Strzelce Krajeńskie na weekend. Odkryj uroki lubuskiej miejscowości

Strzelce Krajeńskie na weekend. Odkryj uroki lubuskiej miejscowości

Podróżowanie po bardziej lub mniej znanych miastach to trend, który z każdym kolejnym rokiem staje się coraz popularniejszy. Planując weekendowy wyjazd, warto wziąć pod uwagę takie miasta, które wyróżniają się zabytkami, historią i licznymi atrakcjami, dostosowanymi do różnych grup wiekowych. Do takiej kategorii na pewno należy zaliczyć Strzelce Krajeńskie, które są prawdziwą perełką województwa lubuskiego. Dlaczego warto odwiedzić to miasto?

A gdyby tak zaczerpnąć dawkę pięknej historii i wybrać się do takiego miasta, które zachwyca na każdym kroku? Jeśli zdecydowaliście się na noclegi na Ziemi Lubuskiej, to wizyta w Strzelcach Krajeńskich powinna być Waszym punktem obowiązkowym. Dlaczego? Spacerując po tym mieście, można się zachwycić jego urokami i zabytkami. Sama okolica Strzelec Krajeńskich jest z kolei określana jako lubuskie Mazury, z racji licznych jezior, które znajdują się w pobliżu miasta. Swój wolny czas można spędzać tu w pełni aktywnie, korzystając z uroków przyrody i odkrywając piękno znajdujących się tutaj zabytków.


Zobacz: Urlop pośród leśnej ciszy. Poznaj niezwykłe miejsce na Ziemi Lubuskiej


Strzelce Krajeńskie - najważniejsze informacje


Planując wizytę w Strzelcach Krajeńskich, warto zaczerpnąć najważniejszych informacji, związanych z tym, gdzie dokładnie znajdują się Strzelce Krajeński i co oferują dla turystów. Jest to miasto, znajdujące się w województwie lubuskim, na terenie prawobrzeżnej ziemi nadnoteckiej. Jest położone nad jeziorami: Klasztornym Górnym, Dolnym Jeziorem i Młyńskim, w pasie Pojezierza Południowopomorskiego, szczególnie w południowo-zachodniej części Pojezierza Dobiegniewskiego. Znajduje się przy drodze krajowej nr 22, około 26 km na północny wschód od Gorzowa Wielkopolskiego.



fot. jozefino11 / zdjecia.nocowanie.pl

Początkowo obszar, na którym znajduje się miasto, należał do Wielkopolski i był częścią kasztelanii santockiej. Jednak w drugiej połowie XIII wieku został podbity przez Brandenburgię i stał się częścią Nowej Marchii, w której pozostawał do roku 1945. W okresie od 1402 do 1454 roku miasto było własnością zakonu krzyżackiego. Po II wojnie światowej dodano przymiotnik "Krajeńskie" dla odróżnienia go od innych miejscowości o podobnej nazwie, jak na przykład Strzelce Opolskie. Należy jednak zaznaczyć, że nie ma to uzasadnienia historyczno-geograficznego, ponieważ miasto nigdy nie było związane z Krajną.


Przeczytaj: 5 pomysłów na jednodniowe wycieczki w Lubuskim. Gdzie się wybrać?


Parking w Strzelcach Krajeńskich - gdzie zostawić swój samochód?


Dojazd do Strzelec Krajeńskich nie powinien stanowić absolutnie żadnego problemu. Może się on jednak pojawić, przy próbie znalezienie parkingu. Aby uniknąć trudności w parkowaniu, dobrze jest zostawić samochód w pobliżu jezior, blisko Rynku lub przy ulicy Gdańskiej i Wojska Polskiego.


Dzięki tej możliwości, można śmiało ruszyć do najważniejszych punktów miasta, w tym na zwiedzanie murów obronnych miasta, które swoim pierścieniem otaczają Stare Miasto.


Atrakcje Strzelce Krajeńskie - co warto zobaczyć?


