Spodek

Spodek

Spodek to napopularniejszza w w Polsce hala widowiskowo-sportowa w Polsce, znajdująca się w Katowicach przy Alei Korfantego 35. Hala ta jest zarządzana przez Przedsiębiorstwo Widowiskowo-Sportowe "Spodek" i należy do miasta Katowic. 

Idea utworzenia hali widowiskowo-sportowej na terenie Katowic, ówcześnie zwanych Stalinogrodem, zaistniała już w 1955. Początkowo obiekt miał znajdować się na obrzeżach miasta, na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku.

W 1959 Stowarzyszenie Architektów Polskich ogłosiło konkurs na wykonanie projektu wspomnianej hali. Wygrałł zespół projektantów z Biura Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego z Warszawy, reprezentowany przez architektów Macieja Gintowta i Macieja Krasińskiego. Wykonawcą konstrukcji był Andrzej Żórawski, wg projektu podobnie zawieszonego dachu warszawskiego Supersamu projektu Wacława Zalewskiego zrealizowanego w 1962.

Po prezentacji projektu, decyzją ówczesnego wojewody, za wstawiennictwem Jerzego Ziętka została wyznaczona nowa lokalizacja w pobliżu ścisłego centrum, na miejscu dawnej hałdy hutniczej, na terenach klasyfikowanych ze względu na szkody górnicze w kategorii A2.

Pierwsze prace konstrukcyjne rozpoczęły się w 1964. Wkrótce pracę nad konstrukcją przerwano na 18 miesięcy z powodu podejrzeń o błędy konstrukcyjne. Podejrzenia nie sprawdziły się. W 1969 był oddany pierwszy budynek – przylegające do Spodka lodowisko. Ostatecznie halę ukończono w 1971.


Na halę przeznaczono 200 mln zł, jednak ostatecznie jej koszt wyniósł ok. 800 mln zł.


W 2008 zamontowany został system klimatyzacyjny.



W styczniu 2009 rozpoczął się remont hali. Obiekt pozostanie zamknięty dla widzów co najmniej przez pół roku.

Spodek jest jedenym z pierwszych w skali światowej obiektów z dachem zrealizowanych jako kopuła prętowo-linowa. Ważąca 300 ton stalowa konstrukcja kopuły połączona jest z zewnętrznym stalowym pierścieniem za pomocą 120 lin nośnych w formie prętowo-cięgnowych kratownic, na których osadzone jest pokrycie dachowe.

Hala główna z zewnątrz kształtem przypomina nieco latający spodek (tzw. UFO), co wynikło z połączenia dwóch podstawowych funkcji planowanych dla tego obiektu: hali sportowej i hali widowiskowej. Schematy widowni w obu przypadkach znacznie się od siebie różni: pierwszy preferuje układ centralny areny, drugi układ kierunkowy. Bezpośrednio do hali przylega lodowisko, sala gimnastyczna i hotel, które są połączone w jedną całość tzw. antresolą. W Spodku są organizowane mecze siatkówki, koszykówki, hokeja na lodzie, koncerty muzyczne, imprezy okolicznościowe, konferencje naukowe, przedstawienia cyrkowe, rewie na lodzie, rewie cyrkowe i imprezy targowe.

 

Ze względu na rozmiary i warunki techniczne Spodek to doskonałe miejsce na największe imprezy kulturalne, sportowe i muzyczne.

W Spodku występowali między innymi:

Anathema, Apocalyptica, Avril Lavigne, Basia, Behemoth, Black Sabbath, Bloodhound Gang, Boney M, Cannibal Corpse, Celtic Frost, Coma, The Cure, Death, Delirious?, Deep Purple, Depeche Mode, Dimmu Borgir, Dream Theater, Dżem, Elton John, Eric Clapton, Gary Moore, Genesis, Anna German, Green Day, Helloween, Hey, Iron Maiden, Jean-Michel Jarre, Jethro Tull, Jimmy Page, Judas Priest, Katatonia, KoЯn, Kraftwerk, Kult, Lacuna Coil, Mark Knopfler, John Mayall, Metallica, Morbid Angel, My Dying Bride, Mike Oldfield, Myslovitz, Tadeusz Nalepa,, Napalm Death, The Offspring, Opeth, Ozzy Osbourne, Paktofonika, Paradise Lost, Pearl Jam, Perfect, Robert Plant, The Prodigy, Rammstein, Riverside, SBB, Slayer, Slipknot, Smashing Pumpkins, Sting, System of a Down, Testament, Therion, Tiamat, Tina Turner, Tool, Urszula, Vader, Helena Vondráčková, WestBam, Robbie Williams, i The Kelly Family

 

Źródło: www.wikipedia.pl

Następny artykuł Irlandzka wieś Blarney

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!