Polskie Stado Ogierów w Kętrzynie powstało w 1947 r. Obecnie znajduje się tam 130 ogierów, w tym 100 zimnokrwistych. Posiada drugą najdłuższą w Europie stajnię o długości 200 m i 150 stanowiskach.
Historia
Stado Ogierów w Kętrzynie utworzono w 1877 r. Obsługiwało południowo-wschodnie powiaty Prus Wschodnich. Przed 1939 r. większą część stada stanowiły konie szlachetnych ras, przede wszystkim trakeńskie i wschodniopruskie. Perełkami były konie arabskie i pełnej krwi angielskiej, których kilka sztuk można było podziwiać w stadninie. Pozostałą część stada stanowiły ogiery zimnokrwiste. Przed wojną stado w Kętrzynie liczyło 200 sztuk. Podczas działań wojennych ogiery zostały ewakuowane i po 1945 r. do stadniny nie powrócił żaden koń.
Atrakcji niemało
Organizowane są przejażdżki zaprzęgami konnymi, nauka jazdy konnej wierzchem, wyjazdy bryczkami - Święta Lipka i Wilczy Szaniec, zwiedzanie zabytków połączone z piknikami i biwakami, przejazdy zaprzęgami, pieczenie wieprza, dzika na ognisku, kuligi, zwiedzanie stada łącznie z powozownią.
Stado Ogierów posiada pensjonat dla koni i zapewnia obsługę hotelową koni pod nadzorem wykwalifikowanego zespołu lekarzy weterynarii.
Kętrzyński Czempionat
Każdego roku organizowane są tam pokazy i zawody konne. W Czempionacie biorą udział konie urodzone w Polsce, które spełniają warunki wpisu do księgi głównej koni rasy polski koń zimnokrwisty. Konie są oceniane m.in. w stępie i kłusie, pod względem kondycji, pielęgnacji i ogólnego przygotowanie konia Czempionatu. Jeśli będziecie mieli kiedykolwiek okazję kibicować zawodom, zwróćcie uwagę na słynną poręcz, która polega na „spięciu” kilkunastu ogierów zimnokrwistych, które są hodowane w Stadzie.