Śnieżne Kotły - najpiękniejszy punkt widokowy w Karkonoszach?

Śnieżne Kotły - najpiękniejszy punkt widokowy w Karkonoszach?

Wypoczynek w górach należy zaliczyć do popularnych form spędzania wolnego czasu wśród Polaków. Dzieje się tak, niezależnie od pory roku. Lubimy podziwiać piękne widoki i oddawać się aktywnościom, związanym z wędrówką po pięknych szlakach. A skoro zostały wspomniane widoki, to warto w najbliższym czasie wybrać się w Karkonosze. Właśnie tu znajduje się przepiękny punkt widokowy. To Śnieżne Kotły, które polecamy na wyprawę ze Szklarskiej Poręby.

Nie ulega żadnej wątpliwości, że w najbliższych miesiącach, miejscowości karkonoskie będą przeżywać prawdziwe oblężenie. Domki Karkonosze na święta i sylwestra są już praktycznie zajęte. Na szczęście jest jeszcze kilka wolnych miejsc, jeśli zdecydujemy się na pokoje Karpacz lub Szklarska Poręba. Pewne jest natomiast to, że możemy korzystać z dużej liczby możliwości, jeśli wybierzemy właśnie ten kierunek. Jeśli to  Szklarska Poręba jest Twoim wyborem, to koniecznie powinieneś wyruszyć na Śnieżne Kotły. Na pewno, jest to jedna z najpiękniejszych tras w Karkonoszach, pod względem widoków. Najlepiej będzie, jeśli przekonacie się sami, wybierając Sudety na swój urlop!


Przeczytaj koniecznie: Nie tylko Karpacz i Szklarska Poręba. Co warto zobaczyć w Karkonoszach?


Śnieżne Kotły - najważniejsze informacje


Na samym wstępie, dobrze będzie wyjaśnić, czym tak naprawdę są Śnieżne Kotły i dlaczego cieszą się aż taką popularnością. W ramach wyjaśnienia, Śnieżne Kotły to kotły polodowcowe w Karkonoszach, znajdujące się w południowo-zachodniej Polsce. Będąc na Śnieżnych Kotłach, można podziwiać naprawdę wspaniałą panoramę - na pewno jedną z najpiękniejszych w Karkonoszach.



fot. Marcin / AdobeStock, CC0

Zlokalizowane są pomiędzy Wielkim Szyszakiem (1509 m n.p.m.) a Łabskim Szczytem (1471 m n.p.m.). W całości położone są w gminie Piechowice. 

 

Warto podkreślić, że to popularne miejsce w Karkonoszach wyróżnia się alpejskim klimatem, a co za tym idzie, są tu rzadkie gatunki flory alpejskiej. Przy okazji, dobrze jest zobaczyć Góry Izerskie, które znajdują się w pobliżu Szklarskiej Poręby.


Śnieżne Kotły składają się z dwóch cyrków lodowcowych – od zachodu jest to Mały Śnieżny Kocioł i od wschodu – Wielki Śnieżny Kocioł, oddzielonych skalistą grzędą. Do powstania lodowców oraz ich wytworów – kotłów, moren i stawków doszło w plejstocenie, prawdopodobnie w czasie ostatniego zlodowacenia (bałtyckiego).

 

W ich przypadku, duże wrażenie na turystach, powinny zrobić liczby, gdy weźmiemy pod uwagę te kotły polodowcowe. Mały Śnieżny Kocioł ma głębokość 300 metrów, a skalne ściany sięgają 100 metrów. Głębokość Wielkiego Śnieżnego Kotła to z kolei 250 metrów, natomiast wysokość ścian skalnych dochodzi do 150 metrów. Są one pocięte siedmioma żlebami, u wylotu których narosły stożki usypiskowe. Dno kotła leży na wysokości ok. 1245 m n.p.m. W Małym Śnieżnym Kotle znajduje się jedno małe jeziorko - Młaka.

