Sokolica - jak wejść na jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w Pieninach

Sokolica - jak wejść na jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w Pieninach

Sokolica to jeden z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych szczytów w Pieninach. Stanowi jedną z głównych atrakcji Pienińskiego Parku Narodowego, a z jej szczytu roztacza się przepiękny widok na całą okolicę. Nic więc dziwnego, że co roku szlak na Sokolicę obierają liczne rzesze turystów, spragnionych górskich wrażeń.

Na Sokolicę wiodą dwie trasy - na szczyt Sokolicy dotrzemy zielonym szlakiem z Krościenka lub szlakiem czerwonym i niebieskim, mającym swój początek w miejscowości Szczawnica.

 

Wędrówce na szczyt Sokolicy towarzyszą piękne widoki, a na swojej drodze napotkamy warte zatrzymania się na dłużej miejscowe atrakcje, m. in. Grotę Zyblikiewicza, zatrzymamy się przy Białej Skale, a także będziemy mogli podziwiać brzeg Dunajca i przeprawić się przez rzekę tratwą flisacką. Na szczycie czeka nas natomiast największy skarb Sokolicy - wiekowa sosna, która od ponad 500 lat rośnie w tym samym miejscu, wzbudzając zachwyt w kolejnych pokoleniach miłośników polskich gór.

 


Reliktowa sosna przed wypadkiem, fot. Jakub / AdobeStock.com

Pieniny - jedne z najpiękniejszych gór w Polsce


Sokolica to wzniesienie o wysokości 747 m. n.p.m., które znajduje się w paśmie górskim Pienin, określanym przez geografów jako Pieniny Środkowe lub Właściwe. Nie jest jednak najwyższym wzniesieniem Pienin Środkowych - to zaszczytne miano przypadło bowiem szczytowi Trzy Korony, który również stanowi jedną z chętnie odwiedzanych atrakcji regionu.

 

Pieniny leżą w południowej części Polski i w północnej Słowacji oraz stanowią najwyższą część pasma skałek wapiennych (tzw. Pieniński Pas Skałkowy). Od południa graniczą z Magurą Spiską, a od strony północnej z Gorcami i Beskidem Sądeckim. Tworzą łańcuch górski o długości 35 km i szerokości 6 km, który jest podzielony przełomem Dunajca na trzy części: Pieniny Spiskie, Pieniny Środkowe (Właściwe), oraz Małe Pieniny.



Pod względem przyrodniczym i krajobrazowym, najatrakcyjniejszym pasmem Pienin są Pieniny Środkowe, w których dumnie piętrzy się Sokolica. Północne zbocza górskie łagodnie schodzą w doliny, na południowych możemy z kolei podziwiać efektownie prezentujące się ściany wapienne, z 300-metrowymi uskokami.

 

Pieniny Właściwie zachwycają jednak nie tylko pięknymi widokami i formacjami skalnymi, ale także różnorodną, bogatą szatą roślinną, którą w pełnym rozkwicie można podziwiać w okresie wiosenno-letnim oraz jesienią. Jedną z największych atrakcji w tej części Pienin jest Spływ Dunajcem. Przeprawa przez tę rzekę stanowi także fragment jednego ze szlaków prowadzących na Sokolicę.



Pieniny, fot. kravka / AdobeStock.com

 

Sokolica - dumny szczyt Pienińskiego Parku Narodowego


Sokolica to jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów w Pieninach. Z jej wierzchołka roztacza się przepiękny widok na całą okolicę - ze szczytu możemy podziwiać m. in. Przełom Dunajca, Pieniny Środkowe, Małe Pieniny, Magurę Spiską, Tatry Bielskie oraz Tatry Wysokie. Wzniesienie ma wysokość 747 m n.p.m. i można je zdobyć pieszo, korzystając z wytyczonych szlaków. Sokolica jest jednym z najatrakcyjniejszych miejsc znajdujących się na terenie Pienińskiego Parku Narodowego.



Widok z Sokolicy (sosna przed wypadkiem), fot. monikasmigielska / Pixabay.com


Sokolica od północy jest porośnięta gęstym lasem bukowo-jodłowym, południowe ściany opadają natomiast uskokami w przepaść do przełomu Dunajca. Najwyższy uskok pod szczytem Sokolicy stanowi prawie pionowa ściana, kończąca się 100-metrową przepaścią. Tuż pod nią znajduje się spiczasta skała - Głowa Cukru. Sokolica obfituje w ciekawą górską roślinność - porastają ją m. in. porosty, astry alpejskie, złocienie Zawadzkiego, spotkać można także smagliczki skalne oraz naskalne rośliny wapieniolubne.

