Sosna na szczudłach i inne atrakcje Buska-Zdroju
Sosna na szczudłach, to brzmi egzotycznie! Jednak jest to jedna z atrakcji swojskiego Buska-Zdroju, popularnego uzdrowiska w województwie świętokrzyskim. Turyści często przyjeżdżają, by zobaczyć to nietypowe drzewo – odpowiadamy, dlaczego tak wygląda.
Busko-Zdrój to uzdrowisko leżące w południowym krańcu województwa świętokrzyskiego. Od Kielc oddalone jest o 50 kilometrów, natomiast od Krakowa o 80. Busko-Zdrój słynie z leczniczych wód mineralnych – o miejscowych solankach wspomina nawet przywilej wydany w XIII wieku przez Bolesława Wstydliwego, ale badania nad ich leczniczymi właściwościami przeprowadzono dopiero w 1808 roku. Tę datę uznaje się też za początek Buska-Zdroju jako uzdrowiska.
W mieście, jak i jego okolicy, jest wiele interesujących miejsc, a nawet przyrodniczych osobliwości. Wśród nich na pewno należy wymienić unikatową sosnę na szczudłach!
Sosna na szczudłach – Wełecz
fot. Nocowanie.pl
Wygląda jakby kroczyła, takie jest pierwsze skojarzenie po ujrzeniu sosny na szczudłach. Drzewo prezentuje się zjawiskowo, a przez to, że stoi samotnie na niewielkiej polanie, jeszcze bardziej rzuca się w oczy. Sosna rzeczywiście jest potężna - obwód jej pnia wynosi aż 2 metry!
Turyści przyjeżdżają tu przede wszystkim po to, by zobaczyć system korzeniowy, który jest niemal całkowicie odsłonięty! Wygląda to wręcz koronkowo i delikatnie, ale nie dajmy zwieść się pozorom, sosna, mimo że na szczudłach, stoi bardzo stabilnie już od prawie stu lat. Taki wygląd drzewa nie jest zasługą matki natury, a działalności człowieka. Miejscowa ludność wydobywała tu piasek, co spowodowało obniżenie terenu i ukazanie korzeni, znajdujących się do tej pory pod ziemią. Od 10 października 2002 roku sosna na szczudłach jest pomnikiem przyrody.
Aby zobaczyć sosnę wystarczy pokonać odległość niespełna 5 kilometrów z centrum Buska-Zdroju! Samochodem można dojechać w kilka minut, natomiast spacer zajmie około godziny.
Nie tylko sosna na szczudłach. Poznaj atrakcje w Busku-Zdroju
fot. Nocowanie.pl
Najbardziej reprezentacyjną część stanowi tu ogrodzony ogród łazienkowski z sanatorium Marconi i centralnie ulokowaną fontanną. Budynek wzorowany był na rzymskich obiektach użyteczności publicznej. Warto go odwiedzić nie tylko by podziwiać architekturę, ale także spróbować buskich wód mineralnych!
Do sanatorium prowadzi Aleja Mickiewicza, czyli wysadzana drzewami reprezentacyjna promenada, która łączy ogród łazienkowski z rynkiem.
Tężnia solankowa w Busku-Zdroju
Jedną z najnowszych atrakcji Buska-Zdroju jest nowoczesna tężnia solankowa. Znajduje się w południowej części miasta, na terenie nowego parku zdrojowego. Nie przypomina tężni w Ciechocinku czy Inowrocławiu, ma bowiem okrągły kształt. Składa się z dwóch pierścieni, pomiędzy którymi znajdują się przejścia, przez co układ przypomina mały labirynt. Na szczycie tężni w Busku-Zdroju znajduje się punkt widokowy.
Tuż obok mamy nowoczesny dom zdrojowy - mieści się w nim pijalnia wód mineralnych oraz mini tężenia, z której można korzystać przez cały rok.
Zobacz noclegi w Busku-Zdroju:
Zabytki w Busku-Zdroju
Najważniejszym zabytkiem Buska-Zdroju jest XVII-wieczny kościół św. Leonarda. To drewniana świątynia cmentarna wybudowana w miejscu kościoła z XII wieku. Wewnątrz znajduje się barokowe wyposażenie z pięknym ołtarzem głównym. Ustawiono w nim figurę patrona świątyni.
Kościół na co dzień jest zamknięty dla zwiedzających. Jego wnętrze można zobaczyć podczas specjalnie organizowanych wycieczek. Również od dawna nie odprawia się tam mszy – wyjątkiem jest dzień patrona, a dokładnie niedziela przypadająca po 6 listopada.
fot. Nocowanie.pl
Do najpiękniejszych zabytków można zaliczyć wspomniane wcześniej sanatoriom Marconi, a także sąsiadującą z nim neogotycką kaplicę, której patronką jest św. Anna.
Busko-Zdrój – jezioro
Letnią atrakcją okolicy jest zalew w Radzanowie. Z Buska-Zdroju biegnie tam ścieżka dla pieszych i rowerzystów, licząca około 3 kilometry. W sezonie działa tam plaża z kąpieliskiem, które strzeżone jest przez ratowników. Przy plaży znajdują się boiska do siatkówki, kamienny grill oraz molo.
Komentarze