Sposób na niezapomniany weekend na Kujawach
Kujawy to przede wszystkim niezwykła przyroda oraz przepiękne krajobrazy. Dodatkowo najsłynniejszy element folkloru kujawskiego - taniec kujawiak, przepyszna kuchnia kujawska, wyjątkowe stroje, typowa muzyka. Wspaniałe miejsca oraz niesamowite widoki! Chciałbyś spędzić weekend na Kujawach i lepiej poznać ten niezwykły region Polski? Sposobów na to jest wiele. Na początku wybierz kierunek wycieczki, kup bilet i wyrusz w podróż, która z pewnością na długo zapadnie w Twojej pamięci! W poniższym artykule przedstawiliśmy Wam jedynie cztery, naszym zdaniem, najbardziej warte odwiedzenia miasta na Kujawach.
Najpiękniejsze bulwary w kraju
Gdzie znajdziemy najpiękniejsze bulwary w kraju? Zdaniem niektórych znajdują się one w historycznej stolicy kujaw - Włocławku. To urokliwe miasto odznacza się pięknym położeniem, dużą ilością terenów zielonych oraz wyjątkowymi, archaicznymi budowlami. Masz ochotę na weekend we Włocławku?
Klimatyczne miejsce z widokiem na Wisłę
Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego były niegdyś centrum życia gospodarczego, dziś to idealne miejsce spacerów i wypoczynku. Włocławek wyróżnia się przepiękną promenadą oraz alejkami otoczonymi skwerami. Znajdziemy tu również mnóstwo ławeczek i tarasów widokowych, plac zabaw dla dzieci oraz scenę do organizowania imprez masowych. Most Marszałka Rydza Śmigłego łączy miasto rozdzielone przez Wisłę. To miejsce idealne na spacer, zwłaszcza nocą, kiedy dzięki niezwykłemu oświetleniu, widok na most jest wręcz przepiękny. Po przejściu przez most warto udać się na tzw. wzgórze szpetalskie, gdzie stoi pomnik Poległych Obrońców Wisły 1920. Stąd też podziwiać możemy niezwykłą panoramę miasta. Przechodząc pod mostem trafimy z kolei na Pałac Biskupi, nieco dalej znajdziemy nowoczesną przystań.
Szukasz noclegu we Włocławku? Sprawdź nasze propozycje: Noclegi Włocławek
Niewątpliwe atuty Włocławka
Obowiązkowy punkt wycieczki po Włocławku to, położony wzdłuż rzeki Zgłowiączki, jeden z najstarszych parków w Polsce - Park im. Henryka Sienkiewicza. Miejsce doskonałe na spacer i wypoczynek, zarówno dla mieszkańców, jak i turystów odwiedzających miasto. Niedaleko najstarszego parku leży najstarsza katedra w kraju - włocławska bazylika katedralna. Nie zapomnij odwiedzić również Starego Miasta! Niespotykany zegar słoneczny, dekoracyjna pompa, stare kamienice, taras widokowy. Tu każdy znajdzie coś dla siebie!
Miasto na soli
Inowrocław, bo o nim mowa, to miasto, które leży na ogromnym wsadzie solnym. Na terenie Parku Solankowego znajduje się wiele obiektów sanatoryjnych. Należy bowiem pamiętać, iż solanka, która spływa po ścianach tężni, działa leczniczo i wspomaga profilaktykę wielu schorzeń!
Solankowe atrakcje
Tężnia solankowa to również miejsce wyjątkowe na spacery i podziwianie pięknej panoramy miasta. To właśnie tu od lat odbywają się koncerty urodzinowe Grzegorza Turnaua, festiwal światła i smaku, festiwal organowy czy szkolnych orkiestr dętych. Chciałbyś aktywnie spędzić czas? Na terenie tężni znajdziemy miejsce do gry w minigolfa, kręgle, szachy, tenis ziemny, terenową siłownię oraz park linowy. Międzyzdroje mają Promenadę Gwiazd, a Inowrocław ma Aleję Dębów Gwiazd! W Parku Solankowym swoje drzewka zasadzili m.in: Irena Kwiatkowska, Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki, Olga Bończyk czy Zbigniew Wodecki. Inowrocławskich wód koniecznie skosztuj w tamtejszej Pijalni Wód! Zdaniem niektórych mają one zbawienny wpływ na ludzkie zdrowie! Ciekawostką w Pijalni jest jedyna na świecie Ławeczka Teściowej. Kto by przypuszczał, że pomnik przedstawiający starszą, uśmiechniętą panią z pieskiem na kolanach w krótkim czasie stanie się znaną atrakcją i symbolem Inowrocławia.
Wyjątkowe serce miasta
Po solankowych przyjemnościach przyszedł czas na centrum miasta, gdzie atrakcji również nie brakuje. Jedną z nich są rozstawione wzdłuż ul. Królowej Jadwigi figurki żaczków. Patrząc pod nogi zauważymy wmontowane w chodniki ozdobne płyty przedstawiające inowrocławskie zabytki. Będąc na Rynku nie sposób nie zauważyć oryginalnej, grającej fontanny, która tańczy w rytm muzyki. Warto wybrać się także na spacer ulicą Solankową, gdzie podziwiać możemy niezwykłą architekturę miasta. Znajdziemy tu liczne zabytkowe kamienice, biały dworek oraz neorenesansową willę, która obecnie jest siedzibą Muzeum im. Jana Kasprowicza. Podczas swojej wycieczki nie możesz pominąć najstarszego zabytku Inowrocławia - Bazyliki Najświętszej Maryi Panny z XII/XIII w.