 

Gratką dla miłośników przyrody jest możliwość natknięcia się w tych okolicach na rzadkie rośliny, w tym m. in. kokoryczkę żółtawą, starca pomarańczowego czy wiechlinę styryjską, które Czerwona Księga Karpat Polskich wymienia wśród gatunków zagrożonych wyginięciem. Na urwiskach gniazdują natomiast pustułki i pomurniki. Co ciekawe, próżno szukać tu obecności sokołów, z którymi najbardziej kojarzy się nazwa Sokolica.

 

Skąd wzięła się nazwa Sokolica?


Etymologia nazwy Sokolica jest bardzo prosta do ustalenia. Szczyt Sokolica został tak nazwany, dlatego, że dawniej gniazdowały na nim sokoły. Dziś niestety ich już nie ma, jednak na pamiątkę ich dawnej bytności na tej górze, Sokolica zachowała swoją pierwotną nazwę.

 

Szczyt ten zachwycał turystów od wieków. W 1879 r. był opisywany przez podróżnika E. Gąsowskiego podczas przeprawy Dunajcem w następujący sposób: "Prześliczny stąd widok na Sokolicę, najwspanialszą ze wszystkich skał pioninskich". Sokolica wzbudzała zachwyt nie tylko w entuzjastach wspinaczki i turystach - w 1867 r. Franciszek Wyspiański stworzył pierwszy album fotograficzny, w którym uwiecznił piękno tej góry. Sokolica była także "muzą" malarza Józefa Szalay'a, który chętnie umieszczał ją na swoich obrazach.

 

Aby przekonać się, w czym właściwie tkwi fenomen tej góry i czy Sokolica rzeczywiście zasłużyła sobie na taką opinię, wystarczy się po prostu się na nią wybrać! Jak tego dokonać - powiemy w dalszej części artykułu.

 

Widok z Sokolicy, fot. uroburos / Pixabay.com

 

Gdzie zatrzymać się na nocleg w okolicy?


Mimo tego, że wejście na Sokolicę nie zajmie nam więcej niż kilka godzin, podczas pobytu w Pieninach, warto zatrzymać się w tych okolicach na dłużej niż jeden dzień. Mając więcej czasu na zwiedzanie, będziemy mogli np. wypożyczyć rower i pojeździć po okolicy, podziwiając piękne widoki i krajobrazy, wybrać się na spływ kajakiem na Dunajcu, a także stanąć na szczycie Trzech Koron - najwyższego wzniesienia w Pieninach.

 

Okolice Sokolicy oferują sporo możliwości noclegowych. Możemy skorzystać z oferty schroniska Orlica zarządzanego przez PTTK, zarezerwować pokój w miejscowym gospodarstwie agroturystycznym lub pensjonacie. Osoby, które chcą mieć dobrą bazę wypadową do zwiedzania okolicy, powinny obejrzeć dostępne noclegi w Szczawnicy i noclegi w Krościenku nad Dunajcem. W pobliżu Szczawnicy biegnie tzw. Droga Pienińska, które nie bez powodu jest nazywana najpiękniejszą drogą w Małopolsce.

 

Willa Widokowa

Willa Widokowa

Szczawnica, ul. św. Krzyża

Apartamenty Szczawnica 9.6
Domki Sokolica nad Dunajcem

Domki Sokolica nad Dunajcem

Krościenko nad Dunajcem, ul. Świętej Kingi

Domki Krościenko nad Dunajcem 10
Markowe Domki

Markowe Domki

Szczawnica, ul. Samorody

Domki Szczawnica 9.9

 

Jak zdobyć Sokolicę? Dwa szlaki, które wiodą prosto na szczyt!


Południowa ściana Sokolicy po raz pierwszy została zdobyta w 1960 r. Wyczynu tego dokonali wspinacze z Krakowa, Roman Łazarski i Jerzy Potocki. Na tym nie skończyła się jednak ich przygoda z Sokolicą - południowo-zachodni filar Sokolicy, uznawany za najtrudniejszą drogę na szczyt, został przez nich zdobyty zaledwie kilka dni później.

 

Polski poeta, pisarz, a prywatnie miłośnik polskich gór, Władysław Anczyc tak natomiast pisał o Pieninach: „Kto nie był w Tatrach i Pieninach, ten nie był nigdzie i nic nie widział”. Ile prawdy jest w tym twierdzeniu, można się w bardzo prosty sposób przekonać, eksplorując obydwa pasma górskie.

 

Swoją przygodę z turystyką górską, warto natomiast rozpocząć od Pienin, które są przyjaźniejsze dla początkujących miłośników górskich wycieczek, oraz od szczytu Sokolica, posługując się wytyczonymi szlakami, które zaprowadzą nas prosto na sam szczyt.


Na Sokolicę szlakiem zielonym z Krościenka


Na Sokolicę prowadzi zielony szlak zaczynający się tuż za centrum Krościenka nad Dunajcem. Jest to dobrze przygotowana trasa, której pokonanie nikomu nie powinno przysporzyć problemów. Podróż rozpoczyna się przy bezpłatnym parkingu w Krościenku, skąd ma swój początek Pieniński Park Narodowy. Szlak zielony cały czas wiedzie leśną drogą, po lewej stronie można natomiast podziwiać Dunajec. Czas przejścia na Sokolicę tą trasą wynosi ok. 1 godziny.


