Sosna na Sokolicy ponownie uszkodzona!

Sosna na Sokolicy ponownie uszkodzona!

Pieniński Park Narodowy informuje o uszkodzeniu reliktowej sosny, która rośnie na szczycie Sokolicy. Od lat stanowi symbol tego miejsca, więc najnowsze informacje zostały przyjęte ze smutkiem, tym bardziej, że to nie pierwszy raz, gdy drzewo uległo częściowemu zniszczeniu.

Sosna na Sokolicy to nieformalny symbol Pieńskiego Parku Narodowego. Stanowi najczęściej fotografowany obiekt w okolicy. W dniu 5 stycznia 2021 r. na stronie internetowej parku zamieszczono informację o tym, iż uległa zniszczeniu:

W ostatnich dniach odłamała się dolna gałąź konaru sosny na Sokolicy, który pozostał po uszkodzeniu z 2018 r. Gałąź złamała się prawdopodobnie pod wpływem silnego wiatru. Wraz z zespołem naukowców pracujących przy poprzednich badaniach sosny ocenimy jej stan i jeżeli będzie to możliwe podejmiemy kroki w celu zabezpieczenia drzewa.


Jest to tym bardziej dotkliwa strata, gdyż trzy lata temu, podczas akcji ratunkowej TOPR, podmuch z silnika śmigłowca złamał górną gałąź sosny. Teraz straciła dolny konar, co na zawsze zmieniło widok szczytu Sokolicy. Gałąź złamana w 2018 r. została zabezpieczona i obecnie jest prezentowana na wystawie w siedzibie Pienińskiego Parku Narodowego.

Sosny na Sokolicy – atrakcja Pieńskiego Parku Narodowego


Reliktowe sosny z Sokolicy należą do najstarszych w Polsce, liczą ponad 500 lat. Już sam ten fakt czyni z nich prawdziwą atrakcję Pienińskiego Parku Narodowego. Można je zobaczyć podczas wędrówki na szczyt Sokolicy, najsłynniejszego wzniesienia w Pieninach. Jest wspaniałym punktem widokowym na Pieniński Przełom Dunajca, Pieniny Środkowe, Małe Pieniny, Magurę Spiską, Tatry Bielskie oraz Tatry Wysokie.

Zobacz, jak wyglądała słynna sosna z Sokolicy, zanim uległa zniszczeniom:

Na Sokolicę prowadzą dwie trasy:

  • niebieska – ze Szczawnicy przez Sokolą Perć i Trzy Korony;

  • zielona – z Krościenka przez przełęcz Sosnów, gdzie łączy się z niebieskim szlakiem turystycznym.

Trzeba pamiętać, że wejście na Sokolicę jest płatne (6 zł za bilet normalny i 3 zł za bilet ulgowy). Opłat nie pobiera się tylko pomiędzy 1 listopada a 19 kwietnia.

Następny artykuł Ustronne miejsca w pobliżu...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!