Spacer po niezwykłych miejscach - Rezerwat Meteoryt Morasko

Spacer po niezwykłych miejscach - Rezerwat Meteoryt Morasko

Zbliża się wiosna, a wraz z nią wiele możliwości, jeśli chodzi o spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Nie da się ukryć, że w przypadku tej pory roku, najczęściej przeważają spacery po miejscach ze wspaniałą przyrodą i wycieczki rowerowe po atrakcyjnych turystycznie regionach. W tym artykule prezentujemy kolejne miejsce, idealne na wiosenny spacer, ale nie tylko - bo każda pora roku w tym miejscu wygląda naprawdę zjawiskowo. W czym tkwi wyjątkowość rezerwatu Meteoryt Morasko.

Wraz z nadejściem wiosny, większość turystów odetchnie z ulgą. Po dość intensywnej zimie  i ciągłym siedzeniu w domu, w końcu nadejdzie czas upragniony i tak bardzo wyczekiwany. Wiosna to dobry moment, by ruszyć się z własnych czterech ścian i odkrywać miejsca niezwykłe. Nic, ani nikt, nie jest w stanie nas powstrzymać przed spacerem w przypadku sprzyjającej aury. Tego typu aktywność przynosi wiele korzyści - pozwala na chwilę oderwać się od codziennych obowiązków i problemów, a także spędzamy czas w bliskości z przyrodą. I to liczy się najbardziej. Sporo osób, w związku z trwającą pandemią koronawirusa, poszukuje miejsc, w których można spędzić czas z dala od tłumów turystów. Rezerwat przyrody Meteoryt Morasko jest ku temu miejscem idealnym. Z powodzeniem możemy się tu wybrać w gronie rodziny lub znajomych i to o każdej porze roku. Nadchodząca wiosna, tak przez wszystkich lubiana, daje wiele możliwości spędzania wolnego czasu. Warto podkreślić, że sezon wiosenny charakteryzuje się tym, że więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. I robimy to chętniej - ze względu na przyrodę budzącą się do życia, dużą ilość słonecznych dni i przez to, że dni stają się coraz dłuższe.


Wśród kierunków, które najchętniej wybieramy na wiosenną porę roku, nieustannie królują góry, morze i jeziora. Jeśli planujemy spacer, to najczęściej wybierane są parki, ogrody botaniczne i lasy. Rezerwat Meteoryt Morasko jest miejscem, które łączy w sobie elementy parku i lasu, dzięki czemu każdy powinien być zadowolony. Wspaniała roślinność, czyste powietrze i malownicze alejki spacerowe z ławeczkami, na których możemy odpocząć. Czy może być coś piękniejszego od śpiewu ptaków i wspaniałych warunków do chwilowego oderwania się od codzienności? Z pewnością nie. To ogromny zastrzyk pozytywnej energii, dlatego jeśli mamy możliwość, by wybrać się do Wielkopolski, to warto bez wątpienia odwiedzić rezerwat przyrody Meteoryt Morasko.


Sprawdź również: Rezerwaty przyrody w Polsce


Rezerwat przyrody Meteoryt Morasko - idealna propozycja na spacer o każdej porze roku


To miejsce niezwykłe z wielu powodów. Z pewnością zafascynuje miłośników przyrody i miłośników nauki, w tym przede wszystkim - astronomii. W czym tkwi wyjątkowość tego rezerwatu? Jest to miejsce chroniące obszar spadku i kraterów uderzeniowych po uderzeniu w tym miejscu meteorytu. Warto podkreślić fakt, że odnalezienie meteorytu miało miejsce w 1914 roku. Był to meteoryt żelazny, który uderzył w to miejsce najprawdopodobniej pomiędzy 2700 a 4100 r. p.n.e. W 2012 roku znaleziono kolejny fragment meteorytu, który ważył aż 300 kg ze zwietrzeliną. Było to największe tego typu znalezisko w Polsce.