 

Na dnie Wielkiego Śnieżnego Kotła znajdują się dodatkowo Śnieżne Stawiki, czyli płytkie oraz niewielkie zbiorniki o krystalicznie czystej wodzie. Aby je zobaczyć, to od Śnieżnych Kotłów, będziesz musiał się tu udać zielonym szlakiem. Przebywanie w Wielkim Śnieżnym Kotle zrobi wrażenie na każdym, kto kocha góry.


Najpopularniejsza trasa na Śnieżne Kotły to odcinek Szklarska Poręba - Śnieżne Kotły, który niezależnie od pory roku, przeżywa prawdziwe oblężenie. Swoją wędrówkę można zorganizować tu w ten sposób, by zobaczyć wszystkie najważniejsza atrakcje turystyczne w Szklarskiej Porębie i najpiękniejsze punkty w Karkonoszach. Podziwiać Śnieżne Kotły można z kilku ciekawych perspektyw - idąc ich dnem lub z góry.

 

Śnieżne Kotły zima potrafią być naprawdę niebezpieczne. W sezonie zimowym, na krawędzi kotła tworzą się nawisy śnieżne i schodzą lawiny, dlatego trzeba uważać by nie podejść do krawędzi.

 

Tutaj znajdziesz najważniejsze atrakcje w Karkonoszach:

 

 

 

 

To wyjątkowe miejsce, co warto podkreślić, znajduje się na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego. Całodniowa wycieczka do tego punktu, ze Szklarskiej Poręby zajmuje nawet 7 godzin. Jednak naprawdę warto. Wędrując do celu, można odkryć inne wyjątkowe miejsca, cieszące się popularnością w Karkonoszach, takie jak chociażby Wodospad Szklarki i Wodospad Kamieńczyka.

 

Aby skrócić wędrówkę, można skorzystać z wyciągu krzesełkowego, którym można dojechać do Szrenickiej Skały.


Poznaj: Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce


Szlak na Śnieżne Kotły - dlaczego warto wybrać tę opcję wędrówki?


Szukasz możliwie najpiękniejszego widokowo miejsca w Karkonoszach? Dobrze trafiłeś. Jeśli to Śnieżne Kotły są celem Twojej wędrówki, to najlepiej będzie, jeśli wybierzesz szlak na Śnieżne Kotły ze Szklarskiej Poręby. Jest to jedna z najciekawszych tras, jakie oferują Karkonosze. Na uwagę zasługuje tu fakt, że po drodze będziemy mogli podziwiać dobrze znaną atrakcję, jaką jest Wodospad Kamieńczyka. Co prawda, do przejścia w obie strony mamy łącznie około 20 km, ale naprawdę warto.


Ilość przewyższeń, jaka występuje podczas wędrówki tą trasą to 1047 m. Oznacza, że nie jest ona prosta. Dlatego, jeśli zamierzasz zobaczyć Śnieżne Kotły z dzieckiem, to możesz nieco skrócić swoją wędrówkę i skorzystać z opcji kolejki krzesełkowej na Szrenicę. W ten sposób zaoszczędzicie około 2,5 godziny. Należy mieć na uwadze, że taka wycieczka bez kolejki zajmie około 7 godzin.


Takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Co prawda, uda się Wam ominąć najbardziej męczący odcinek, a z drugiej strony nie zobaczycie Wodospadu Kamieńczyka. 

 

Poznaj: 10 najpiękniejszych wodospadów w Polsce


Jeśli chodzi o szlaki na Śnieżne Kotły, to opcja ze Szklarskiej Poręby przebiega przez następujące punkty:


Szklarska Poręba – Wodospad Kamieńczyka – Schronisko Hala Szrenicka – Trzy Świnki – Mokra Przełęcz – Łabski Szczyt – Śnieżne Kotły – Śnieżne Stawki – Schronisko Pod Łabskim Szczytem – Szklarska Poręba.


