Światowy Dzień Pszczół. Miejsca w Polsce związane z miodem i pszczelarstwem

Światowy Dzień Pszczół. Miejsca w Polsce związane z miodem i pszczelarstwem

Pszczoły to niezwykle pożyteczne owady, bez których nie istniałoby życie na ziemi. Zgodnie z teorią Alberta Einsteina, w chwili, gdy zginie ostatnia pszczoła, ludności pozostaną zaledwie cztery lata życia. A wszystko to za sprawą głodu i tego, że nie będzie owadów, które będą w stanie zapylić rośliny. To właśnie dzięki nim mamy pożywienie i miód, który tak bardzo uwielbiamy. Dlatego też, na cześć tych niezwykle pożytecznych owadów i w celu ich ochrony ustanowiono Światowy Dzień Pszczół.

Znaczenie pszczół w środowisku i w kontekście pozyskania żywności jest nie do opisania. Należy robić dosłownie wszystko, by populacja pszczół przetrwała możliwie jak najdłużej. Jeśli weźmiemy pod uwagę liczebność pszczół w Polsce, to warto podkreślić, że z około 460 gatunków pszczół, które żyje w Polsce, aż 222 są zagrożone wyginięciem. Na świecie żyje 25 tysięcy dzikich pszczół, a w całej Unii Europejskiej - 2 tysiące. Na pewno nie jest to zbyt duża liczba, dlatego należy chronić pszczoły za wszelką cenę. Być może, w chwili, gdy wybrałeś noclegi na Podlasiu, zauważyłeś, że można tu znaleźć dość sporą liczbę pasiek. Podobnie wygląda sytuacja, gdy wybierzesz domki na Lubelszczyźnie. Za to, w każdym regionie Polski można świętować Światowy Dzień Pszczół, który obchodzimy 20 maja każdego roku.


Zobacz również: Muzeum Kultury Bartniczej - nowa wyjątkowa atrakcja Augustowa


Światowy Dzień Pszczół - najważniejsze informacje


Światowy Dzień Pszczół został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2018 roku, z inicjatywy Słowenii i obchodzony jest corocznie 20 maja. Dzień ten ma na celu zwrócenie uwagi na znaczenie pszczół i innych zapylaczy dla ochrony bioróżnorodności, a także na potrzebę ochrony ich populacji.



fot. PollyDot / pixabay.com, CC0

Oto kilka najważniejszych informacji dotyczących pszczół:


  • Pszczoły to jedne z najważniejszych zapylaczy na świecie. Szacuje się, że około jednej trzeciej żywności produkowanej na świecie zależy od zapylania przez pszczół.


  • Pszczoły są zagrożone wyginięciem. Szacuje się, że w ciągu ostatnich dziesięcioleci populacje pszczół zmniejszyły się o około 40%. Główne przyczyny to m.in. utrata siedlisk, stosowanie pestycydów oraz choroby i pasożyty.


  • Pszczoły odgrywają ważną rolę w ekosystemie. Są kluczowymi ogniwami w łańcuchu pokarmowym i pomagają utrzymać równowagę w przyrodzie.


  • Pszczoły produkują miód, który jest nie tylko pysznym słodkim dodatkiem do potraw, ale też ma wiele właściwości zdrowotnych. Miód jest bogaty w antyoksydanty i przeciwutleniacze, co może pomóc w ochronie przed chorobami.


  • Pszczoły są społecznymi owadami i żyją w koloniach. W jednej uli może mieszkać nawet do kilkudziesięciu tysięcy pszczół.


  • Pszczoły komunikują się ze sobą za pomocą tańca. Za pomocą charakterystycznych ruchów tzw. tańca pszczół, informują one swoje rodzeństwo o położeniu kwiatów z nektarem.


  • Pszczoły są wyjątkowymi inżynierami. Wytwarzają wosk, którym budują plastry, a także produkują propolis i mleczko pszczele, które mają wiele zastosowań w medycynie naturalnej.


Światowy Dzień Pszczół to doskonała okazja, aby zwrócić uwagę na potrzebę ochrony pszczół i innych zapylaczy, które są niezbędne dla ochrony bioróżnorodności i zachowania równowagi w przyrodzie.


Sprawdź: Tu króluje jedzenie! Poznaj kulinarne muzea w Polsce


Gdzie świętować Światowy Dzień Pszczół w Polsce?


W związku z tym, że maj obfituje w różnorodne podróże, to warto jest zorganizować swój wypoczynek w taki sposób, by poznać te atrakcje turystyczne w Polsce, które są związane z tematyką pszczół i miodu. Trzeba przyznać, że w naszym kraju jest ich całkiem sporo. Zachwycają swoją tematyką, formą prezentacji eksponatów. W niektórych miejscach można obserwować pracę pszczelarzy, jak i cały proces pozyskiwania miodu. Warto wziąć pod uwagę te propozycje, jeśli planujesz weekend, czy wakacje w Polsce. Pobyt w tego typu miejscach, na pewno będzie świetnym urozmaiceniem. Gdzie warto się wybrać podczas Światowego Dnia Pszczół?


  • Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. R. Kosteckiego w Swarzędzu


Rozpoczynamy od wyjątkowego miejsca, które cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów, którzy wybierają noclegi w Wielkopolsce. To właśnie tu, a dokładniej w Swarzędzu znajduje się skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. R. Kosteckiego



fot. Topp-digital-Foto / pixabay.com, CC0

Muzeum zostało założone w 1999 roku jako część Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie. Znajduje się na terenie skansenu pszczelarskiego, który został założony przez prof. Ryszarda Kosteckiego w 1963 roku. Skansen ten to unikalny zbiór uli, który przedstawia historię bartnictwa i pszczelarstwa na ziemiach polskich. W 1999 roku, w jednym z budynków gospodarczych, otwarto ekspozycję muzealną poświęconą owadom użytkowym. W 2002 roku muzeum otrzymało imię prof. Ryszarda Kosteckiego, który był twórcą skansenu i kolekcji uli, a także propagatorem historii i tradycji pszczelarstwa.


Zobacz również: Wakacje kulinarne po Polsce - dania regionalne, gdzie i co zjeść?


Można je zwiedzać przez cały rok. Jest czynne codziennie, z wyjątkiem poniedziałków. W sezonie letnim można się tu pojawić od 9.00 do 15.00 od wtorku do piątku i od 11.00 do 15.00 w weekendy. W sezonie letnim, muzeum i skansen jest czynne do godziny 17.00.


Sprawdź noclegi w Swarzędzu:





  • Interaktywne Centrum Pszczelarstwa APILANDIA


Turyści, którzy wypoczywają w Małopolsce, powinni odwiedzić Interaktywne Centrum Pszczelarstwa APILANDIA, które znajduje się w miejscowości Klecza Dolna. Apilandia to jedyne takie miejsce w Polsce, które umożliwia odkrycie największych tajemnic świata pszczół poprzez naukę i zabawę. W Centrum znajduje się interaktywne Muzeum Pszczelarskie, które gwarantuje mnóstwo słodkiej zabawy i niezapomniane wspomnienia dla całej rodziny. Można tam zobaczyć nowoczesną wystawę multimedialną, w której prezentowane są interaktywne prezentacje dotyczące pszczół i ich życia, a także zobaczyć największą pszczołę w Europie. Dodatkowo, każdy może spróbować stworzyć własną świecę z wosku pszczelego.



fot. xiSerge / pixabay.com, CC0

Poznaj: Interaktywne atrakcje w polskich miejscowościach. Gdzie się wybrać?


Apilandia jest popularnym miejscem dla wycieczek z całej Polski, przede wszystkim dla grup szkolnych i wyjazdów kolonijnych oraz dla turystów odwiedzających pobliskie Papieskie Wadowice. Nowoczesne i multimedialne muzeum łączy w sobie edukację i zabawę, co czyni z niego idealne miejsce dla całej rodziny.


Zarezerwuj noclegi w Kleczy Dolnej:





  • Skansen Pszczelarski i Muzeum Pszczelarstwa w Pszczelej Woli


Jako portal, pochodzący z Lublina, musimy wspomnieć o miejscu, które powinni odwiedzić turyści, którzy zarezerwowali domki na Lubelszczyźnie. To właśnie w miejscowości Pszczela Wola znajduje się Skansen Pszczelarski i Muzeum Pszczelarstwa.



fot. 3005398 / pixabay.com, CC0

Zespół uli w Pszczelej Woli to ważna część historii pszczelarstwa w Polsce. W skansenie znajdują się eksponaty z XVII wieku oraz wiele innych przedmiotów związanych z pszczelarstwem. Skansen został założony w latach 60. XX wieku, a otwarcia dokonali prof. dr A. Demianowicz i doc. dr J. Woźnica w 1973 roku. Dziś skansen jest atrakcją turystyczną i naukową, pozwalającą na poznanie historii pszczelarstwa w Polsce. Pszczela Wola to również ciekawe miejsce turystyczne z bogatą roślinnością, terenami rekreacyjnymi, stadniną koni, zabytkowym pałacem i internatem dla uczniów. Zachęcamy do odwiedzenia skansenu w Pszczelej Woli.


Wizyta we wspomnianych miejscach pozwoli poznać historię i kulturę związaną z pszczelarstwem i miodem w Polsce. Pamiętajmy, że pszczoły są niezwykle ważnym elementem naszego ekosystemu i warto zadbać o ich ochronę.



Zdjęcie główne: fot. christels / pixabay.com, CC0

Następny artykuł Majówka na Kaszubach. Gdzie...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!