Suwalszczyzna - największe atrakcje w regionie

Suwalszczyzna - największe atrakcje w regionie

Suwalszczyzna to miejsce z wyjątkową kulturą, historią i tożsamością. Bliskość Mazur, wspaniałe Podlasie, liczne trasy spacerowe i rowerowe, parki narodowe i wiele licznych atrakcji – to właśnie dlatego odwiedzamy ten region Polski. Jest on po prostu zachwycający, o każdej porze roku.

Suwalszczyzna to jeden z nielicznych regionów Polski, w którym znajdziemy nieskażoną przyrodę – czyste powietrze, przejrzyste wody jezior i rzek, rozległe puszcze, rezerwaty i wspaniałe szlaki turystyczne. Ten niesamowity i zaskakujący region Polski obejmuje swoim zasięgiem nie tylko Pojezierze Suwalskie, ale także Równinę Augustowską, Pojezierze Ełckie, Wzgórza Szeskie, Puszczę Romincką i północną część Kotliny Biebrzańskiej.

Na terenie Suwalszczyzny znajduje się ponad dwadzieścia rezerwatów przyrody i blisko 1000 km znakowanych szlaków turystycznych - pieszych, rowerowych i konnych. Na miejscu czekają na nas także urozmaicone i malownicze szlaki wodne, m.in. Szlak Czarnej Hańczy. To wymarzone miejsce na spływy kajakowe. Przy planowaniu przebiegu wyprawy warto uwzględnić znakomicie przygotowany i dobrze oznakowany szlak rowerowy Green Velo przebiegający przez region Suwalszczyzny.

Mosty w Stańczykach

Mosty w Stańczykach

Stańczyki, ul. rzeka Błędzianka

Punkty widokowe Stańczyki 8


Co warto zobaczyć na Suwalszczyźnie?


Spędzając urlop na Suwalszczyźnie, koniecznie powinniśmy odwiedzić parki narodowe i krajobrazowe znajdujące się na tym terenie. Biebrzański Park Narodowy obejmuje dolinę rzeki Biebrzy i stanowi południową granicę Suwalszczyzny, za którą znajdują się tereny Podlasia i Białostocczyzny. Jest to unikatowy kompleks bagien i torfowisk, w dużej części niedostępnych człowiekowi, zamieszkany przez wiele zagrożonych rodzajów ptactwa i zwierzyny.

Inne niezwykle ciekawe miejsce to Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej, obejmujący zarówno Puszczę Romincką, jak i jej niewielką otulinę, znajduje się w północno-zachodniej części Suwalszczyzny. Duży kompleks leśny, o urozmaiconej rzeźbie terenu.

Ważny punkt na mapie Suwalszczyzny to Suwalski Park Krajobrazowy, czyli zespół jezior, lasów, gór oraz rzadkich zjawisk geomorfologicznych - Głazowisko Bachanowo. Jest to również teren ciekawy pod względem etnologicznym – zamieszkany do niedawna przez zwarte osadnictwo staroobrzędowców.

Suwalszczyzna to także Wigierski Park Narodowy, który składa się z jeziora Wigry, przepływającej przez nie rzeki Czarnej Hańczy na odcinkach stanowiących wielkie ostoje bobrów oraz okolicznych lasów należących do Puszczy Augustowskiej.

Innym wartym odwiedzenia miejscem są Suwałki. Zwiedzanie tego miasta warto rozpocząć od centralnego punktu, czyli rynku. Znajdują się tu staromiejskie atrakcje dla osób zainteresowanych kulturą, historią i architekturą. A wszystko to w stylu neoklasycystycznym, co z pewnością przyciągnie naszą uwagę i zapadnie w pamięć. Przemieszczanie się po mieście ułatwi nam „Ścieżka klasycystyczna”. Warto zajrzeć do Muzeum Okręgowego oraz Muzeum Marii Konopnickiej. Koniecznie trzeba przejść się ulicą Chłodną, tętniącym życiem deptakiem, który łączy najstarszą i najmłodszą część miasta.

Będąc na Suwalszczyźnie, wybierzmy się także do Augustowa. Warto przeznaczyć nieco czasu na zwiedzanie okolicznych zabytków. Każdy z turystów z pewnością wcześniej czy później trafi w okolice Kanału Augustowskiego. Powstały w pierwszej połowie XIX wieku połączył okrężną drogą dopływy Wisły z Bałtykiem. Kanał stanowi unikatowe dzieło budownictwa wodnego w skali europejskiej. Chociaż powstał z przyczyn polityczno-ekonomicznych dziś wywołuje głównie uśmiech wśród dużych i małych turystów przepływających nim kajakami czy gondolą.

