Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią. Jaka pomoc dla obiektów noclegowych?

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią. Jaka pomoc dla obiektów noclegowych?

Od 2 września 2021, w miejscowościach przy granicy z Białorusią (tj. na Podlasiu i Lubelszczyźnie) obowiązuje stan wyjątkowy. Na liście znajdują się tu m.in. miejscowości, które cieszą się dużym zainteresowaniem turystów. Jak wiadomo, działalność obiektów noclegowych została zawieszona na 30 dni. Na jaką pomoc ze strony państwa mogą liczyć poszkodowani przedsiębiorcy?

Na wstępie warto podkreślić, że stan wyjątkowy został wprowadzony w dniu 2 września 2021 na skutek podpisania rozporządzenia przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Andrzeja Dudę. Trwa 30 dni, a jego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa publicznego i dla obywateli w związku z niestabilną sytuacją na granicy polsko-białoruskiej.


Więcej informacji znajdziesz tutaj: Stan wyjątkowy w części Polski a noclegi. Co warto wiedzieć?


Na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy z przygranicznych miejscowości?


Wprowadzenie stanu wyjątkowego spowodowało swego rodzaju destabilizację codziennego życia. W miejscowościach mogą przebywać tylko i wyłącznie mieszkańcy i osoby tu pracujące. Niemożliwy jest wjazd osób z zewnątrz. W związku z tym, nie można się tu wybrać np. na grzyby, czy na urlop.


A skoro już o urlopie mowa, to warto podkreślić, że stan wyjątkowy w dużej mierze dotknął osoby, prowadzące obiekty noclegowe. Nie pozostaną oni jednak bez pomocy.


Zgodnie z zapowiedzią ministra spraw wewnętrznych i administracji, Mariusza Kamińskiego, przedsiębiorcy mogą ubiegać się o odszkodowanie, wynoszące 65% udokumentowanego przychodu za trzy miesiące przed wprowadzeniem stanu wyjątkowego, tj. za okres czerwiec-sierpień. 


Warto podkreślić, że naliczanie odszkodowań na podstawie zysków ze szczytu sezonu, to akurat dobra wiadomość. Pomoc faktycznie trafi do legalnie działających podmiotów na terenie Podlasia i Lubelszczyzny


Propozycje zaproponowane przez rząd, pokrywają się z postulatami, zaproponowanymi przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego. Na spotkaniu przedsiębiorców w Białymstoku, wypracowane zostało wspólne stanowisko:


Przedsiębiorcy są zgodni, że satysfakcjonującym rozwiązaniem byłoby wyliczenie średniej na podstawie przychodów i kosztów z trzech miesięcy: czerwca, lipca i sierpnia. Otrzymana kwota będzie adekwatną rekompensatą za utracone korzyści za wrzesień. Jednocześnie zwracają uwagę, że nie wszystkie firmy prowadzące działalność na obszarach objętych stanem wyjątkowym mają właśnie tam zarejestrowaną działalność. Te firmy również powinny otrzymać rekompensaty.


Rekompensatę strat na skutek wprowadzenia stanu wyjątkowego, zapowiedział również premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił on, że:


Chcemy w błyskawiczny sposób wprowadzić te regulacje i skierować do Sejmu ustawę o rekompensacie dla przedsiębiorców w sposób natychmiastowy. Tarcza jest już przygotowana, aplikacja będzie bardzo prosta do złożenia. Nie będziemy żałowali tutaj sił, środków, w tym przypadku środków finansowych, żeby zrekompensować realne straty wszystkim, którzy prowadzą działalność gospodarczą.


Warto podkreślić, że pomoc będzie obowiązywać również w przypadku ewentualnego przedłużenia stanu wyjątkowego.


Źródło:


tur-info.pl

FB/IzbaGospodarczaHotelarstwaPolskiego




Następny artykuł Na końcu drogi. Wyjątkowa...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!