Sopot w Krakowie

Sopot w Krakowie

22 września na Rynku Głównym w Krakowie na turystów i mieszkańców czeka szereg atrakcji prosto z Sopotu.

Od godziny 11.00 prezentacja stoisk promocyjnych miasta Sopotu oraz firm związanych z kurortem. W trakcie trwania imprezy pokaz biżuterii z bursztynu oraz prezentacja spektaklu „Wyprzedaż wspomnień” w wykonaniu teatru ulicznego „POZA TYM” działającego przy Sopockiej Scenie Off de Bicz.
Atrakcją wieczoru będzie występ zespołu RAZ DWA TRZY. Planowane zakończenie imprezy jest około godziny 22.00

 
Szczegółowy program imprezy:
11.00 - 19.00 wystawa " Sopoccy rybacy", " Sopockie inwestycje", stoiska promocyjne miasta Sopotu oraz firm związanych z Sopotem.
15.00 pokaz biżuterii firmy Amberways B.Kamińska
Kolekcje "Aura cynamonowa", "Zakochana kobieta"
19.00 - 19.45 spektakl w wykonaniu teatru ulicznego POZA TYM - "Wyprzedaż wspomnień"
20.15 - 22.00 koncert zespołu RAZ DWA TRZY

 

Teatr Poza Tym jest młodą grupą teatralną założoną przez Jarosława Rebelińskiego, wieloletniego aktora Teatru Snów. Spektakl „Wyprzedaż wspomnień” powstał podczas półtorarocznej pracy w ramach staży teatralnych Sopockiej Sceny Off de BICZ. Premiera odbyła się 26 czerwca 2006 roku w Gdańsku z okazji otwarcia Muzeum Bursztynu.

 

Spektakl „Wyprzedaż wspomnień"

Widowisko powstało na kanwie opowiadań Brunona Schulza. Jego proza jest nasycona niezwykle plastycznymi obrazami zarówno postaci, jak i miejsc, i dzięki temu staje się znakomitym materiałem dla teatru ulicznego, w którym przemawia przede wszystkim forma, nie słowo. Schulz przedstawia rzeczywistość na granicy snu i jawy, codzienności i odświętności, tego, co zwykłe, i tego, co bajeczne – twórcy widowiska chcą stworzyć miejsce odrealnione i odmienione
dzięki teatrowi.

 

Bohaterem widowiska jest młody mężczyzna, który swoją obecnością kształtuje i przemienia rzeczywistość, z którą ma do czynienia. Kiedy się pojawia, ludzie, rzeczy i miejsca przeobrażają się, przybierając formy niezwykłe, tajemnicze i magiczne. W drodze spotyka sytuacje ze swojej przeszłości i przyszłości, błądząc pomiędzy fikcyjnymi obrazami a rzeczywistością, poszukując Domu.

 

Spektakl jest zbudowany ze scen-obrazów, które wyłaniają się jedne z drugich, powiązane ze sobą znaczeniami i wywołujące nowe znaczenia w zderzeniu ze sobą. Historia życiowej podróży młodego mężczyzny staje się również uniwersalną opowieścią o historii człowieka: o patriarchalnej strukturze małżeństwa unieruchamiającej kobietę i mężczyznę w przypisanych z góry rolach, fascynacji agresją i wojną, marzeniu o wolności i byciu ponad rozczarowującą rzeczywistością poprzez tworzenie nowych idei.

 


Zespół RAZ DWA TRZY - Według informacji ogłoszonej przez zespół, "Raz Dwa Trzy" rozpoczęło działalność 31 lutego 1990 roku w Zielonej Górze. Kilka tygodni później zagrali pierwszy koncert właśnie w Zielonej Górze, w klubie, „Zatem".

 

Wiosną tego samego roku wzięli udział w Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie zdobywając Grand Prix Festiwalu, nagrodę za teksty, muzykę, aranżacje, nagrodę im. Wojtka Bellona, nagrodę Jacka Kaczmarskiego, oraz prywatną nagrodę J.K. Pawluśkiewicza (20 dolarów amerykańskich). Grupa została zaproszona do udziału w opolskim festiwalu, w koncercie "Debiuty" i otrzymała "Wyróżnienie". W kolejnych latach brała udział w następujących po sobie edycjach festiwali w Krakowie i w Opolu. Na początku lat dziewięćdziesiątych została zaproszona również na festiwal w Jarocinie.

