Sopot Jazz 2009
W dniach 8 - 13 października br. w Sopocie odbędzie się siódma edycja festiwalu Sopot Jazz 2009. W przeciwieństwie do zeszłorocznego festiwalu, który upłynął pod znakiem akustycznego grania, w tym roku Sopot Jazz zaprezentuje wokalną stronę jazzu.
PROGRAM
8 października 2009, godz. 20.00 - Maciek Grzywacz
Stary Rower, ul. Puławskiego 15 w Sopocie
Zapraszamy na koncert towarzyszący Sopot Jazz 2009 do klubu Stary Rower. Maciek Grzywacz zaprezentuje materiał muzyczny ze swojej najnowszej autorskiej płyty "Fourth Dimension", która w niedługim czasie od sierpniowej premiery zebrała wiele pozytywnych recenzji. Po koncercie jam session.
"Fourth Dimension" to trzecia autorska płyta Macieja Grzywacza, a zarazem kolejny wymiar jego muzyki. Przekaz oparty jest na improwizacji, która przenosi w bogactwo dźwięku wykraczającego poza harmonię. Swoboda formalna, poczucie braku ograniczeń pozostawiają kompozycję otwartą, przynosząc świadomość nieograniczonej przestrzeni jazzu.
Maciej Grzywacz ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie oraz w Monachium (Niemcy). Na swoim koncie, oprócz autorskich albumów, ma dwie nominowane do Fryderyka płyty zespołu (0-58) oraz udział w nagraniach i koncertach ze Zbigniewem Namysłowskim, Jakobem Dinesenem, Adamem Pierończykiem, Piotrem Lemańczykiem, Jackiem Kochanem oraz Wojciechem Staroniewiczem. Koncertował m. in. w Kanadzie, Izraelu, Niemczech, Francji, Holandii, Belgii, Szwecji, Finlandii, Rosji, Austrii, Rumunii i na Węgrzech.
9 października 2009, godz. 20.00 - Freeyo
Klub Atelier, al. Mamuszki 2 w Sopocie
Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego, lidera i twórcę Pink Freud, Irka Wojtczaka, saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook oraz Michala Gosa, perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa. Współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn.
10 października 2009, godz. 19.00 - Urszula Dudziak z zespołem (Jan Smoczyński, Tomasz Krawczyk, Daniel Biel, Artur Lipiński)
Sala Koncertowa PFK na terenie Opery Leśnej
W przeciwieństwie do zeszłorocznego festiwalu, który upłynął pod znakiem akustycznego grania, w tym roku Sopot Jazz zaprezentuje wokalną stronę jazzu. 10 października wystąpi jedna z najwybitniejszych polskich wokalistek, nie tylko jazzowych – Urszula Dudziak.
Niezwykła skala głosu, swoboda i perfekcja intonacji w każdej z jej pięciu oktaw oraz oryginalna technika wokalna to jej znaki rozpoznawcze. Natomiast pionierskie osiągnięcia w zastosowaniach współczesnej elektronicznej technologii muzycznej zyskały jej sławę artystki oryginalnej i kreatywnej. Podstawę wokalistyki Urszuli Dudziak stanowi instrumentalne traktowanie głosu, wywodzące się z klasycznej i powszechnej w muzyce jazzowej techniki śpiewu „scatem”.
Artystka nagrała około 50 płyt i występowała z innymi sławami polskiej i zagranicznej sceny muzycznej, m.in. Bobbym McFerrinem, Herbiem Hancockiem, Wyntonem i Branfordem Marsalisami, Gilem Evansem i Stingiem, Niną Simone, Carmen McRae, Michałem Urbaniakiem, Grażyną Auguścik.
11 października 2009, godz. 19.00 - Matt Bianco
Sala Koncertowa PFK na terenie Opery Leśnej
1 października pojawi się zagraniczna gwiazda tegorocznego festiwalu – słynny brytyjski zespół Matt Bianco, prekursor modnego obecnie smooth jazzu, w którym swoją karierę muzyczną zaczynała Basia Trzetrzelewska. Założony w 1983 roku zespół, pomimo licznych zmian personalnych, konsekwentnie rozwija swój styl muzyczny balansujący na granicy popu i jazzu. Nagrał 14 bestsellerowych albumów, w tym najnowszy „Hifi Bossanova”, który miał premierę w maju tego roku. Jego hity smooth jazzowe i pop jazzowe trafiły na listy przebojów w Europie, Japonii i Stanach Zjednoczonych. Twórczość Matt Bianco cieszy się popularnością nie tylko fanów ambitnego popu – doceniają ją także bardziej wymagający wielbiciele jazzu.
13 października 2009, godz. 20.00 - Jazz Travel: Marek Stryszkowski & Little Egoists
Versalka, ul. Monte Cassino 63 w Sopocie
Powołani do życia w 1986 roku przez byłego członka zespołu Laboratorium Marka Stryszowskiego „Mali Egoiści” zaczęli występować na prawie wszystkich ważniejszych festiwalach i koncertach w kraju i poza jego granicami. Swąją pierwszą płytę „Radio Wieliczka” nagrali w 1988 r. dla szwajcarskiej wytwórni. Od tej pory popularność grupy w: Szwajcarii, Niemczech, Austrii, Słowacji i Czechach ciągle rośnie.
Promocję ich następnej płyty „Two fingers” rozpoczęto we Frankfurcie nad Menem (na wspólnym koncercie z Michaelem Jacksonem) i kontynuowano w trakcie trasy prowadzącej przez Air Festiwal Clausthal, Jazz Roch Festiwal w Schaffhausen. Po występach w Stanach Zjednoczonych z amerykańską sekcją rytmiczną, czwórka muzyków Little Egoists zdecydowała wspólnie z jej członkami rozpocząć swe artystyczne zmagania. W nowym składzie (Marek Stryszowski, Sebastian Bernatowicz, Bill Dickens, Ernie Adams) zespół odbył maraton 26 koncertów po Polsce, uczestnicząc w Jazz Jamboree i Krakowskich Zaduszkach Jazzowych.
W 1996 roku Little Egoists, jako jedna z dwóch grup polskich została zaproszona przez Polski Komitet Olimpijski na występy podczas XXVI Igrzysk Olimpijskich – Atlanta ’96.
Zapraszamy!
Więcej informacji/Źródło: www.bart.sopot.pl
Komentarze