Starogard Gdański - klimatyczne miasto na Pomorzu. Co warto tu zobaczyć?

Starogard Gdański - klimatyczne miasto na Pomorzu. Co warto tu zobaczyć?

Planując urlop na Pomorzu, najczęściej decydujemy się na wypoczynek na najpiękniejszych plażach lub zwiedzanie Trójmiasta. Aby odetchnąć od turystycznego zgiełku, czasem warto jest zwrócić uwagę na takie miasta, jak Starogard Gdański, który może być świetną opcją na jednodniową lub weekendową wycieczkę. Co warto tu zobaczyć?

Planując swoje wakacje nad morzem, większość osób stara się nie ograniczać tylko i wyłącznie do nadmorskiego kurortu, w którym wybrało się nocleg. Dość dużą popularnością cieszą się przede wszystkim wycieczki po najbliższej okolicy. Niezależnie od tego, czy wybrałeś domki we Władysławowie, czy apartamenty w Trójmieście, to warto zwrócić uwagę na Starogard Gdański, który z powodzeniem można polecić każdej grupie turystów.


Zobacz: Odkryj Pomorze. Znajdź dla siebie najlepsze miejsce noclegowe


Starogard Gdański - najważniejsze informacje


Zanim poznacie atrakcje turystyczne w Starogardzie Gdańskim, warto jest zaczerpnąć garść najważniejszych informacji, związanych z tym miastem. To turystyczna perła regionu o nazwie Kociewie, które poleca się nie tylko na wakacje. Jest to jednocześnie jedno z najstarszych miast na Pomorzu.


Starogard Gdański, niegdyś miasto królewskie, leży na trasie starożytnego szlaku bursztynowego oraz trasy misyjnej św. Wojciecha. Jego historia sięga roku 1198, kiedy to jako Starigrod znalazł się pod panowaniem rycerskiego zakonu joannitów. Osada nad Wierzycą została przekształcona w prawobrzeżny ośrodek miejski na prawie chełmińskim przez Krzyżaków w 1348 roku. Miasto otrzymało herb i zachowało średniowieczny układ urbanistyczny.



fot. ryszard441 / zdjecia.nocowanie.pl

Od roku 1466 Starogard Gdański rozwijał się pod opieką polskich królów. Odbywały się tu sejmiki szlacheckie, a w 1769 roku powstała konfederacja pomorska. Przez wieki miasto nękane było epidemiami, najazdami i wojnami. W 1792 roku zostało prawie całkowicie zniszczone przez wielki pożar, który ocalał nieliczne budowle, takie jak kościół farmy. Od 1772 roku miasto znajdowało się pod panowaniem Prus. W 1807 roku przeżyło kampanię napoleońską, a na jego terenie znajduje się kurhan zwaną "Francuską Górką", będący miejscem pochówku żołnierzy napoleońskich. Wolność miasto odzyskało 29 stycznia 1920 roku, gdy Armia gen. J. Hallera przybyła do Starogardu Gdańskiego.


Przeczytaj: Mapa turystyczna w górach i miastach. Dlaczego jest tak ważna?


Jak dojechać do Starogardu Gdańskiego i gdzie zaparkować?


Dojazd do Starogardu Gdańskiego nie powinien stanowić absolutnie żadnego problemu. Ten może się pojawić jednak w przypadku chęci zaparkowania. W takiej sytuacji, można na przykład zaparkować naprzeciw Ratusza Miejskiego. Za symboliczną opłatę pozostawicie tu samochód i będziecie mogli przystąpić do zwiedzania Starogardu Gdańskiego.


Sprawdź: Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Jak bezpiecznie dojechać na swój urlop?


 Zwiedzanie Starogardu Gdańskiego


Zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, do Starogardu Gdańskiego można przyjechać zarówno na jeden dzień lub na kilka dni. W każdym przypadku, atrakcji i możliwości nie powinno zabraknąć. Sam Starogard może być również świetną bazą wypadową do odkrywania uroków Pomorza. Podczas zwiedzania Starogardu Gdańskiego zalecamy skorzystanie z jednego z przygotowanych szlaków turystycznych. Zwiedzanie można rozpocząć od spaceru po mieście, korzystając z audioprzewodników dostępnych dla turystów. Kolejną opcją jest szlak Kazika Deyny. Alternatywnie, możesz wybrać spacer śladami 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, odkrywając fascynujące ślady przeszłości.


Zobacz również: Jak zwiedzać zabytki i atrakcje turystyczne? Zobacz, jak to zaplanować


Niewielka odległość, tylko dwa kilometry, oddziela Starogard Gdański od rekonstrukcji słowiańskiej osady w Owidzu. Tam możesz odwiedzić nie tylko autentyczne chaty, ale także jedyne w Polsce i według informacji podobno jedyne w Europie - Muzeum Mitologii Słowiańskiej. To doskonała okazja, aby zgłębić wiedzę na temat słowiańskiej mitologii i historii.


Wybierając jeden z tych szlaków i odwiedzając unikalne atrakcje, będziecie mieć możliwość odkrycia bogatej kulturowej i historycznej spuścizny Starogardu Gdańskiego.


Starogard Gdański atrakcje - co warto tu zobaczyć?


