Solidarity of Arts 2011
W krótkim czasie stał się wizytówką wysokiej kultury na wybrzeżu. Jego idea polega na przyciąganiu wybitnych polskich i światowych artystów do miejsca wyjątkowego dla historii naszego kraju i kontynentu. Festiwal Solidarity of Arts 2011, bo o nim mowa, już po raz trzeci będzie cieszył mieszkańców Gdańska i wypoczywających w nim turystów. Festiwal potrwa od 12 sierpnia do 2 września.
Tak jak w latach ubiegłych, dobór wykonawców i lokalizacji pozwala spełnić dwa ważne założenia Solidarity of Arts: promowanie artystów i instytucji kultury związanych z Trójmiastem i Pomorzem, oraz wyjście z prezentowanymi produkcjami w przestrzeń miejską. Podczas tegorocznej edycji nie zabraknie wyjątkowych spektakli i występów, a tradycyjne punkty programu dzięki obecności niezwykłych gwiazd nabiorą szczególnego wymiaru.
Wręczą Neptuny
Festiwal Solidarity of Arts 2011 oficjalnie rozpocznie się ceremonią wręczenia Neptunów, czyli przyznawanych od 2006 roku nagród Prezydenta Miasta Gdańska. Laureatami są polscy i zagraniczni twórcy, którzy pozostawiają trwały ślad w historii Gdańska i promują wartości, które w Gdańsku mają szczególne znaczenie. W ubiegłych latach te cenne wyróżnienia otrzymywali m.in. Jacek Fedorowicz, Agnieszka Holland, Paweł Huelle, Jan. A.P. Kaczmarek, Krzysztof Penderecki czy Andrzej Wajda.
Gwiazdy odcisną dłonie
Kolejnym stałym akcentem programu gdańskiego festiwalu jest uroczyste odciśnięcie dłoni w Alei Gwiazd na dziedzińcu Filharmonii Bałtyckiej. Jednym z autorów pomysłu Alei jest profesor warszawskiej ASP Adam Myjak. Oprócz gwiazd rodzimych trwały ślad zostawili tu między innymi David Lynch, zdobywczynie Oscarów Faye Dunaway, Anna Paquin i Marcia Gay Harden, Sir Neville Marriner, Marcus Miller, Eddie Daniels i Leszek Możdżer. 12-go sierpnia, bezpośrednio przed oficjalnym otwarciem trzeciej edycji festiwalu, dołączy do nich grupa tegorocznych laureatów Neptunów, nagród Prezydenta Miasta Gdańska.
Największe w Polsce
Formuła, rozmach i jakość artystyczna największego widowiska jazzowego 2010 roku (Możdżer+) do tego stopnia zachwyciły jednego z wybitnych gości Leszka Możdżera, że tym razem to ów gość wystąpi w roli gospodarza show. Kierownik muzyczny Marcus Miller do udziału w koncercie Marcus+ światowej klasy muzyków jazzowych. Na trzech scenach ustawionych za Polską Filharmonią Bałtycką na wyspie Ołowianka w Gdańsku wybitni artyści zagrają utwory własne oraz wybrane przez Marcusa Millera wspólnie z nim i jego zespołem. Marcus+ będzie jedynym widowiskiem w Polsce, na którym artysta zaprezentuje materiał ze swojego albumu Marcus Miller - A Night in Monte Carlo (2010) w oprawie godnej tego wielkiego projektu.
Pamiętają o polskiej prezydencji w UE
W programie nie zabraknie miejsca również dla wydarzeń nawiązujących do polskiej prezydencji w Radzie UE. W Filharmonii Bałtyckiej odbędzie inauguracyjny koncert I, CULTURE Orchestra w ramach projektu Instytutu Adama Mickiewicza. W jej składzie gra 107 najlepszych młodych muzyków z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Polski i Ukrainy. World Orchestra Grzecha Piotrowskiego to również wielka promocja idei wspólnego europejskiego tworzenia. Dobrze się składa, że już na samym początku Prezydencji, właśnie w Gdańsku ludzie wielkich talentów udowodnią, że unijna polityka wschodnia nie jest tylko hasłem.
Szczegółowy program festiwalu Solidarity of Arts 2011:
12 SIERPNIA
19:00 – Uroczyste odciśnięcie dłoni w Alei Gwiazd (Dziedziniec Polskiej Filharmonii Bałtyckiej) - wstęp wolny
20:00 – Ceremonia wręczenia nagród Prezydenta Miasta Gdańska Neptuny 2011 oraz oficjalne otwarcie festiwalu (Dwór Artusa)
13 SIERPNIA
20:00 – Koncert World Orchestra Grzecha Piotrowskiego (Polska Filharmonia Bałtycka) - wstęp wolny
19–21 SIERPNIA
Interaktywna wystawa multimedialna „Wolne media 1981” Krzysztofa Tchórzewskiego (Okolice Dworca kolejowego Gdańsk Główny) - wstęp wolny
20 SIERPNIA
20:30 – Przestrzeń wolności: Widowisko Jazzowe Marcus+.
Wystąpią: Marcus Miller, Trilok Gurtu, Angelique Kidjo, Leszek Możdżer, Tomasz Stańko, Edmar Castaneda, Gil Goldstein, Sinfonia Varsovia, Alex Han, Federico Gonzalez Pena, Sean Jones, Louis Cato (Scena plenerowa Polskiej Filharmonii Bałtyckiej) - wstęp wolny
24 SIERPNIA
19:00 – I, CULTURE Orchestra: Koncert Inauguracyjny (Polska Filharmonia Bałtycka) - wstęp wolny
27 SIERPNIA
19:00 – Sprawa operacyjnego rozpoznania: premiera spektaklu w reżyserii Zbigniewa Brzozy (Teatr Wybrzeże)
bilety: 100 zł normalny (informacje w kasach Teatru Wybrzeże 58 301 13 28)
2 WRZEŚNIA
19:00 – Koncert organowy „La Revolte des Orgues” (Polska Filharmonia Bałtycka) - wstęp wolny
Sprawdź również gotowy Pomysł na weekend w Gdańsku!
Komentarze