Stan wyjątkowy w części Polski a noclegi. Co warto wiedzieć?

Stan wyjątkowy w części Polski a noclegi. Co warto wiedzieć?

Od 2 września 2021 roku, we wschodniej części Polski, w 183 miejscowościach znajdujących się przy granicy z Białorusią, obowiązuje stan wyjątkowy. Ma to związek z obecną sytuacją, jaka ma miejsce na granicy polsko-białoruskiej. Z jakimi zmianami muszą zmierzyć się mieszkańcy i turyści? Co wolno, a czego nie wolno robić?

Na wstępie warto podkreślić, że jest to pierwszy od 40 lat wprowadzony w Polsce stan nadzwyczajny. Dotyczy on jednak tylko dwóch województw, a dokładniej mówiąc - miejscowości, znajdujących się przy granicy z Białorusią na Podlasiu i Lubelszczyźnie. Łącznie jest to aż 183 miejscowości. Wśród nich znajdują się również takie miasta, które cieszą się dużym zainteresowaniem turystów i to niezależnie od pory roku. Czy przebywanie i wypoczynek w tych miejscowościach jest w ogóle możliwy?


Stan wyjątkowy na Podlasiu i Lubelszczyźnie - najważniejsze informacje


W czwartek, 2 września 2021 roku, prezydent Polski - Andrzej Duda, podpisał rozporządzenie w sprawie wprowadzenia stanu wyjątkowego w 183 miejscowościach na Podlasiu i Lubelszczyźnie. Ograniczenia dotyczą tylko tych miejscowości, które znajdują się wzdłuż granicy polsko-białoruskiej.


Powodem do wprowadzenia tego typu stanu jest sytuacja, z jaką mamy do czynienia na granicy Polski i Białorusi. Celem jest zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom i szeroko rozumianego bezpieczeństwa publicznego. 


Zgodnie z informacjami zawartymi w rozporządzeniu, stan wyjątkowy został wprowadzony na 30 dni z możliwością przedłużenia.


Jakie ograniczenia obowiązują w miejscowościach objętych stanem wyjątkowym?


Zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, wśród 183 miejscowości, objętych ograniczeniami, znajdują się również popularne wśród turystów miejsca. Są to m.in. Białowieża, Kruszyniany, czy też Włodawa. Wprowadzenie stanu wyjątkowego wiąże się również z ograniczeniami na obszarze tych miejscowości.


Jak wynika z rozporządzenia, wprowadzone zostały następujące zasady, których muszą przestrzegać zarówno mieszkańcy, jak i osoby, które planują przyjechać tu z innej części Polski. Są to m.in.:


  • zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania, na obszarze objętym stanem wyjątkowym, zgromadzeń w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. z 2019 r. poz. 631);


  • zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania, na obszarze objętym stanem wyjątkowym, imprez masowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2171) oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi;


  • obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez osoby, które ukończyły 18 lat, przebywające w miejscach publicznych na obszarze objętym stanem wyjątkowym, a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat – legitymacji szkolnej;


  • zakaz przebywania w ustalonym czasie w oznaczonych miejscach, obiektach i obszarach położonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym;


  • zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów, położonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym;


  • ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni poprzez wprowadzenie zakazu ich noszenia na obszarze objętym stanem wyjątkowym;


  • ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.


Co to oznacza w praktyce? Turyści nie mogą wjechać do miejscowości, które zostały objęte stanem wyjątkowym przez najbliższe 30 dni. Odwołane zostały również wszelkiego rodzaju imprezy i wydarzenia, które w najbliższych dniach miały się tu odbyć.


Jakie kary grożą nam na złamanie zasad?


Warto podkreślić, że na obszarze przygranicznym, można spotkać patrole służb mundurowych, które sprawdzają kierowców wjeżdżających do miejscowości objętych ograniczeniami. Osoby, które nie są mieszkańcami lub pracownikami tych rejonów, są zawracani.


Za złamanie obowiązujących zasad grozi kara finansowa, a nawet areszt


Czy obiekty noclegowe i przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc?


Wprowadzenie stanu wyjątkowego w tej części Polski spowodowało, że funkcjonowanie obiektów noclegowych, czy też większości atrakcji, na ten czas również zostało zawieszone. 


Warto podkreślić, że obowiązują przepisy o wyrównywaniu strat majątkowych, które wynikają z ograniczenia ze stanu nadzwyczajnego. Polski rząd pracuje obecnie nad rozwiązaniami podobnymi do tych, na podstawie których przedsiębiorcy korzystali ze wsparcia w okresie pandemii.


Źródło:


PAP




Następny artykuł Gwiazda "Słonecznego...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!