Studnia Trzech Braci to zabytek Cieszyna istniejący prawdopodobnie od średniowiecza. Związana jest ona z legendą o powstaniu miasta która mówi, że założyli go trzej bracia Bolko, Leszko i Cieszko. Napis na studni stanowi iż : "Roku 810 wiaropodobne założenie miasta Cieszyna przez synów Leszka III, króla polskiego. Trzej bracia książęta, Bolko, Leszko i Cieszko, zeszli się po długiej wędrówce przy tem źródle i ciesząc się zbudowali na pamiątkę miasto, które miano Cieszyn otrzymało."
Zdaniem naukowców takie powstanie miasta jest jednak mało prawdopodobne, mimo tego za umowną datę powstania Cieszyna uważa się rok 810.
Studnia sprawowała swoją pierwotną funkcję prawdopodobnie już w średniowieczu zaopatrując pobliski browar w wodę. Z biegiem czasu uznano ją za symbol miasta. W XIX wieku została odnowiona i zabezpieczona żeliwną altaną specjalnie do tego celu odlaną w hucie w Trzyńcu. Altana przybrała formę mierzącego około 3 metry graniastosłupa o częściowo ażurowych ścianach bocznych i ostrosłupowym daszku. Wewnątrz altany znajduje się płaskorzeźba autorstwa Jana Raszki przedstawiająca spotkanie trzech braci Bolka, Leszka i Cieszka przy źródle.
Tradycja mówi, iż wrzucając monetę do studni w przyszłości ją tu odnajdziemy.
Studnia Trzech Braci jest często odwiedzana przez przebywających w Cieszynie turystów.