Sposób na agroturystę
W czasach nadmiernego stresu, przepracowania, a także zanieczyszczenia środowiska relaks na łonie natury jest na wagę złota. Największym zainteresowaniem cieszą się miejsca ciche, spokojne, z dala od miejskiego zgiełku i smogu. Agroturystyka pozwala na wytchnienie od codziennego zabiegania. Czy tylko dzięki temu gospodarstwa agroturystyczne zyskały taką popularność? Co zrobić, żeby przyciągnąć turystę do swojego obiektu? Przeczytaj:
Swojska atmosfera
- Uwielbiamy miejsca, gdzie czujemy się jak w domu. Podstawą domowej atmosfery jest miejsce do przygotowywania i spożywania wspólnych posiłków. Wyposaż kuchnię we wszystkie podstawowe urządzenia.
- Zdrowa kuchnia składająca się z naturalnych produktów zyskuje coraz większą popularność. Stosowanie produktów ekologicznych z własnej uprawy, produkcja: domowych serów, wypieków, wiejskich jaj, mleka, konfitur, miodów, stosowanie ziół, warzyw i owoców z ogrodu - tego oczekujemy, wypoczywając w gospodarstwie agroturystycznym.
- Ogromną zaletą większości miejsc jest tradycyjna kuchnia z regionalnymi przysmakami i lokalnymi produktami. Dzięki pełnoziarnistemu pieczywu, wypiekom domowej roboty czy tradycyjnie wędzonej wędlinie, mamy wrażenie jakbyśmy odwiedzali własną babcię.
- Naturalne składniki i powrót do natury to coś, za czym tęsknimy. By być eko dbaj o otaczającą Cię faunę i florę, segreguj odpady i używaj wyłącznie naturalnych nawozów i środków ochrony roślin. Dzięki zastosowaniu energooszczędnych rozwiązań zadbasz o odpowiednie i przyjazne dla środowiska gospodarowanie energią i wodą.
- Agroturystyka to połączenie tego, co naturalne, zdrowe i zebrane przez człowieka. Miłym akcentem są zdrowe przekąski w postaci świeżych jabłek z ogrodu czy orzechów dostępnych dla gości o każdej porze dnia. Dobrym pomysłem, jest też umożliwienie zakupu ekologicznej żywności, pozwoli to Twoim gościom na zabranie cząstki wspomnień ze sobą.
- Nie zapomnijmy o najmłodszych. Ważne, by najbardziej wymagający mali agroturyści, mieli możliwość wyboru zdrowych i smakowicie wyglądających dań. Z łatwością skłonisz dzieci do jedzenia, jeśli dasz im możliwość wspólnego przygotowywania posiłków. Dzięki temu poczują się wyróżnione i z checia sięgać będą po ulubione składniki.
Zadbaj o wizerunek i dobrą reklamę
Dziś w agroturystyce wysokie standardy bazy noclegowej, dobra polska kuchnia i świeże wiejskie powietrze nie wystarczą, by przyciągnąć turystę. Obecnie głównym narzędziem promocji gospodarstw agroturystycznych stał się internet.
- Miej na uwadze, że podróż każdego klienta zwykle rozpoczyna się od szukania noclegu w sieci. Strona internetowa Twojego obiektu to warunek konieczny do spełnienia, jeśli ze swoja oferta chcesz trafiać do większego grona odbiorców. Zadbaj o profesjonalny wygląd strony i aktualizowanie informacji o ofercie.
- Turysta to wzrokowiec-postaraj się o wysokiej jakości zdjęcia obiektu i okolicy. Zwróć uwagę na najpiękniejsze i najciekawsze zakątki oraz atrakcje w pobliżu Twojego gospodarstwa. Odpowiednie zdjęcia to kluczowa kwestia, jeśli Twoim celem jest przykucie uwagi turysty. Zadbaj o dobre oświetlenie, kompozycje i ostrość zdjęć.
- Przy wyborze obiektu, w którym chcemy wypocząć często sprawdzamy opinie, jakie możemy znaleźć w internecie. Jeśli prowadzisz gospodarstwo agroturystyczne, ważne byś dbał o rozwój, jakość i każdy szczegół oferowanych usług. By ułatwić sobie pracę, warto umożliwić opcję rezerwacji online. Odpowiadaj na pytania i sugestie gości. Im lepszy kontakt z klientem i jakość oferowanych usług, tym lepsze opinie na temat obiektu.
- Wszyscy cenimy gościnność. Stały, przyjazny kontakt z klientem to inwestycja w przyszłość. Traktuj ich jak członka rodziny, służ radą i pomocą. Każde Twoje zachowanie jest oceniane przez turystę. Zadowolony gość z pewnością poleci Twoje gospodarstwo znajomym i wysoko oceni pobyt.
- Dzisiejszy turysta oprócz dobrego snu w wygodnym łóżku i pysznego jedzenia, oczekuje atrakcji i niezapomnianych przeżyć. By urozmaicić ofertę, pomyśl o dodatkowych zajęciach, jakie możesz zaproponować swoim gościom. Bardzo popularne stały się różne formy edukacji m.in.: lepienie garnków, przetwórstwo owoców czy wypieki tradycyjnego pieczywa. Jeśli nie jesteś w stanie zaoferować niektórych atrakcji gościom, może będzie mógł Ci przyjść z pomocą sąsiad? Takim sposobem Twoja oferta może poszerzyć się np. o kajakowe spływy, możliwość nauki jazdy konnej czy wypożyczalnie rowerów. Poinformuj gości o ciekawych szlakach pieszych i rowerowych znajdujących się w okolicy.
- By ułatwić gościom rozpoczęcie wypoczynku, zwróć uwagę na oznakowanie obiektu i dogodny dojazd do posesji. Śledź lokalne wydarzenia, na których możesz przedstawić swoją ofertę. Wykorzystaj je do zorganizowania stoiska z produktami ekologicznymi - dzięki temu możesz zyskać nowych gości.
Istotą agroturystyki jest bezpośredni związek z otoczeniem, kulturą i tradycją regionu. Stałe podnoszenie jakości bazy noclegowej i specjalizacja oferty agroturystycznej to podstawa.
Zobacz także:
Wskazówki, jak zadbać o swoją opinię
8 wskazówek jak napisać dobrą ofertę obiektu noclegowego cz. 1
8 wskazówek jak napisać dobrą ofertę obiektu noclegowego cz. 2
fot. Elaine Casap (Unsplash.com, CC0 Creative Commons)
Komentarze