Spacer po parku narodowym i rezerwacie przyrody - co wolno, a czego nie wolno?
Podczas naszego wypoczynku odwiedzamy wszystkie możliwe miejsca, które wyróżniają się czymś wyjątkowym. Są też takie, które objęte są specjalnym nadzorem i ochroną, przez co musimy przestrzegać pewnych zasad i reguł, związanych z przebywaniem w tym właśnie miejscu. Co wolno, a czego nie wolno robić w parkach narodowych i rezerwatach przyrody?
Na samym wstępie warto podkreślić, że w całej Polsce mamy łącznie 23 parki narodowe i aż 1502 rezerwaty przyrody. Są to miejsca szczególne, które chętnie odwiedzamy podczas wypoczynku nad morzem, w górach, czy nad jeziorami. Wyróżniają się przede wszystkim niezwykłą przyrodą, światem zwierząt - wszystko to oczywiście podlega specjalnej ochronie.
Polskie parki narodowe są jednym z najważniejszych elementów polskiego systemu ochrony przyrody, unikalnego na tle innych państw Europy. To blisko 80-letnia tradycja ochrony przyrody o najwyższej wartości, to jednocześnie tereny w znacznej części udostępnione ludziom, na których można podziwiać naturę, ucząc się jednocześnie wrażliwości na jej piękno.
Obecność turystów w parku narodowym łączy się z zagrożeniem dla tego cennego przyrodniczo obszaru, wynikającym np. z deptania roślin, niszczenia runa leśnego, postępowania procesów erozyjnych, niepokojenia zwierząt. W celu ograniczenia zagrożeń spowodowanych wpływem turystyki na przyrodę parku, wprowadzono zasady udostępnienia jego obszaru dla odwiedzających. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku rezerwatów przyrody.
Co wolno, a czego nie wolno robić w parkach narodowych i rezerwatach przyrody?
Trwa czas letnich wyjazdów, a co za tym idzie świetna okazja na odpoczynek na łonie natury oraz poznanie skarbów przyrody. Ale czy wiemy jak zachowywać się na najcenniejszych przyrodniczo terenach, takich jak parki narodowe, czy rezerwaty przyrody? Przypomnijmy więc najważniejsze zasady obowiązujące na tych terenach.
-
Najważniejsze zasady, obowiązujące w parkach narodowych
-
Poruszamy się tylko po wyznaczonych szlakach.
-
Zakaz palenia papierosów poza wyznaczonymi ku temu miejscami.
-
Palenie ognisk jest dozwolone wyłącznie w miejscach wyznaczonych przez dyrektora parku.
-
Starajmy się zachować ciszę i spokój i nie hałasować.
-
Nie zbliżamy się do znajdujących się na szlakach zwierząt, nie dokarmiamy ich.
-
Przed wyruszeniem do parku narodowego, warto mieć przy sobie telefon kontaktowy do dyrekcji parku, na który można będzie zadzwonić, by powiadomić, że ktoś np. niszczy przyrodę lub gdy na trasie znajdziemy ranne zwierzę.
-
Zakaz zrywania kwiatów, grzybów i owoców leśnych.
-
Obszar parków narodowych możemy również zwiedzać rowerem, konno, bryczką czy transportem zorganizowanym przez park lub inny podmiot działający w porozumieniu z parkiem.
-
Można skorzystać z udostępnionych przez park plaż, na których przy odrobinie szczęścia można spotkać fokę, np. w Słowińskim Parku Narodowym.
-
Wszelkie śmieci zabieramy ze sobą - do plecaka lub woreczka i wyrzucamy je do kosza na śmieci na terenie parku lub gdy go opuścimy.
Pamiętaj, że za nieprzestrzeganie wyżej wspomnianych zakazów, możesz otrzymać karę finansową.
Podczas wakacyjnego wypoczynku, warto korzystać z zasobów, jakie mamy wokół siebie. Niech czas wypoczynku służyły nie tylko nam, ale i środowisku. Chrońmy różnorodność, jaką nam oferują parki narodowe.
Sprawdź: Poznaj 7 najpiękniejszych parków narodowych w Polsce
-
Najważniejsze zasady, które obowiązują w rezerwatach przyrody
-
Zakaz zrywania i niszczenia roślin.
-
Zakaz ruchu pieszego, rowerowego, narciarskiego i jazdy konnej wierzchem, z wyjątkiem szlaków i tras wyznaczonych przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska. W praktyce oznacza to, że jeśli takie trasy nie zostały w danym rezerwacie wyznaczone, bez zgody właściwego regionalnego dyrektora ochrony środowiska nie można na jego terenie przebywać.
-
Zakaz zbierania grzybów i runa leśnego.
-
Zakaz chwytania i zabijania dziko żyjących zwierząt.
-
Nie zakłócamy ciszy.
-
Nie pozyskujemy skał, skamieniałości, minerałów i bursztynu.
-
Zabroniona jest wspinaczka, eksploracja jaskiń i zbiorników wodnych, biwakowanie, czy palenie ognisk i wyrobów tytoniowych, chyba że regionalny dyrektor ochrony środowiska wyznaczył miejsca, gdzie jest to dozwolone.
Jeśli za cel swojej podróży obierzesz sobie rezerwat przyrody, to warto się upewnić, czy jego obszar został udostępniony dla społeczeństwa, a jeśli tak – to sprawdź na jakich zasadach można z niego skorzystać. W tym celu można skontaktować się z odpowiednią regionalną dyrekcją ochrony środowiska.
Poznaj: Najbardziej niezwykłe rezerwaty przyrody w Polsce
W górach, nad morzem, a może w środkowej Polsce? Sprawdź propozycje noclegów na wakacje w pobliżu parków narodowych i rezerwatów przyrody
Podczas wakacyjnego urlopu warto pamiętać o najważniejszych zasadach, wynikających z przebywania w parkach narodowych i rezerwatach przyrody. Pamiętaj, że Ty tam jesteś tylko gościem.
Komentarze