Niezależnie od tego, czy wybraliście kwatery i pokoje w Strzelcach Krajeńskich, czy też jesteście tu przejazdem, to warto jest postawić na znajdujące się tu atrakcje turystyczne w Strzelcach Krajeńskich.


Swoją wycieczkę można podzielić na kategorie - zabytki i atrakcje przyrodnicze. Najpopularniejsze są te miejsca, które znajdują się na miejskim szlaku historycznym.



fot. jozefino11 / zdjecia.nocowanie.pl

Najpopularniejsze atrakcje w Strzelcach Krajeńskich to m.in. kolorowe skrzynki na terenie miasta - na terenie miasta znajdują się nietypowe urządzenia, które z pewnością przyciągną Twoją uwagę podczas zwiedzania Strzelec Krajeńskich. Są to kolorowe skrzynki, rozmieszczone w kilku punktach, które stanowią ciekawą atrakcję. Korzystając z tych skrzynek, będziesz mógł wysłuchać legend związanych z miastem. Dwie z tych skrzynek znajdują się w niedalekiej odległości od murów obronnych. Co ważne, skrzynki te pobierają energię ze słońca i są zawsze gotowe do użycia. Wystarczy do nich podejść i wcisnąć guzik, aby posłuchać legend. Każda opowieść trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund, więc możesz szybko odkrywać fascynujące historie związane z tym miejscem.


Przeczytaj: TOP 5 legend o popularnych turystycznych miejscach w Polsce. Znasz je wszystkie?


Strzeleckie Czarownice


Strzelce Krajeńskie są znane ze swojego związku z legendami o czarownicach. W przeszłości krążyły opowieści o kobietach zamieszkujących to miasto, które były oskarżane o praktykowanie magii. W wyniku oskarżeń wiele z nich zostało uwięzionych w Baszcie, a następnie straconych. Ta tajemnicza historia zainspirowała lokalnych mieszkańców do stworzenia "Czarodziejskiego Szlaku Turystycznego". Dzięki temu można podążyć śladem Strzeleckich Czarownic i odkryć ich miejsca zamieszkania.


Na "Czarodziejskim Szlaku Turystycznym" można spotkać różne postacie związane z legendą czarownic. Oto niektóre z nich:


  • Czarownica na miotle na Baszcie Więziennej - symbolizuje kobietę, która była uwięziona w Baszcie z powodu oskarżeń o czary.


  • Czarownica na kominku - postać czarownicy, która jest związana z domostwem i ogniskiem, gdzie rzekomo uprawiała swoje magiczne rytuały.


  • Czarownica z dzbankiem (czarownica Trucicielka) - postać związana z dzbanem, który rzekomo wykorzystywała do przygotowywania trucizn.


  • Czarownica taxi - czarownica, która podróżuje po mieście na miotle, a jej "taxi" jest niezwykłym środkiem transportu.


  • Czarownica Tułaczka - postać, która wędruje po mieście w poszukiwaniu nowych przygód i tajemnic.


  • Czarownica z rowerem - czarownica, która preferuje podróżowanie na rowerze, przemierzając miasto w poszukiwaniu swoich celów.


  • Czarownica wiolonczelistka - postać związana z muzyką, która gra na wiolonczeli i wabi swoją magią słuchaczy.


  • Czarownica Nauczycielka - czarownica, która udziela nauk magicznych i przekazuje wiedzę kolejnym pokoleniom.


  • Czarownica Artemida - postać związana z przyrodą i lasem, pełna tajemnicy i mocy.


"Droga Czarodziejska" to nie tylko atrakcja turystyczna, ale również sposób na odkrycie fascynujących historii i legend związanych z czarownicami Strzelec Krajeńskich. Przeżyj tę magiczną podróż i poznaj tajemnice tych niezwykłych postaci.


