Świątynia Wang

Świątynia Wang

Kościół Górski Naszego Zbawiciela jest jedną z największych atrakcji Karpacza. Pochodzi z przełomu XII i XIII wieku. Powszechnie nazywany jest Świątynią Wang lub Kościołem Wang. Określenie to nawiązuje do miejscowości Vang, leżącej nad jeziorem o tej samej nazwie w Norwegii. To właśnie stąd budowla została przeniesiona do Polski.

Po wielu latach świątynia stała się za mała dla mieszkańców norweskiej miejscowości. Cenny zabytek kupił król pruski Fryderyk Wilhelm IV. Początkowo miał on trafić do berlińskiego muzeum. Jednak za namową hrabiny von Reden z Bukowca świątynia została postawiona w Karpaczu. 
Kościół zbudowany jest z sosnowych bali. Projekt połączył styl romański z użytkową sztuką ludową. Zadziwiający jest fakt, że konstrukcja wykonana jest bez użycia gwoździ. Zastąpiły je drewniane złącza ciesielskie. Wnętrze świątyni ozdabiają liczne rzeźby i malunki. Obecnie możemy podziwiać również dobudowaną kamienną dzwonnicę, która chroni obiekt przed wiatrem znad Śnieżki.


Na świecie są 24 podobne zabytki, przy czym tylko jeden znajduje się poza granicami Norwegii. Świątynia Wang jest uznawana za najstarszy drewniany kościół w Polsce. Turyści mogą ją zwiedzać 7 dni w tygodniu. Za wstęp pobierana jest symboliczna opłata.

Następny artykuł Wyciągi narciarskie w Karpaczu

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!