Atrakcyjne noclegi w Inowrocławiu znajdziesz tutaj: Noclegi Inowrocław
Zabytkowe spichrze szachulcowe
Symbolem którego miasta są położone nad Brdą spichrze szachulcowe? Mowa oczywiście o Bydgoszczy! Na szczególną uwagę zasługuje zespół trzech spichrzy XIX-wiecznych mieszczących się przy ul. Grodzkiej.
Znana legenda o Panu Twardowskim
Znacie słyną legendę o Panu Twardowskim? Na pamiątkę jego wizyty w Bydgoszczy w jednej z kamienic na Starym Mieście postać Twardowskiego ukazuje się codziennie o godz. 13:13 oraz 21:13. Wycieczkę po Bydgoszczy polecamy zacząć właśnie od Starego Miasta. Tu uwagę zwrócić warto na najstarszy i najcenniejszy zabytek Bydgoszczy - kościół św. Marcina i Mikołaja. Nieopodal znajduje się, otoczona wodami Brdy i Młynówki, Wyspa Młyńska. Nie bez powodu nazywana sercem miasta - park, alejki z ławeczkami, dawne młyny, magazyny zbożowe, spichrze, muzea. Miejsce o niezwykłym charakterze i nastroju - idealne na romantyczne spacery i odpoczynek!
Miasto wody i zieleni
Niewątpliwym atutem Bydgoszczy jest rzeka Brda. To właśnie nad nią mieszczą są najbardziej atrakcyjne dla turystów miejsca oraz organizowane są ciekawe wydarzenia. Dodatkową atrakcją może być rejs tramwajem wodnym - to doskonała okazja do podziwiania niezwykłej panoramy miasta! Nie każdy wie, że Bydgoszcz to miasto o największej liczbie i powierzchni parków w Polsce. Mamy tu m.in: Park Bolesława Chrobrego, Park Jana Kochanowskiego oraz Leśny Park Kultury i Wypoczynku. W Bydgoszczy z pewnością nie będziesz się nudzić!
Zobacz koniecznie nasze propozycje bydgoskich noclegów: Noclegi Bydgoszcz
Kierunek Brodnica
Atrakcyjny ośrodek turystyczny oraz doskonała baza wypadowa na wycieczki w rejony Pojezierza Brodnickiego. Byliście w Brodnicy? Jeśli nie, koniecznie przeczytajcie co warto zobaczyć w tym mieście!
Odpoczynek na łonie natury
Położona nad Drwęcą Brodnica to miasto wyjątkowe pod względem walorów przyrodniczych. Bogata szata roślinna i świat zwierząt, czyste jeziora, ogromne wielogatunkowe lasy, szlaki turystyczne i rowerowe oraz liczne rezerwaty przyrody. Warta odwiedzenia jest także okolica Brodnicy, a zwłaszcza Pojezierze Brodnickie - Jezioro Bachotek oraz Brodnicki Park Krajobrazowy. Niewątpliwą atrakcją jest, wymieniona już wyżej, rzeka Drwęca która na prawie całej swojej długości jest rezerwatem przyrody. Bez wątpienia nieskażona przyroda to największy walor tego miasta. Jeśli marzysz o rekreacji na łonie natury to miejsce idealne z pewnością przypadnie Ci do gustu!
Planujesz wycieczkę do Brodnicy? Oto nasze propozycje tamtejszych noclegów: Noclegi Brodnica
Koniecznie musisz zobaczyć...
Co oprócz niezwykłych walorów przyrodniczych wyróżnia Brodnicę? To z pewnością okazałe zabytki architektury: kościół św. Katarzyny, Wieża Bramy Mazurskiej, Wieża ratuszowa czy Brama Chełmińska. W Brodnicy warto odwiedzić także charakterystyczny trójkątny rynek oraz wybrać się na spacer Aleją kasztanowców i lip. Miejscem obowiązkowym podczas wycieczki po Brodnicy są ruiny Zamku Krzyżackiego - obecnie siedziby Muzeum Archeologicznego. Dodatkową atrakcją jest wieża z tarasem widokowym, skąd rozciąga się niezwykły widok na panoramę miasta! Co ciekawe, latem na terenie zamku odbywają się walki rycerskie!
Sprawdź także: Noclegi Kujawy
źródła zdjęć:
fot.bambaryla, pixabay.com, CC0 Public Domain
fot.WikimediaImages, pixabay.com, CC0 Public Domain
fot.miroslaw14, pixabay.com, CC0 Public Domain
fot.tomasz przechlewski, flickr.com, (CC BY 2.0)
fot. wagon16, flickr.com, (CC BY 2.0)
fot. Artur Malinowski flickr.com, (CC BY 2.0)
Komentarze