Charakterystyczne zabytki na miejskim szlaku historycznym


Na terenie Strzelec Krajeńskich znajdują się charakterystyczne zabytki, które stanowią nieodłączną część miejskiego szlaku historycznego. Można odwiedzić kilka wyjątkowych miejsc, do których trzeba zaliczyć:


  • Spichlerz - Ten budynek, prawdopodobnie wzniesiony w 1764 roku, pełnił funkcję magazynową w okresie powojennym. Po gruntownej renowacji w latach 80. XX wieku, obecnie mieści się w nim Informacja Turystyczna. Spichlerz posiada przejazd bramny i wejście główne od strony północnej.


  • Brama Młyńska - Położona obok spichlerza, aktualnie pełni funkcję siedziby Państwowej Szkoły Muzycznej. Brama została wzniesiona w pierwszej połowie XVI wieku i miała strzec traktu na grobli między dwoma jeziorami. W późniejszych latach przeszła rekonstrukcję, wraz z dodaniem tzw. Szyi z przedbramiem.


  • Baszta Więzienna - Ta imponująca baszta, nazywana również Basztą Prochową lub Basztą Czarownic, jest częścią średniowiecznych fortyfikacji miejskich. W XVII wieku pełniła funkcję więzienia, a później magazynu prochu. Na jej murach można zobaczyć przedstawienie czarownicy. Niestety, obiekt nie jest obecnie dostępny dla zwiedzających.


  • Ratusz i maszt flagowy - Dawny ratusz, obecnie Sąd Rejonowy, został zbudowany w latach 1870-1872 w stylu neorenesansowym z inicjatywy burmistrza Carla Treua. W 1908 roku został umieszczony maszt flagowy, który został zdemontowany po wojnie, ale został odrestaurowany i można go obecnie zobaczyć.


  • Willa secesyjna - Ta piękna secesyjna willa z elementami rodzimego stylu została wzniesiona w 1900 roku. Obecnie jest siedzibą Prokuratury Rejonowej w Strzelcach. Budynek wyróżnia się ceglaną elewacją, dekoracyjnym szczytem i wieżyczką w jednym z narożników.


  • Średniowieczne fortyfikacje miejskie - Spacerując po mieście, można zobaczyć zachowane fragmenty murów miejskich, które są jednymi z najlepiej zachowanych w regionie. Można przechadzać się między Bramą Młyńską a Basztą Więzienną, podziwiając prawie pełny obwód murów.


Zobacz koniecznie: Wakacje dla miłośników historii - co zwiedzać?


Miejski szlak historyczny w Strzelcach Krajeńskich oferuje fascynującą podróż w czasie, pozwalającą odkryć bogatą historię i architekturę miasta. Zwiedzając te charakterystyczne zabytki, można poczuć ducha przeszłości i docenić dziedzictwo kulturowe tego miejsca.


Jeziora wokół Strzelec Krajeńskich


Jeśli kochasz przyrodę i wypoczynek nad wodą, to jeziora w okolicy Strzelec Krajeńskich powinny być punktem obowiązkowym. Warto odwiedzić m.in. Jezioro Górne i Dolne, które znajdują się w bliskiej odległości od siebie.



fot. jarekppg@onet.eu / zdjecia.nocowanie.pl

Znajduje się tu most, którym można przejść, by podziwiać oba te jeziora.


Zaplanuj swój pobyt i sprawdź noclegi w Strzelcach Krajeńskich:





Strzelce Krajeńskie to urokliwa miejscowość w sercu województwa lubuskiego, która zachwyca swoimi zabytkami i bogatą historią. Spędzając weekend w tym pięknym mieście, będziesz miał okazję odkryć unikalne atrakcje, takie jak machiny oblężnicze przy Baszcie Więziennej czy średniowieczne fortyfikacje miejskie. W połączeniu z urokliwymi jeziorami i malowniczymi krajobrazami, Strzelce Krajeńskie stanowią idealne miejsce na relaksujący i fascynujący weekendowy wypad.



Zdjęcie główne: fot. jozefino11 / zdjecia.nocowanie.pl

Następny artykuł Powrót zimy w górach. Kiedy...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!