Ciekawostkę stanowi fakt, że możecie nieco urozmaicić swoją wyprawę i udać się w głąb czeskich Karkonoszy (dosłownie 5 minut w głąb czeskiej krainy). Jeśli wybierzecie właśnie tę opcję, będziecie mieli przyjemność spacerować m.in. Głównym Szlakiem Sudeckim. Wystarczy, że odbijecie przed Łabskim Szczytem w prawo, w ścieżkę oznaczoną żółtymi szlakówkami, to po tych kilku minutach dotrzecie Źródeł Łaby. Jeśli nie zdecydujecie się na transgraniczne eskapady, to prościutko, po 40 minutach dotrzecie do celu. Odnajdziecie tu kilka punktów widokowych, tuż nad urwiskiem.


Szlak na Śnieżne Kotły - przebieg trasy


Karkonosze i Śnieżne Kotły to prawdziwa wisienka na torcie dla każdego, kto kocha góry. Możemy zobaczyć naprawdę wiele pięknych punktów. Dlatego też, z myślą o każdym turyście, który planuję wejście na Śnieżne Kotły, przygotowaliśmy krótką charakterystykę trasy, którą będziemy wędrować.


Opcje są dwie - najdłuższa trasa ze Szklarskiej Poręby lub odcinek Szrenica - Śnieżne Kotły, jeśli zdecydujemy się na wjazd wyciągiem krzesełkowym. Kolejką krzesełkową powinny w szczególności skorzystać rodziny z dziećmi i osoby starsze.



fot. Marcin / AdobeStock, CC0

Jeśli jednak wybraliśmy szlak ze Szklarskiej Poręby na Śnieżne Kotły, to musimy przygotować się na długą wędrówkę, z przerwą przy Wodospadzie Kamieńczyka. Jeśli przyjechaliście samochodem, to możecie go pozostawić na płatnych parkingach przy szlaku. Warto jednak się pospieszyć, bo wolne miejsca zapełniają się w zawrotnym tempie - podobnie, jak w przypadku wyjątkowej atrakcji tego regionu, którą jest Śnieżka.


Sprawdź również: Ustronne miejsca na weekend w Karkonoszach


Ruszamy czerwonym szlakiem. Po około 30 minutach docieramy do Wodospadu Kamieńczyka. Wizyta w tym miejscu zajmie dłuższą chwilę, bo zawsze ustawiają się tu gigantyczne kolejki do zejścia nad wodospad. Za wodospadem uiszczamy opłatę wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego i ruszamy dalej.

 

Planujesz rodzinny urlop w Karkonoszach? Zobacz domki w Piechowicach:

 

 

Widok 3b

Widok 3b

Piechowice, ul. Widok

Apartamenty Piechowice
Borówkowy Zagajnik

Borówkowy Zagajnik

Piechowice, ul. Jeleniogórska

Apartamenty Piechowice
Villa AKANT

Villa AKANT

Piechowice, ul. ul. Słoneczna

Apartamenty Piechowice 10

 

 


Szrenicę i Trzy Świnki powinniśmy zdobyć po około 2 godzinach i 30 minutach. Teraz czeka na nas najpiękniejszy fragment trasy, czyli spacer karkonoską granią. Dojście pod Wielki Szyszak, gdzie stoi wieża przekaźnikowa, zajmie Wam mniej niż 1,5 h. Spacer w tym przypadku jest bardzo przyjemny. Szlak wznosi się na tym odcinku jedynie o 223 metry, co pozwoli podziwiać panoramę na Góry Izerskie, Czeskie Karkonosze oraz Kotlinę Jeleniogórską. Śnieżne Kotły z tego miejsca są już bardzo dobrze widoczne!


Śnieżne Kotły osiągniemy po 40 minutach!