Na uwagę zasługuje również sama lokalizacja tego miejsca - rezerwat znajduje się w peryferyjnej części Poznania - Morasko, które niegdyś stanowiło podpoznańską wieś. Jest w związku z tym chętnie odwiedzany przez mieszkańców Poznania, całego regionu Wielkopolski i turystów z innej części naszego kraju. Najwygodniej się tu dostać jadąc ulicą Meteorytową i pozostawić swój samochód na parkingu leśnym.


Obszar całego rezerwatu obejmuje nieco ponad 54 ha. W związku z tym spacer po tym miejscu zajmie nam nieco dłużej niż tylko chwilę. Naszą wędrówkę najlepiej jest rozpocząć przy pamiątkowym Głazie Jaśkowiaka, przy którym znajduje się tablica z opisem szlaku meteorytów, który poprowadzi nas na spacer w kierunku kraterów i finalnie na Górę Moraską, będącą najwyższym wzniesieniem miasta, z której można podziwiać niezwykłą panoramę całego Poznania. Teren bardzo zróżnicowany – miejscami dość ostre podejścia i niektóre wąskie ścieżki pozwalają poczuć się trochę, jak podczas wypraw w popularnych górskich regionach w Polsce


Mając, na uwadze przyrodę tego rezerwatu, należy podkreślić, że lasy dębowo-grabowe i niezwykle rzadkie gatunki roślin, w tym lilia złotogłów, kopytnik pospolity, czy rogatek krótkoszyjkowy. Mieszkają tu również rzadko spotykane ptaki, w tym lelek kozodój i dzięcioł czarny


Jeziorka zlokalizowane w kraterach poprzerastane są kłębami pędów rogatka krótkoszyjkowego. Przy ich brzegach występuje pałka i turzyca prosowa. Latem akweny pokrywa zwarty kożuch rzęsy wodnej, co uniemożliwia życie w nich ryb (brak tlenu). W kraterach i ich okolicy występują ponadto: kumak nizinny, grzebiuszka ziemna, żaba jeziorkowa, żaba wodna i żaba moczarowa.


Cała długość szlaku, który musimy pokonać, by poznać ciekawostki związane z meteorytami, zajmuje aż 11,3 km. Dla chcącego, nic trudnego. Relaks w tym miejscu gwarantowany i to niezależnie od pory roku.


Przeczytaj koniecznie: Poznań na weekend z dzieckiem


Noclegi w Poznaniu


Poznań posiada bardzo bogatą bazę noclegową. Wśród turystów, którzy odwiedzają to miasto, najpopularniejsze są obiekty z kategorii hostele oraz pokoje i kwatery. Poznańskie hostele oferują nie tylko atrakcyjną cenę, ale również świetną lokalizację. Większość obiektów z tej kategorii znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie z centrum miasta. Dużą popularnością cieszą się także oferty wynajmu pokoi gościnnych, chociaż obiekty tego typu znajdują się nieco dalej od centrum.


Ceny noclegów w Poznaniu są zróżnicowane i zależą głównie od standardu obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiektach z kategorii hostele, wówczas za niewielką cenę, możemy znaleźć obiekt znajdujący się bardzo blisko centrum miasta. Cena noclegu w poznańskim hostelu może wynieść od 28 zł. Warto pamiętać, że właściciele obiektów ustalają ceny indywidualnie, dlatego ceny mogą różnić się w weekendy i być o 24% wyższe od tych, które oferowane są w dni powszednie. Średni koszt noclegu w Poznaniu wynosi od 94 zł.

 

 

 

 


Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Poznaniu


Mamy nadzieję, że wizyta w tym wyjątkowym miejscu dostarczy samych wspaniałych wrażeń, zarówno dla miłośników przyrody i nauki. To punkt obowiązkowy podczas pobytu w Poznaniu.


Następny artykuł Ruszają protesty hotelarzy...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!