Statkiem po Trawie. Wyjątkowa atrakcja na Kanale Elbląskim

Statkiem po Trawie. Wyjątkowa atrakcja na Kanale Elbląskim

Zbliża się sezon letni, więc czas, kiedy chętnie wypoczywamy nad wodą. To świetny moment, by eksplorować nie tylko morze, czy jeziora, ale i takie miejsca, które są równie wyjątkowe. Do takiej kategorii na pewno należy zaliczyć Kanał Elbląski, który w sezonie letnim cieszy się naprawdę dużym zainteresowaniem wśród turystów. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Im cieplej, tym coraz bardziej myśli większości turystów wybiegają do tego, co są w stanie zaoferować popularne miejscowości, znajdujące się nad wodą. Na domki nad morzem, czy kwatery i pokoje nad jeziorami decyduje się coraz więcej osób. To jasny sygnał, że zapowiada  się wyjątkowa wiosna i lato, które warto spędzić nad wodą. Jeśli szukasz pomysłów na to, gdzie mógłbyś się wybrać, to świetną opcją może okazać się Kanał Elbląski i oferowany tutaj rejs statkiem po trawie. Na czym on polega i na jakiej dokładnie trasie się odbywa?


Poznaj: TOP 5 atrakcji Elbląga


Kanał Elbląski - najważniejsze informacje


Zanim przystąpimy do omówienia szczegółowego zagadnienia, jakim jest rejs statkiem po trawie, warto jest zaczerpnąć garść ciekawostek, związanych z samym Kanałem Elbląskim i wspomnianym rejsem. Kanał Elbląski to najdłuższy kanał żeglowny w Polsce i jedna z największych atrakcji województwa warmińsko-mazurskiego.


Znajdujące się tu pochylnie powodują, że statki pływają tu nie tylko po wodzie, ale i po trawie. Jest to droga wodna, która łączy system jezior z okolicy Ostródy i Iławy z jeziorem Drużno, które znajduje się w okolicach Elbląga. Następnie, przez rzekę Elbląg łączy się Zalewem Wiślany i Morzem Bałtyckim.



fot. Jolanta Piotrowska / zdjecia.nocowanie.pl

Długość kanału to 157,1 km, wliczając w to Kanał Dobrzycki, czy Kanał Iławski. W 2011 roku, Kanał Elbląski został uznany za pomnik historii. Warto podkreślić, że w jego skład wchodzą liczne zabytki hydrotechniki, takie jak śluzy, liczne pochylnie, czy systemy, które zasilają kanał w wodę. 


Rejsy Kanałem Elbląskim odbywają się każdego roku. Rozpoczynają się tuż przed weekendem majowym. Każdy może się tu udać we wspomniany rejs statkiem po trawie.


Zobacz również: Kanał Augustowski - poznaj jedną z najdłuższych dróg wodnych w Polsce


Rejs statkiem po trawie - informacje praktyczne


Jeśli zamierzasz wyruszyć w rejs statkiem po trawie, to możesz go zorganizować w dwojaki sposób. W przypadku, gdy wybrałeś kwatery i pokoje na Warmii, możesz udać się do Elbląga, albo do pochylni Buczyniec. Rejs można podzielić na dwa etapy.


Pierwsza część to pokonanie wszystkich pochylni, a drugi to rejs przez Jezioro Drużno. Cała wyprawa zajmuje blisko 5 godzin, ale naprawdę warto. Statek po drodze nigdzie się nie zatrzymuje, dlatego dobrze jest zabrać ze sobą swój własny prowiant.


Dobrze jest mieć przy sobie również cieplejsze ubranie, bo są takie momenty, gdy nieco mocniej wieje - chociażby na Jeziorze Drużno. Pokonanie każdej pochylni jest nieco czasochłonne. W tym czasie z głośników puszczane są ciekawostki i informacje dotyczące rejsu.


Po drodze, rejs odbywa się przez następujące pochylnie: Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie i Całuny. Druga część to rejs po pięknych Jeziorze Drużno. Można tu zaobserwować aż 200 gatunków różnych ptaków. Po dopłynięciu do Elbląga, uczestnicy rejsu powracają autokarem do Buczyńca.


Na jakiej trasie odbywa się rejs statkiem po trawie?


Niegdyś rejsy odbywały się głównie pomiędzy Ostródą a Elblągiem. Po modernizacji śluz i pochylni w 2015 roku, rejsy odbywają się na trasie Elbląg - pochylnia Buczyniec oraz z Ostródy do Miłomłyna. 



fot. czu_czu_PL / pixabay.com, CC0

Najciekawsza jest oczywiście opcja z Elbląga do pochylni Buczyniec, kiedy to odbywa się wspomniany rejs statkiem po trawie. Statki są przeciągane przez zielone łąki, dzięki stalowym linom. Ta atrakcja powinna przypaść do gustu wszystkim dzieciom. Tego możecie być bardziej niż pewni.


Kanał Elbląski bilety - jaki cennik w 2024 roku?


Biorąc pod uwagę rejsy po Kanale Elbląskim, warto podkreślić, że statek odpływa z przystani w Elblągu przy ul. Wodnej 1b, naprzeciwko Biura Obsługi Klienta Żeglugi lub z przystani przy pochylni Buczyniec. Pływają one codziennie. Sezon rozpoczyna się tuż przed weekendem majowym, a kończy we wrześniu.


Sprawdź: Rejsy turystyczne - TOP 5 szlaków białej floty


Odbywają się 4 rejsy dziennie, a cała wycieczka wraz z powrotem autokarem zajmuje 6 godzin. Warto podkreślić, że w Biurze Obsługi Klienta przy Przystani Buczyniec, można zapłacić tylko gotówką. W sezonie, a w szczególności w przypadku rejsów w weekendy, warto dokonać wcześniejszej rezerwacji lub kupić bilet on-line.


Cennik biletów na rejs po Kanale Elbląskim przedstawia się następująco:


  • Bilet normalny na rejs - 140 zł

  • Bilet normalny na autobus - 20 zł

  • Bilet ulgowy na rejs - 115 zł

  • Bilet ulgowy na autobus - 20 zł

  • Bilet na rejs dla dzieci do 4 lat - 20 zł

  • Bilet na autobus dla dzieci do 4 lat - 13 zł

  • Bilet grupowy na rejs - 115 zł

  • Bilet grupowy na autobus - 20 zł.


Zaplanuj swój pobyt i sprawdź noclegi w Elblągu:



Lava

Lava

Elbląg, ul. Pułkownika Stanisława Dąbka

Hostele Elbląg
Noclegi Modrzewina

Noclegi Modrzewina

Elbląg, ul. Pułkownika Stanisława Dąbka

Kwatery i pokoje Elbląg 5.6
Villa Mazi

Villa Mazi

Elbląg, ul. Pułtuska

Kwatery i pokoje Elbląg 9.8



Jeśli zamierzasz skorzystać z tej atrakcji, to wiedz, że naprawdę warto. Wrażenia z takiej wycieczki są niesamowite!



Zdjęcie główne: fot. JanMiko / gettyimages.com, CC0

Następny artykuł Ubezpieczenie turystyczne -...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!