Święta i dni wolne od pracy w 2023 roku. Jak zaplanować swój urlop?
Początek 2023 roku to dobra okazja do przeanalizowania tego, jak będzie wyglądało te 365 dni pod względem naszych dni wolnych. Pierwsza okazja do wypoczynku już za kilka dni. A jak będzie wyglądać pozostała część roku? Postanowiliśmy to sprawdzić!
Poprzedni rok 2022 pokazał, że Polacy spragnieni są podróżowania. Pomimo niesprzyjających okoliczności, takich jak wojna w Ukrainie, czy stale rosnąca inflacja i wzrost kosztów codziennego życia, chętnie decydowaliśmy się na noclegi nad morzem, domki w górach, czy apartamenty w popularnych polskich miastach. Równie ciekawie, pod względem podróżowania zapowiada się rok 2023. Z powodzeniem będziemy mogli odwiedzać najciekawsze zakątki w Polsce. Pierwsza okazja już za kilka dni, z racji długiego weekendu styczniowego 2023. Na następne wolne przyjdzie nam poczekać aż do Wielkanocy, później długi weekend majowy, Boże Ciało, wakacje i kolejne święta. Sprawdźmy, jak zaplanować swój urlop, by cieszyć się możliwie największą liczbą dni wolnych w 2023 roku.
Jak będzie wyglądać podróżowanie w 2023 roku? Poznaj trendy, które mogą obowiązywać: Trendy w turystyce na 2023 rok. Gdzie będziemy wypoczywać i jak podróżować?
Jak przedstawia się kalendarz i dni wolne od pracy w 2023 roku?
Planując swoje ferie zimowe, czy dłuższy urlop, najczęściej korzystamy z przysługującego nam urlopu w pracy. Oczywiście są też dni ustawowo wolne od pracy. W 2023 roku kalendarz z dniami wolnymi przedstawia się całkiem dobrze, jednak część ze świąt państwowych i kościelnych wypadnie w środku tygodnia lub w weekend.
Długi weekend styczniowy już za kilka dni. Zobacz koniecznie: Długi weekend styczniowy. Czy szykuje się kolejny rekord?
Kalendarz dni wolnych na 2023 rok przedstawia się następująco:
-
1 stycznia (niedziela)– Nowy Rok
-
6 stycznia (piątek) – Święto Trzech Króli
-
9 kwietnia (niedziela) - pierwszy dzień Wielkanocy
-
10 kwietnia (poniedziałek) - drugi dzień Wielkanocy
-
1 maja (poniedziałek) – święto państwowe - Święto Pracy i początek długiego weekendu majowego
-
3 maja (środa) – święto państwowe Konstytucji 3 Maja
-
28 maja (niedziela) - Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
-
8 czerwca (czwartek) - Boże Ciało
-
15 sierpnia (wtorek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
-
1 listopada (środa) – Wszystkich Świętych
-
11 listopada (sobota) – Narodowe Święto Niepodległości
-
25 grudnia (poniedziałek) – pierwszy dzień Bożego Narodzenia
-
26 grudnia (wtorek) – drugi dzień Bożego Narodzenia.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że niektóre święta i dni ustawowo wolne od pracy przypadają w sobotę. Oznacza to, że według prawa pracy, za dzień ustawowo wolny od pracy, który wypada w sobotę, przysługuje dodatkowy dzień wolny, który można wykorzystać w innym terminie, w tygodniu roboczym. Najczęściej, w takim przypadku o wolnym terminie decyduje pracodawca.
Jak widać, kalendarz przedstawia się w ten sposób, że biorąc dzień lub kilka dni urlopu w pracy, możemy cieszyć się naprawdę długim urlopem i w spokoju zarezerwować apartamenty nad morzem, czy pensjonaty w górach.
Kiedy wypadają długie weekendy w 2023 roku?
Zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, odpoczywać możemy w ten sposób, by nasz wypoczynek trwał 2-3 dni, a nawet tydzień. Pierwsza taka okazja, by wybrać noclegi w górach, nadarzy się już na początku roku. Święto Trzech Króli wypada w piątek, co już jest okazją do trzydniowego weekendu. Do następnego dłuższego wolnego, będziemy musieli poczekać aż do Wielkanocy, czyli weekendu od 8 do 10 kwietnia 2023.
fot. Adam Ziemienowicz, Maciej Zieliński / PAP
Od maja 2023, kalendarz zacznie sprzyjać zorganizowaniu dłuższego wypoczynku. Majówka 2023 wypadnie w poniedziałek i środę. Oznacza to, że trzy dni urlopu pozwolą na korzystanie z wolnego przez cały tydzień.
Podczas swoich podróży warto odwiedzić popularne wieże widokowe. Przeczytaj koniecznie: Popularne wieże widokowe. Które z nich odwiedzić na Dolnym Śląsku?
Mniej korzystnie na pewno wypada czerwiec, sierpień i listopad, bo aby mieć wolne cały tydzień, potrzebne będą aż cztery dni urlopu. Zaś w grudniu wystarczą trzy dni, aby w pracy nie pojawić się przez ponad tydzień. Wolne będzie można mieć od 23 grudnia aż do wtorku 2 stycznia.
Już dziś zaplanuj swoje wakacje 2023. Sprawdź propozycje noclegów:
Każdy moment jest dobry do zorganizowania swojego wymarzonego urlopu. Zaplanuj swój urlop już dziś!
Komentarze