Starościńskie Skały i Zamek Bolczów - niezwykłe miejsca w Rudawach Janowickich
Każdy wypoczynek w górach gwarantuje wiele wspaniałych przeżyć, niezależnie od tego, czy zamierzacie spędzić urlop w sezonie letnim, czy zimowym. Warto jest zdecydować się nie tylko na te popularne regiony górskie, ale i na te, które uznawane są za nieodkryte. Do takiej kategorii, na pewno należy zaliczyć Rudawy Janowickie. To nie tylko popularne Kolorowe Jeziorka, ale piękne szczyty, czy Starościńskie Skały i Zamek Bolczów, które mamy przyjemność zaprezentować Wam w tym artykule.
Za oknem robi się coraz cieplej, więc to idealny moment, by zaplanować swoją wyprawę w góry. Analizując możliwości i dostępną bazę noclegową, warto podkreślić, że niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, to domki Tatry, czy apartamenty Kotlina Jeleniogórska zagwarantują komfortowe warunki wypoczynku.
A skoro o Kotlinie Jeleniogórskiej mowa, to w jej pobliżu znajduje się pasmo górskie Rudawy Janowickie, w których znajduje się wiele wspaniałych miejsc dla każdego miłośnika gór. Może nie są to najwyższe wzniesienia, bo najwyższy punkt ma 642 m n.p.m, to miejscami podejścia są naprawdę wymagające. To, co przemawia na korzyść tego regionu górskiego to bez wątpienia wspaniałe widoki, które można podziwiać ze Starościńskich Skał, które powinni odwiedzić wszyscy ci turyści, którzy wybrali noclegi na Dolnym Śląsku.
Zobacz również: Chmury w górach. Jaką pogodę zwiastują?
Starościńskie Skały - najważniejsze informacje
Dlaczego Starościńskie Skały to miejsce, które warto odwiedzić? Jeśli lubicie obserwować malownicze grupy pięknych skał, to koniecznie musicie się tu wybrać. Znajdują się one w nieco mniej popularnym fragmencie Rudaw Janowickich, a mianowicie - w masywie Janowickiego Grzbietu.
Starościńskie Skały tworzą waryscyjskie granity, które przybrały formę mini miasteczka - labiryntu. Spacer po tym miejscu to nie tylko okazja do podziwiania pięknych krajobrazów, ale również do odkrywania fantazyjnych okien skalnych, półek, iglic i filarów. Szlak prowadzący przez to miejsce jest krótki i niezbyt męczący, co pozwala na przyjemny spacer i dawkę endorfin. Warto połączyć tę trasę z wędrówką na Krzyżną Górę oraz Sokolik Duży, co umożliwia zwiedzenie kilku ciekawych miejsc w jednym dniu.
Poznaj: 5 powodów, dla których warto odwiedzić Dolny Śląsk
Jak dojechać do Starościńskich Skał?
Jeśli zależy Wam, by odkryć Starościńskie Skały, to dojazd w to miejsce jest prosty i wygodny, z niemal każdego zakątku województwa dolnośląskiego, czy kraju. Waszym punktem startu będzie Przełęcz Karpnicka, z której rozpoczyna się również szlak na Sokolik Duży, a także na Krzyżną Górę.
Dojazd z Jeleniej Góry to tylko 20 minut, a ze Szklarskiej Poręby - 45 minut. Na przełęczy znajduje się płatny parking, który jest w stanie pomieścić dość dużą ilość samochodów.
Osoby, które wybrały domki w Kotlinie Jeleniogórskiej, mogą również skorzystać ze środków transportu publicznego, w przypadku, gdy nie dysponują swoim własnym środkiem transportu. Do wsi Karpniki dojeżdżają busy i autobusy, a do Trzcińska - również pociągi.
Zbliżają się wakacje. Zobacz: Jak uniknąć korków podczas wakacyjnych wyjazdów?
Parking na Przełęczy Karpnickiej jest płatny i kosztuje 10 zł.