Jakie atrakcje turystyczne oferuje Starogard Gdański? Tak się składa, że można je śmiało podzielić na dwie kategorie: historyczne zabytki oraz atrakcje przyrodnicze. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku, każdy powinien znaleźć dla siebie coś odpowiedniego.



fot. ryszard441 / zdjecia.nocowanie.pl

Do najważniejszych zabytków i punktów obowiązkowych w Starogardzie Gdańskim, należy zaliczyć:


  • Starogardzki rynek - o wymiarach 107×107 metrów, nadal zachowuje swoją średniowieczną przestrzenną strukturę. Po wielkim pożarze miasta w 1792 roku, zabudowa Rynku nabrała charakteru współczesnego, choć wciąż można dostrzec gotyckie podpiwniczenia domów oraz ślady dawnych przedproży. W samym centrum Rynku znajduje się Ratusz, który wielokrotnie był przebudowywany. Został zbudowany na średniowiecznych fundamentach i według legendy, posiada podziemne korytarze i lochy, które prowadzą do tajemniczych przejść poza mury miejskie. Na szczycie budynku widnieje chorągiewka z rokiem 1339, kiedy miasto otrzymało swój herb. Na północnej ścianie Ratusza znajduje się tablica pamiątkowa, informująca o zawiązaniu w tym miejscu konfederacji pomorskiej w 1769 roku. Wokół Rynku dominuje kościół św. Katarzyny, który został zbudowany w latach 1799-1802. W 1873 roku dobudowano wieżę, ozdobioną repliką figury Chrystusa według B. Thorwalsena. Do końca II wojny światowej kościół ten należał do wspólnoty ewangelickiej. Wnętrze kościoła zachowało charakterystyczny układ z dwoma rzędami podwójnych empor bocznych, typowy dla zborów protestanckich.

  • Mury obronne - obejmowały ceglano-kamienne mury obronne oraz fosę. Fragmentem fosy jest kanał Wierzycy, który służył nie tylko jako źródło napędu dla koła młyńskiego, ale także od XIX wieku jako miejsce uprawiania wioślarstwa. Wzdłuż tego kanału zbudowano browar i słodownię już w średniowieczu. Baszta Tczewska (Młyńska) jest widocznym śladem dawnych fortyfikacji miasta i oferuje piękne widoki na Starogard, co doceniali odwiedzający go goście, w tym Mikołaj Kopernik, polscy królowie Kazimierz Jagiellończyk i Jan III Sobieski, prezydenci II Rzeczypospolitej oraz politycy i ludzie kultury. 

  • Fara św. Mateusza - najstarszy kościół w mieście, wybudowany po 1310 roku.

  • Baszta Gdańska - najlepiej zachowany zabytek gotyckiej architektury obronnej w mieście.

  • Dawna Synagoga - Bożnica;

  • Dawne koszary pruskie - wzniesione w latach 1778-1781 na polecenie króla Fryderyka II z materiału budowlanego pochodzącego z rozbiórki starościńskich zamków w Borzechowie i Osieku.

  • Muzeum Ziemi Kociewskiej - wystawy prezentujące historię Kociewia i Starogardu Gdańskiego.


Atrakcje w Starogardzie dla miłośników spokoju i przyrody


Okazuje się, że nie tylko zabytkami i historią Starogard Gdański stoi. Przy okazji wizycie w tym mieście, warto zwrócić uwagę na to, co ma do zaoferowania piękna przyroda. A tak się składa, że jest tego całkiem sporo. 


Park Miejski w Starogardzie Gdańskim jest popularną atrakcją turystyczną, idealnym miejscem do spacerów i odpoczynku. Oferuje piękne widoki na kwiaty, krzewy i liczne drzewa. W parku znajduje się również urokliwa fontanna oraz rzeźba Wierzyczanki. Dla dzieci dostępny jest plac zabaw, a dla chcących skorzystać z dobroczynnych właściwości soli, dostępna jest tężnia solankowa.


Zobacz koniecznie: Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego. Jak dbać o przyrodę na urlopie?


Inną, nieco dłuższą opcją, będzie bez wątpienia ścieżka Dolina Wierzycy. Ścieżka Dolina Wierzycy w Starogardzie Gdańskim to malownicza trasa o długości około 4 kilometrów, która została przygotowana zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Można tutaj spacerować, ciesząc się pięknymi widokami i otaczającą przyrodą. Trasa prowadzi wzdłuż rzeki Wierzycy, a w okolicy można podziwiać różne urokliwe miejsca, takie jak platforma widokowa czy wiaty z ławeczkami. Spacer po ścieżce to doskonały sposób na relaks i bliski kontakt z naturą.


Zaplanuj swój pobyt i sprawdź noclegi w Starogardzie Gdańskim:



Pokoje gościnne u Agaty

Pokoje gościnne u Agaty

Starogard Gdański, ul. Ściegiennego

Kwatery i pokoje Starogard Gdański 10
Noclegi U Sary

Noclegi U Sary

Starogard Gdański, ul. os.Przylesie

Kwatery i pokoje Starogard Gdański 10
Pokoje do wynajęcia

Pokoje do wynajęcia

Starogard Gdański, ul. Gryfa Pomorskiego

Kwatery i pokoje Starogard Gdański 9.5



Starogard Gdański to pełne historii miasto, które zachwyca swoją starówką, zabytkowymi budowlami i urokliwymi uliczkami. Bogata historia, liczne atrakcje turystyczne i malownicze otoczenie sprawiają, że warto odwiedzić to miejsce. Niezależnie od preferencji turystycznych, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, począwszy od spacerów po pięknych parkach, zwiedzania muzeów, po aktywności na świeżym powietrzu czy degustację lokalnych smakołyków.


Zdjęcie główne: fot. ryszard441 / zdjecia.nocowanie.pl


Następny artykuł Dzień Flagi...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!