Stawy Milickie. Idealna propozycja jednodniowej wycieczki na Dolnym Śląsku
Odkrywać i zobaczyć możliwie jak najwięcej niezwykłych miejsc - to hasło w dużej mierze przyświeca każdemu, kto lubi podróżować podczas sezonu letniego. Najczęściej wybieramy się na długie urlopy. Spora część osób bardzo chętnie podróżuje po najbliższej okolicy. Mamy coś ciekawego dla mieszkańców Dolnego Śląska i turystów, wypoczywających w tym regionie. Dlaczego warto odwiedzić Stawy Milickie?
Nie od dziś wiadomo, że podczas wakacyjnych wypraw, najchętniej wybieramy takie miejsca, gdzie znajduje się woda lub drzewa - w szczególności podczas dużych upałów. Są jednak takie miejsca, które łączą jedno i drugie. Wszystko odbywa się w otoczeniu niezwykłej przyrody, a i z każdego punktu na Dolnym Śląsku jest tu stosunkowo blisko. Mowa tu oczywiście o Stawach Milickich, które stanowią świetną propozycją na jednodniową wycieczkę lub weekendowy wypoczynek. Stawy Milickie wspólnie z Doliną Baryczy, tworzą największy w kraju rezerwat przyrody.
fot. Martyna Słota / zdjecia.nocowanie.pl
Sprawdź koniecznie: Poznaj Dolny Śląsk. Wybierz dla siebie najlepsze miejsce noclegowe!
Stawy Milickie i Dolina Baryczy - najważniejsze informacje
W tym miejscu warto przytoczyć nieco więcej informacji na temat tego, co niezwykłego kryją w sobie Stawy Milickie i Dolina Baryczy i dlaczego tak chętnie są odwiedzane przez mieszkańców Dolnego Śląska i nie tylko.
Stawy Milickie są wielkim zespołem stawów rybnych, znajdujących się w kotlinowatych rozszerzeniach doliny Baryczy, w okolicach Milicza i Żmigrodu. Każdy z nich jest inny i na swój sposób wyjątkowy. Ciekawostką jest na pewno to, że znajdziemy tu aż 285 stawów, których łączna powierzchnia wynosi 77 km2.
fot. mgfoto / zdjecia.nocowanie.pl
Historia tego miejsca jest niezwykła i sięga aż XIII wieku. Zostały one założone przez cystersów. Milickie stawy rybne są największym w Europie ośrodkiem hodowli karpia. Są także jednym z cenniejszych ośrodków ornitologicznych w Europie. W 1963 roku na ich obszarze utworzono rezerwat przyrody Stawy Milickie. Część z akwenów wykorzystuje dawne niecki pozostałe po wydobyciu rudy darniowej.
W roku 2000 rezerwat Stawy Milickie znalazł się w programie Living Lakes jako jeden z unikatowych obszarów wodnych na świecie. Jest to jedno z trzynastu miejsc w Polsce wpisanych na tę listę, obejmującą łącznie ponad dwa tysiące obszarów.
Rezerwat Stawy Milickie wspólnie z Doliną Baryczy tworzą wyjątkową propozycję na wycieczki dla rodzin z dziećmi, dla miłośników przyrody i każdego, kto lubi odkrywać wyjątkowe miejsca w Polsce. W dolinie Baryczy znajdują się siedliska rzadkiego ptactwa wodnego. W 1996 roku utworzono Park Krajobrazowy Dolina Baryczy.
fot. matowski / zdjecia.nocowanie.pl
Region stawów jest od 1963 roku rezerwatem ptactwa wodnego i błotnego. Odnotowuje się tu 276 gatunków, z czego 166 gatunków ma tu swoje tereny lęgowe (m.in. żuraw, łabędź niemy, gęś gęgawa, orlik krzykliwy, bielik, kania ruda i inne). Od 1996 roku część Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy, objęta także ochroną w ramach konwencji ramsarskiej.
Nie da się ukryć, że Dolina Baryczy jest jednym z najciekawszych rezerwatów ornitologicznych w całej Europie.
Co warto zobaczyć w Dolinie Baryczy?
Warto zaznaczyć, że Stawy Milickie oferują naprawdę wiele możliwości zorganizowania wolnego czasu. To nie tylko stawy, ale również zabytki, atrakcje przyrodnicze, jak też spora dawka edukacji i rekreacji.
Jeśli chcemy poobserwować niezwykłą przyrodę, to warto się wybrać do zespołu stawów w okolicach Rudy Milickiej. Tuż nad Stawami Grabownica znajdziemy Wieżę Ptaków Niebieskich, czyli miejsce, z którego możemy poobserwować cały obszar tego niezwykłego rezerwatu przyrody. Warto jest się udać na ścieżkę przyrodniczą “W krainie ptaków”, znajdującej się w okolicach Stawu Gadzinowego Dużego i Małego.
Pomiędzy Stawem Starym, Stawem Niezgoda I i Stawem Niezgoda II, pi prowadzi ścieżka przyrodnicza “Trzy Stawy”. Zaczyna się w miejscowości Niezgoda a kończy przy czatowni nad Starym Stawem.
fot. matowski / zdjecia.nocowanie.pl
Zachęcamy również do odwiedzenia Stawów w okolicach Rudy Żmigrodzkiej. Ruda Żmigrodzka znajduje się w sąsiedztwie następujących stawów: Jamnik, Krzysztof i Rudy, z czego ten ostatni odtworzony jest w latach osiemdziesiątych XX wieku, ale nie mniej urokliwy, jest tam także rezerwat “Olszyny Niezgodzkie”, który obejmuje bagienne olszyny.
Będąc w Dolinie Baryczy warto też wejść do którejś z wielu tamtejszych gospód rybnych na świeżego karpia oraz nie omijać tamtejszych miejscowości, które mają niezwykłą architekturę.
Przeczytaj koniecznie: Dolina Baryczy. Wypoczywaj z daleka od tłumów
fot. L2625 / zdjecia.nocowanie.pl
Dolina Baryczy to również wiele wspaniałych zabytków, które znajdziemy w Miliczu, Żmigrodzie, czy już za rzeką Baryczą w Wielkopolsce. Na pewno warto tu wymienić:
-
neorenesansowy kościół św. Michała Archanioła w Miliczu
-
ruiny zamku książąt oleśnickich z XIV wieku w Miliczu
-
zespół pałacowy, z drugiej poł. XVIII w. w Miliczu
-
ośrodek historyczny miasta w Żmigrodzie
-
kościół parafialny pw. Świętej Trójcy, z 1599 r. w Żmigrodzie
-
wieża mieszkalna – baszta, kamienna z 1560 r. w Żmigrodzie
-
zespół pałacowy, z XVIII w. w Żmigrodzie
-
drewniany kościół w Trzebicku
Noclegi w Miliczu i Żmigrodzie
Na turystów przybywających do Milicza i Żmigrodu, czekają obiekty w kategoriach agroturystyka oraz kwatery i pokoje. Najkorzystniejsze oferty znajdziemy w tej ostatniej kategorii. Cena za usługę może wynieść tam 60 złotych. Na wyposażeniu obiektów noclegowych znajduje się dostęp do prywatnej łazienki oraz darmowe miejsce parkingowe. Dodatkowo turyści mogą liczyć na możliwość korzystania z telewizora, internetu, a także dobrze wyposażonej kuchni.
Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Miliczu i Żmigrodzie
Mamy nadzieję, że wycieczka nad Stawy Milickie będzie pełna wrażeń dla każdego. Warto skorzystać z tej propozycji, choćby teraz.
Komentarze