Starościńskie Skały i Zamek Bolczów - szlak i ciekawostki
Docierając na Przełęcz Karpnicką i pozostawiając swój samochód na parkingu, możecie rozpocząć wędrówkę i wyruszyć w kierunki Starościńskich Skał. Trasa ma formę pętli, a Wy pokonacie nieco ponad 10 km, a cała wycieczka powinna Wam zająć około 3 godzin i 30 minut.
Proponowany przebieg trasy przedstawia się następująco: Przełęcz Karpnicka – Rozdroże pod Jańską Górą – Fajka – Starościńskie Skały – Skała Piec – Skalny Most – Zamek Bolczów – Przełęcz Karpnicka.
Cała wędrówka odbywa się niebieskim i zielonym szlakiem, które prowadzą w przeciwną stronę niż Schronisko Szwajcarka, czy Sokolik Duży i Krzyżna Góra. Po pierwszych 15 minutach, pod Jańską Górą na rozdrożu szlaków musicie skręcić w prawo.
Po kolejnych 100 metrach pojawi się odbicie w stronę Fajki, która jest jednym z punktów, które czekają na Was po drodze w stronę skałek. Jest to bonusowa opcja, która znajduje się w pobliżu szlaku, ale naprawdę warto.
Sprawdź: Najpiękniejsze formacje skalne w Polsce. Gdzie się wybrać?
Po około 45 minutach dotrzecie do Starościńskich Skał, które tworzą pewnego rodzaju skalne miasteczko. Może nie jest ono tak duże i popularne jak czeskie Adrspach, ale na pewno warto je zobaczyć.
Warto podkreślić, że były one niegdyś częścią parku krajobrazowego, który został utworzony przez księcia Wilhelma Hohenzollerna.
Miejsce ma swój klimat. Są punkty widokowe, a najbardziej charakterystyczna skała to Skała Marianny. Swoją nazwę zawdzięcza żonie księcia Hohenzollerna.
Wędrówka w kierunku Zamku Bolczów
Odpoczywając przez kilka chwil wśród Starościńskich Skał, dobrze jest kontynuować swoją wędrówkę. Atrakcje na Dolnym Śląsku potrafią bowiem zaskoczyć na każdym kroku. Celem dalszej wędrówki jest Zamek Bolczów.
Sama wędrówka jest o tyle ciekawa, że po drodze znajduje się uroczy punkt widokowy, czyli Skalny Most. Jego wyjątkowość tkwi w tym, że najwyższe ściany przekraczają tu 25 metrów. Pomiędzy turniami znajduje się prawdziwy most. Warto nacieszyć oczy tak pięknymi widokami, zanim uda Wam się dotrzeć do zamku. A ten za niespełna 20 minut od tego punktu.
Ruiny zamku Bolczów - zabytkowe miejsce na koniec górskiej wędrówki
Prawdziwą wisienką na torcie, która kończy naszą wędrówkę jest Zamek Bolczów, a właściwie to jego ruiny. Jego historia sięga XIV wieku. Zamek Bolczów to zabytkowa warownia, która niestety szybko uległa zniszczeniu podczas ataku intruzów. W kolejnych latach został odbudowany i przebudowany, pełniąc ważną rolę dla lokalnych włodarzy. Niestety, podczas wojny 30-letniej zamek został zajęty przez Szwedów, którzy po opuszczeniu go podpalili pobliskie zabudowania mieszkalne, co ostatecznie doprowadziło do ruiny zamku.
Poznaj: Zamki w Polsce, które warto zobaczyć
Od ruin zamku Bolczów do pierwszych zabudowań na skraju lasu, gdzie można zostawić samochód, trzeba przejść około 20 minut, a do dworca PKP około 40 minut, korzystając z zielonych szlaków turystycznych. Jeśli celem wycieczki jest tylko zamek Bolczów, to najlepiej rozpocząć wędrówkę w Janowicach Wielkich i skorzystać z pętli wykorzystującej żółty i zielony szlak, co zajmie około 2 godzin. Tyle czasu można poświęcić na zwiedzanie zamku.
Sprawdź noclegi w Trzcińsku:
Rudawy Janowickie dają wiele możliwości. Swój wolny czas można tu spędzić na wiele ciekawych sposobów, a zaproponowana przez nas wycieczka, na pewno przypadnie do gustu każdemu, kto kocha góry.
Komentarze