Po drodze można zatrzymać się przy niewielkiej białej kapliczce św. Kingi, która została wybudowana na pamiątkę ucieczki świętej przed Tatarami na Górę Zamkową . Następnie trasa prowadzi przez Polanę Pod Natonią i dalej jest dodatkowo wzmocniona schodkami, które im wyżej prowadzą, tym stają się coraz bardziej strome. Osiągając Przełęcz Sosnów, szlak zielony zmienia się w szlak niebieski, wiodący na szczyt Sokolicy.

Zobacz również: Ciekawe trasy spacerowe po Pieninach i Beskidzie Sądeckim

 

Ile kosztują bilety na Sokolicę?


W tym miejscu należy zaznaczyć, że wstęp na Sokolicę jest w sezonie płatny - przed wejściem na szczyt, musimy więc kupić bilet. Bilet normalny kosztuje 6 zł (w lipcu i sierpniu 8 zł), a ulgowy 3 zł, bez względu na miesiąc. Ten sam bilet możemy wykorzystać także do zdobycia Trzech Koron, pod warunkiem, że wybierzemy się na nie tego samego dnia. Po kupieniu biletu niebieskim szlakiem na szczyt wejdziemy stromym podejściem. Znajduje się na nim punkt widokowy, z którego możemy podziwiać wspaniałe widoki.

 


Sokolica, fot. DzidekLasek / Pixabay.com

 

Wejście na Sokolicę ze Szczawnicy


Alternatywny szlak na Sokolicę, jaki możemy obrać, wiedzie z miejscowości Szczawnica. Szlak ten nie jest, co prawda, zbyt długi, lecz dość stromy. Nie jest także dostępny przez cały rok, gdyż jego fragment stanowi przeprawa przez Dunajec. Trasa rozpoczyna się tuż za Przełomem Dunajca, a dla turystów dostępny jest parking, na którym można zostawić auto.

 

Na Sokolicę wiedzie czerwony szlak, który prowadzi wzdłuż Dunajca. Dojdziemy nim na Cypel, na który wiedzie drewniany mostek, przejdziemy przez schronisko PTTK Orlica i dotrzemy do pierwszego miejsca, przy którym warto się zatrzymać. Jest to Grota Zyblikiewicza, nazywana także Grotą Cygańską. Swoją drugą nazwę zawdzięcza częstej bytności w okolicach Cyganów. Dziś natomiast najczęściej jest wykorzystywana przez turystów jako schronienie przed deszczem.

 


Szczawnica, fot. stepmar / AdobeStock.com

 

 

Przeprawa tratwą przez Dunajec


Dalej trasa wiedzie do przystani flisackiej Nowy Przewóz. To właśnie stąd od 15 kwietnia do końca października organizowana jest przeprawa przez rzekę, dzięki której dostaniemy się na drugą stronę Dunajca. Przeprawa trwa ok. 7 min., bilet normalny kosztuje 3 zł, za ulgowy zapłacimy natomiast 1,5 zł.


Po przeprawie przez Dunajec szlakiem niebieskim dotrzemy na szczyt Sokolicy. Trasa przez ok. 40 min. prowadzi przez las. Na sam szczyt wiodą poręcze, które ułatwiają wspinaczkę. Przed wejściem na galerię widokową pozostaje wykupić bilet i cieszyć się pięknymi widokami. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę stojąc na szczycie Sokolicy?

 


Przeprawa Dunajcem, widok na Trzy Korony, fot. Piotr Szpakowski / AdobeStock.com

 

Atrakcje na szczycie Sokolicy


Jedną z największych atrakcji Sokolicy stanowi wiekowa sosna reliktowa, która od ponad 500 lat rośnie w tym miejscu. Drzewko to zostało niestety uszkodzone podczas akcji ratunkowej z użyciem śmigłowca w 2018 r. - jeden jego konar uległ zerwaniu, sosna jednak przetrwała i nadal cieszy oczy turystów.

 

Reliktowa sosna po wypadku, fot. Nocowanie.pl

 

Zniszczona ikona Pienin nie jest jednak jedyną atrakcją, jaką możemy podziwiać z Sokolicy. Najpiękniejsze są bowiem widoki. Przy dobrej pogodzie możemy nacieszyć oczy przepięknym widokiem na Tatry Bielskie i Tatry Wysokie, podziwiać Przełom Dunajca, Pieniny Środkowe i Pieniny Małe.


Wiekowa sosna po uszkodzeniu, fot. Nocowanie.pl

 

Następny artykuł Powrót do średniowiecza w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!