Na potrzeby budowy Kanału Augustowskiego wzniesiony został Budynek Zarządu Portu, który dziś również stanowi atrakcję turystyczną. We wzniesionym w 1829 roku budynku początkowo mieściło się biuro portu, a następnie mieszkanie nadzorcy oraz śluzowych. Obecnie znajduje się tam Dział Historii Kanału Augustowskiego będącego częścią Muzeum Ziemi Augustowskiej. W środku na zwiedzających czekają materiały związane z budową kanału. W znajdującym się niedaleko drugim budynku będącym częścią Muzeum turyści mogą zobaczyć wystawę poświęconą kulturze ludowej Puszczy Augustowskiej. Goście mogą podziwiać tam eksponaty garncarskie, tkackie, rolnicze, rzemieślnicze czy rybołówcze. Na terenie muzeum znajduje się również biblioteka gromadząca zbiory regionalne.

Niezwykle klimatycznym miejscem wartym odwiedzenia jest również Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej. Turyści znajdą tutaj okazję do wyciszenia, a także piękną okolicę do podziwiania. W skład sanktuarium wchodzi kościół, cudowna studzienka oraz Kapliczna Najświętszej Maryi Panny. W murowanej kapliczce znajduje się obraz Matki Boskiej Studzienicznej stworzony na podobieństwo obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. W okolicy Sanktuarium znajdują się również dwa pomniki przyrody, zabytkowy cmentarz parafiany z XIX wieku oraz pomnik upamiętniający wizytę papieża Jana Pawła II.

Jeżeli zdecydujemy się na spacer po okolicy, powinniśmy z całą pewnością udać się na augustowskie bulwary, przebiegające wzdłuż rzeki Netty oraz Jeziora Necko. Na koniec warto udać się na także na molo Radiowej Trójki – drugi co do wielkości pomost w Polsce, zaraz po molo sopockim. Na gości czekają tam platformy widokowe, mała gastronomia, kawiarenka oraz cztery podświetlane kąpieliska. Niedaleko znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego, park linowy oraz Miejsce Obsługi Rowerów szlaku Green Velo.

Lubisz pływać kajakiem? Tu nie będziesz narzekał na nudę. Czarna Hańcza to jedna z piękniejszych rzek na Suwalszczyźnie. Niezwykle malownicza, ciekawa i różnorodna. Od lat jest jednym z najpopularniejszych szlaków kajakowych w Polsce. Szlak Czarnej Hańczy rozpoczyna się na jeziorze Wigry, a kończy w miejscowości Rygol, w miejscu gdzie spotykają się wody rzeki i Kanału Augustowskiego. Spływ nie jest trudny, za to bardzo ciekawy. Po drodze możemy podziwiać podmokłe łąki i rozlewiska, las, Puszczę Augustowską i mnóstwo pięknych widoków. Na trasie zdarzają się też pewne utrudnienia w postaci powalonych drzew, jednak takie przeszkody mogą okazać się dodatkową atrakcją. Do pokonania jest w sumie 98 km, a więc potrzebujemy kilku dni. Na szczęście po drodze jest sporo miejsc biwakowych.

Na Suwalszczyźnie czeka na turystów czyste powietrze, przejrzyste wody jezior i rzek, rozległe puszcze, rezerwaty oraz wspaniałe szlaki turystyczne. Turyści coraz chętniej odwiedzają ten region Polski a co za tym idzie, przygotowywana jest odpowiednia infrastruktura i rosną ceny wynajmu kwater. Wakacje na Suwalszczyźnie to świetny pomysł dla miłośników aktywnego wypoczynku na łonie natury. Zdecydowanie warto odwiedzić i poznać ten region Polski, który dla wielu z nas nadal pozostaje nieodkryty. Znajdziemy tam wszystko to, czego potrzeba, by odpocząć od codzienności: ciszę, spokój i wszechobecną dziką przyrodę.



Noclegi na Suwalszczyźnie


Najchętniej wybieranymi kategoriami noclegów na Suwalszczyźnie są agroturystyka, kwatery i pokoje oraz noclegi pracownicze. Suwalszczyzna ma bardzo bogatą ofertę noclegów, dlatego znalezienie oferty na każdą kieszeń, nie powinno stanowić problemu.

Średnia cena za nocleg na Suwalszczyźnie wynosi 120 zł. Wszystko jednak tak naprawdę uzależnione jest od standardu obiektu i jego lokalizacji – wiadomo, że im bliżej jezior i atrakcji, tym drożej. Największym zainteresowaniem na Suwalszczyźnie cieszy się agroturystyka, w której cena za nocleg rozpoczyna się od 50 zł od osoby za dobę.

Pamiętajmy, że na Suwalszczyźnie w przypadku niektórych obiektów noclegowych, może mieć zastosowanie tzw. cennik weekendowy. Warto jednak podkreślić, że ceny noclegów ustalane są indywidualnie przez właścicieli obiektów.

Następny artykuł Co zabrać ze sobą na zimowy...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!