 

Zdając sobie sprawę z trudności, z jakimi krytyka, oraz część odbiorców przyjęła odmienność brzmienia i poetyki, zespół podsuwał definicje pomocnicze, które mogły w dyskretny sposób zainteresować odbiorcę muzyką i treściami zagranymi i wyśpiewywanymi przez muzyków. I tak najpierw mieliśmy do czynienia z "landszaftami muzycznymi" (debiutancka, analogowa płyta "Jestem Polakiem", "To ja"), następnie "happy spirit" - płyta "Cztery" i "Sufit", "bridge music" na plycie "Niecud".


Ten szczególny, zdystansowany rodzaj egzystencjalizmu poparty elementami sympatii do szeroko pojętej ludzkości charakterystyczny dla twórczości Adama Nowaka, dziennikarze usiłowali porównywać z innymi wykonawcami, co nie zawsze oddawało sens przekazu prezentowanego przez zespół. Nietypowe instrumentarium i wyjątkowe dojrzałe, ale często ironiczne teksty Nowaka kojarzyły się z piosenką napisaną w Paryżu, usłyszaną w Warszawie, gdzieś w drodze do Moskwy. Zespól na płytach "Cztery" i "Sufit" nawiązał współpracę z Wojciechem Waglewskim jako producentem. Muzyka zyskała poszerzone brzmienie, elementy, bluesa, jazzu, folku i dość osobliwą, rockową energię. Tak wzbogacone albumy zyskały sympatię szerszej, nie tylko związanej z tak zwanym nurtem „piosenki studenckiej”, publiczności. Pojawiły się teledyski, programy i koncerty telewizyjne (TVP, Polstat, Canal+), które w znaczny sposób przyczyniły się do wciąż rosnącej popularności.

 

W 1994 roku album "Cztery" był nominowany do Fryderyków w kategorii "Najlepszy Album piosenki Poetyckiej". Płyta "Niecud" wyprodukowana przez Marcina Pospieszalskiego otrzymała Fryderyka '99 w kategorii "Muzyka Alternatywna". Następną płytą nagraną po kilku latach przerwy był koncert zarejestrowany w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w Polskim Radiu. Na zlecenie "Trójki" zespół w lutym 2002 roku przearanżował kilkanaście piosenek wielce cenionej w kraju autorki słów do piosenek i wykonał je w piątą rocznicę śmierci tekściarki i poetki w studiu Jej imienia. Koncert ten przeszedł do historii polskiej muzyki rozrywkowej, nakład krążka przekroczył ponad dziewięćdziesiąt tysięcy sztuk – płyta zyskała status „platynowej”. Została również nominowana do Fryderyków 2002 w osobliwej kategorii "Muzyka Popularna". Rok później ukazuje się studyjny, autorski album "Trudno nie wierzyć w nic", który ugruntowuje pozycję zespołu "Raz Dwa Trzy" na rynku muzycznym, czyniąc z grupy jedno z najciekawszych na nim zjawisk. Za tę płytę "RDT" nominowany jest do Fryderyków'2003 aż w siedmiu kategoriach. Otrzymuje pięć statuetek - w kategorii "Muzyka Alternatywna" za "Piosenkę Roku", "Produkcję", "Teksty", "Płytę Roku", "Grupę Roku". Płyta rozeszła się do tej pory w ponad siedemdziesięciotysięcznym nakładzie i zyskała status płyty "platynowej".
Album "Trudno nie wierzyć w nic" (Polskie Radio) w warstwie pomysłu wynika z wcześniejszych dokonań grupy, ale za sprawą współpracy z producentem Marcinem Pospieszalskim muzyka zyskuje nowe, głębsze i szlachetniejsze brzmienie. Na potrzeby rejestracji płyty poszerzone zostaje instrumentarium o elementy perkusyjne(Tomas Celis Sanchez), sekcje dętą (Mateusz Pospieszalski, Antoni Gralak). Teksty nabierają nowego, metafizycznego kontekstu, który poparty mieszaniną wątpliwości ich autora opowiadają o wędrówce człowieka poprzez życiowe komplikacje. Poszukują intencji złudnej pewności dokonywanych wyborów i prowokują pytania, od których nie sposób uciec.

 

Zespół istnieje od piętnastu lat, a od dziesięciu w niezmienionym składzie nagrywa i koncertuje w kraju i za granicą.

 

Skład zespołu:
Adam Nowak – gitara, śpiew
Grzegorz Szwałek – pianino el. akordeon, klarnet
Jacek Olejarz – perkusja
Jarek Treliński – gitara elektryczna
Mirek Kowalik – gitara basowa

Następny artykuł Low Fi Festiwal

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!