Jeśli nie zdecydujemy się wyruszyć w czeskie Karkonosze, to Śnieżne Kotły uda nam się zdobyć po 40 minutach. Widoki, jakie tu zastaniemy, to prawdziwa uczta dla naszych oczu. Warto podkreślić, że Śnieżne Kotły są świetnym przykładem alpejskiego krajobrazu w Karkonoszach. 



fot. bzyxx / AdobeStock, CC0

Znajduje się tu dość charakterystyczny budynek, który jest radiowo-telewizyjną stacją przekaźnikową. Niegdyś było to Śnieżne Kotły schronisko i było to pierwsze z prawdziwego zdarzenia schronisko w Sudetach, które powstało w 1837 roku. Budynek był wielokrotnie przebudowywany, aż w końcu w 1960 roku postanowiono stworzyć tu stację przekaźnikową. Dziś powracają głosy, aby przywrócić tutaj punkt obsługi turystycznej. Szczególnie, że Śnieżne Kotły to rewelacyjny punkt widokowy. Widać tutaj to, co najpiękniejsze – Izery, Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie i całą Kotlinę Jeleniogórską! Po chwili odpoczynku, ruszamy w drogę powrotną, tę samą trasą!

 

Szlak powrotny ze Śnieżnych Kotłów - którędy się kierować?


Na Śnieżnych Kotłach warto jest spędzić dłuższą chwilę, by zachwycać się naprawdę wspaniałymi krajobrazami. Planując drogę powrotną, dobrze będzie wybrać żółty szlak i udać się w stronę schroniska Pod Łabskim Szczytem.

 

Decydując się na taki wariant, przy swoim samochodzie, będziecie po blisko 2 godzinach. Jednak warto jest w tym przypadku wybrać nieco inną opcję, by podziwiać piękno tego punktu z nieco innej perspektywy.

 

Co prawda, Wasza wędrówka będzie o godzinę dłuższa, ale dla każdego, kto kocha góry, nie powinno to być żadnym problemem. Pamiętaj, że za punktami widokowymi odbija w dół niebieski szlak - Obniżenie pod Śmielcem. Zbiega on mocno w dół, by dotrzeć sprawnie i szybko do leśnej gęstwiny. W tym miejscu rozpoczyna się również zielony szlak, który prowadzi przez Śnieżne Stawiki. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że szlak jest sezonowo zamykany przez Karkonoski Park Narodowy. Zimą, z uwagi na zagrożenie lawinowe, natomiast wiosną (od 01.04 do 31.05), z uwagi na ochronę przyrody.

 

Dlatego też, jeśli wędrujecie we wskazanych terminach, to możecie wybrać czerwony szlak, który przebiega równolegle do tej trasy. Każda z tych tras schodzi się przy Schronisku pod Łabskim Szczytem. Stąd powolnym krokiem i wygodną, szeroką, szutrową ścieżką zejdziecie po godzinie spaceru na rogatki Szklarskiej Poręby.

 

Zobacz również: Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce

 

Noclegi w Szklarskiej Porębie


Decydując się na taką wyprawę, najlepiej będzie rozejrzeć się za noclegiem w jednej z najpopularniejszych miejscowości w Karkonoszach. Szklarska Poręba, podobnie jak Karpacz, cieszy się naprawdę dużym zainteresowaniem turystów.

 

Dlatego też, nie powinno być żadnym zaskoczeniem, że to właśnie apartamenty Szklarska Poręba cieszą się tak dużym zainteresowaniem turystów z różnych stron Polski. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wybrać również domki Karpacz, z którego będziemy mogli tu przyjechać wtedy, gdy najdzie nas na to ochota.

 

Jedna, jak i druga miejscowość wyróżnia się naprawdę świetnie rozwiniętą bazą noclegową. Obiekty posiadają wszelkie niezbędne udogodnienia, takie jak telewizor, łazienka, parking, Wi-Fi, czy dostęp do w pełni wyposażonej kuchni.

 

Średnie ceny noclegów rozpoczynają się od 80 zł od osoby za dobę. Pamiętaj jednak, że ostateczny koszt pobytu jest uzależniony od kilku czynników. Każdy jednak znajdzie coś dla siebie.


Sprawdź noclegi w Szklarskiej Porębie:





Warto wybrać się na Śnieżne Kotły, niezależnie od pory roku. To obowiązkowy punkt wizyty, podczas wizyty w Karkonoszach.




Następny artykuł Zarządzanie obiektem...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!