Spotkanie z Małgorzatą Lebdą w Leśniczówce Pranie
Muzeum K. I. Gałczyńskiego zaprasza na spotkanie z krakowską poetką Małgorzatą Lebdą, której tomik Matecznik nie tylko otrzymał nagrodę główną, ale też zwyciężył w głosowaniu publiczności podczas szóstej edycji Nagrody im. K. I. Gałczyńskiego ORFEUSZ.
Spotkanie obędzie się 11 listopada o godzinie 17:00 w Leśniczówce Pranie.
W laudacji opublikowanej w piątym numerze dwumiesięcznika literackiego Topos (5/2017), juror Bronisław Maj powiedział m.in.: „Świat poetycki Matecznika istnieje przedziwnie mocno, intensywnie, pewnie. Jest konkretny: wypełniają go rzeczywiste krajobrazy i miejsca; zaludniają – znane nawet z imienia – postacie. Poetyckie obrazy i historie – w tym ich tajemnicza siła - są tak sugestywne, widzialne i dotykalne, że jawią się jako konieczna, jedyna, niejako naturalna wizja rzeczywistości. To wizja i rzeczywistość niekiedy zachwycająca, urzekająca; niekiedy – częściej – przerażająca , mroczna. Porażająca mrocznym pięknem. Matecznik jest przejmującym zapisem – utrwaleniem? próbą przezwyciężenia, wyrwania się? – traumatycznego, stygmatyzującego doświadczenia. W którym rozpoznać się może każdy z nas, każdy los.”
Matecznik jest czwartym tomikiem w dorobku poetki. Oprócz Nagrody ORFEUSZA otrzymała w tym roku także prestiżowe stypendium im. Stanisława Barańczaka w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej.
Małgorzata Lebda urodziła się w 1985 r. Nowym Sączu, dzieciństwo spędziła w beskidzkiej wsi Żeleźnikowa Wielka (co ma znaczenie w kontekście tematyki jej ostatniego tomiku). Jest osobą o wielu pasjach – doktorem nauk humanistycznych, wykładowcą akademickim, naukowo zajmującym się relacjami między literaturą a sztukami wizualnymi, ale także artystą-fotografikiem, ultramaratonką i taterniczką.
Spotkanie w muzeum zakończą rozmowy przy ognisku.
Natomiast 23 listopada w Rucianym-Nidzie i w Piszu zagości Grzegorz Kociuba, poeta z Tarnobrzega, krytyk literacki, jeden z najbystrzejszych komentatorów współczesnej poezji, ceniony zarówno przez twórców jak i środowisko recenzentów oraz badaczy literatury. Co ważne, także osoba z dużym doświadczeniem i talentem pedagogicznym. O godz. 10:00 w sali Domu Kultury w Rucianem-Nidzie i o 12:30 w auli II Liceum Ogólnokształcącego w Piszu przy ul. Młodzieżowej Grzegorz Kociuba wygłosi prelekcję „Poezja – nie taki diabeł straszny jak ją malują. Dlaczego warto czytać poezję?”. Trzecie spotkanie tego dnia z Grzegorzem Kociubą odbędzie się o godz. 17:00 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Piszu, gdzie zaprezentuje on własną twórczość. Spotkanie poprowadzi Wojciech Kass. Jest autorem siedmiu książek poetyckich, laureatem wielu nagród. Ostatni tomik Osady ukazał się w 2015.
Źródło informacji: Muzeum im. K. I. Gałczyńskiego
Komentarze