkę to około 2 godziny i 30 minut
-
Szrenicę powinniśmy zdobyć w 2 godziny i 40 minut
Sztuczne ułatwienia
Zarówno na Śnieżkę, jak i Szrenicę kursuje kolejka krzesełkowa
Natężenie ruchu turystycznego
Warto podkreślić, że natężenie ruchu turystycznego, zarówno w Karpaczu, jak i Szklarskiej Porębie wygląda podobnie. Ruch turystyczny na szlakach, prowadzących na te szczyty jest porównywalny, z minimalną przewagą Śnieżki.
Porównanie trudności w zdobywaniu tych szczytów
Z własnego doświadczenia, mogę podkreślić, że trudność w zdobyciu jednego, jak i drugiego szczytu wygląda podobnie. Oba szlaki należą do kategorii tych łatwych - świadczy o tym m.in. ilość dzieci, które zdobywają Śnieżkę i Szrenicę. Z nieco większymi wymaganiami kondycyjnymi mamy do czynienia w przypadku Śnieżki - m.in. przez większą sumę podejść. W przypadku Śnieżki, mogą pojawić się również trudności termiczne, związane z odczuwaniem chłodu bliżej upragnionego celu.
Reasumując, zarówno jedna, jak i druga trasa będą świetną propozycją wędrówki podczas wypoczynku w Karkonoszach. Zdobycie Śnieżki i Szrenicy gwarantuje, że będziemy mogli w pełni nacieszyć się malowniczymi widokami górskimi.
Zobacz: Dlaczego warto odwiedzić Karkonosze? 5 powodów!
Noclegi w Karpaczu i Szklarskiej Porębie
Sytuacja wygląda tu podobnie. Zarówno w Karpaczu, jak i Szklarskiej Porębie znajdziemy bogatą bazę noclegowo-gastronomiczną. Każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie i to nie za wielkie pieniądze. Tutejsi gospodarze okazują niezwykłą życzliwość i pomoc wobec turystów, dlatego też wypoczynek powinien należeć do tych najprzyjemniejszych. W obu miejscowościach znajdziemy różnorodne kategorie obiektów noclegowych. Największą popularnością cieszą się tu kwatery i pokoje, pensjonaty oraz wille – wybierane głównie przez rodziny z dziećmi oraz pary.
Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Karpaczu i Szklarskiej Porębie
To który szczyt wybierasz? Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, będziesz mógł nacieszyć się pięknem gór w czystej postaci. Warto rozplanować swój czas, by zdobyć zarówno jeden, jak i drugi szczyt.
Komentarze